مراقب باشید مریض نشوید، هیچ آنتی‌بیوتیکی بر باکتری‌های جدید کارگر نیست

انسان و دام با مصرف بیش از اندازه از داروهای آنتی بیونیک به جایی رسیده اند که باکتری ها به این داروها مقاوم شده و اکنون در عصر پس از آنتی بیوتیک قرار گرفته ایم.

خبرگزاری مهر نوشت:

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرد: جهان به پایان عصر آنتی بیوتیک رسیده است.

"ارجون سرنیواسان" یکی از مدیران مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها گفت: انسان و دام با مصرف بیش از اندازه از داروهای آنتی بیونیک به جایی رسیده اند که باکتری ها به این داروها مقاوم شده و اکنون در عصر پس از آنتی بیوتیک قرار گرفته ایم.

سازمان بهداشت جهانی اخیرا هشدار داده است که جهان در حال آغاز دوره پس آنتی بیوتیکی است چر که دیگر عفونت های رایج و معمولی درمانی ندارند.

سرنیواسان مصرف بیش از اندازه و غیرضروری از آنتی بیوتیک را برای ایجاد این وضعیت مقصر دانسته و می گوید: ما خودمان آتش مقاومت باکتریایی را دامن زده ایم. این داروها، داورهای معجزه آسایی هستند اما طی 50 سال گذشته از آنها به خوبی مراقبت نشده است.

وی افزود: پزشکان دیگر درمانی برای مبارزه با عفونت ها سراغ ندارند که بتواند بیماری را به راحتی درمانهای پیشین درمان کند. باکتری هایی که با آنها مواجه می شویم تقریبا به همه و در برخی موارد به تمامی آنتی بیوتیک های موجود و در دسترس مقاوم هستند.

انگلیس قصد دارد در فهرست خطرات ملی برای ضرورت های شهروندی خود، مقاومت به آنتی بیوتیک را در کنار حملات تروریستی فاجعه بار و فورانهای آتشفشانی عظیم قرار دهد.

مقامات بهداشت و درمان انگلیس مقاومت آنتی بیوتیکی را یک بمب ساعتی و یک سناریوی آخر الزمانی می دانند که در آن هفت درصد موارد بستری در بیمارستانها به خاطر عفونت های مقاوم به داروست.

5353

کد خبر 319907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
  18 3
  پس نصف تحریم دارو دیگه در هر صورت پرپره.
 • بی نام IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
  21 2
  نکنه ترم تحصیلی دوستان بخش دانش شروع شده و نیستن که هی از این خبرگزاری از اون خبرگزاری نقل قول میکنن؟!
  • محسن A1 ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۸
   1 0
   نخیر! گویا سیاست مسئولان خبرآنلاین هست که از سایتهای دیگه مطلب نقل کنند. کیهان کم بود، الان متاسفانه این روند را در سرویس دانش هم شاهد هستیم. خبرآنلاین هم که گویا احترام (چندانی) برای مخاطب خود قائل نیست. حداقل تا الان که به درخواست های مکرر خوانندگان جوابی نداده. نمونه اش درست کردن سیستم گزارش تصویری سایت.
 • محسن A1 ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
  39 2
  شلغم شلغم شلغم بخورید
 • بی نام A1 ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
  47 1
  منظور آنتی بیوتیکهای وطنی است که مثل اسمارتیز عمل میکنه!
 • بی نام US ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
  4 1
  راه حل فقط در طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی است که به خوبی به جای همه این آنتی بیوتیک ها جواب می ده
 • بی نام A1 ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
  6 0
  مقاومت به آنتی بیوتیک برای ایران صدق نداره! چون یا دارو نیست یا اگه هم پیدا بشه به قول دوستمون اسمارتیزه!