رضا رحمانی

عدم شماره گذاری برخی خودروهای داخلی و چالش نصب ترمز ABS بر روی این خودروها، این روزها خبرساز شده است. این خبر رامدیرعامل ایران خودرو امروز از لفو ممنوعیت شماره گذاری خودرو پژو 405 و روآ خبر داده ولی رئیس راهنمایی و رانندگی به شدت آن را تکذیب کرده است.

 هرچند در این میان هم راهنمایی و رانندگی و هم ایران خودرو خود را صاحب حق می دانند و هرکدام هم دلایلی برای خود دارند ولی نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که درست است که راهنمایی و رانندگی حافظ جان هم وطنان است ولی به هرحال هر مسئله ای یک متولی در کشور دارد و نمی شود گفت که سازمان ها و نهادهای مرتبط خود را صاحب حق بدانند که در هرموردی نظر بدهند. این مسئله روشن است که متولی اصلی این امر سازمان استاندارد کشور است و بعد از آن وزارت صنایع است؛ این طبیعی است که راهنمایی و رانندگی هم در این مورد مسئول است ولی نمی تواند استاندارد تعیین کند و همانطور که در ماده یک قانون موسسه استاندارد آمده است، این مسئولیت با اداره استاندارد ایران است.

در بسیاری از کشورهای جهان استانداردها در مورد خودروها آهسته و پپیوسته جلو می رود. یعنی اینگونه نیست که همه خودروها همه نوع استانداردی داشته باشند، بنابراین در ایران هم نمی توان این انتظار را داشت. باید فرصتی به این اداره داد که بتواند استانداردها را افزایش داد و نمی توان گفت که اگربقیه سازمان ها فشار آوردند باید یک روزه این مسئله حل شود. باید مدتی مناسب هم به خودروسازان داده شود تا بدون افزایش قیمت استانداردها را افزایش دهند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی

کد خبر 32282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =