مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه: غرب و آمریکا به ایران نیازمندند

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزرات خارجه معتقد است در شرایط فعلی آمریکا به ایران نگاه مثبتی دارد چرا که برای سامان دادن به تحولات منطقه به ایران نیازمند است.

قاسم محب علی در کافه خبر بررسی وضعیت تحولات خاورمیانه گفت آمریکا و کشورهای غربی به بازگشت ایران به جامعه بین المللی و نقش سازنده آن نیازمندند و دنبال فرصتی بودند که این رابطه شکل گیرد. غرب به دنبال اینست که این دریچه را بازتر کند برای اینکه از موقعیت ایران کمک بگیرند تا بر سایر بحران های منطقه فائق آیند. بحران هایی که بسیار عمیق تر از تحولات ایران است. 


این کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه ایران منشأ اصلی بحران های خاورمیانه و تهدید کننده اصلی منافع و امنیت و سیاست های آمریکا نیست گفت: ایران بخشی از جهان متمدن است، ایران به هر حال در هر شرایط انتخابات داشته است، در ایران، دولتها می آیند و می روند و در پی آن ایران توانسته سیاست های متفاوتی را دنبال و پیگیری کند؛ اما در مورد عربستان و عراق دوران صدام، سوریه و مصر اینگونه نبوده است. ایران می تواند با یک انتخابات بدون هزینه سیاست های خود را تغییر دهد اما این تغییر در مورد عربستان به تغییر رژیم منجر می شود.
محب علی با بیان اینکه نگاه آمریکا به ایران منفی نیست گفت: نگاه آنها به تحولات ایران مثبت است اما در عالم سیاست در عین حال باید این مسئله را در نظر داشت که هر کشوری به دنبال منافع خودش است.
مدیرکل سابق امورخاور میانه وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت: به نتیجه رسیدن در مدت یکسال خیلی خوش بینانه است چرا که اگر با فرمول و دستور کار فعلی یعنی صرفاً مذاکره پیرامون مسئله هسته ای جلو برویم، این پروسه ای طولانی است. قطعنامه هایی در سازمان ملل و شورای حکام، شورای امنیت تصویب شده است. هر چند یکسال زمان برای حل وفصل این پروسه اعلام شده اما از نگاه افکار عمومی ما تحمل یکسال هم بسیار زیاد است. غالب مردم انتظار بیشتر و سریعتری دارند.

4949

کد خبر 322626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
    1 2
    متاسفانه همینه,واسه نفت و گاز کشور ما برنامه ها که ندارن,همین الانم داره اجرا می شه,نمونش چند روز قبل