خبرگزاری ایسنا نوشت:

رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی تاکید کرد که موضوع اسلامی شدن علوم انسانی نباید بخشنامه‌ای تلقی شود.

مراسم افتتاحیه دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی صبح امروز با حضور رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد. دکتر علی لاریجانی در حاشه این کنگره در جمع خبرنگاران گفت: موضوع علوم انسانی موضوعی نسبتا پیچیده و متاثر از علوم متافیزیک است، مهم این است که توجه کنیم این دغدغه منحصر به ما نیست و بسیاری از متفکران دنیا همین دغدغه را دارند که علوم انسانی با چه مبانی در حال رشد است.

وی افزود: ما هم با مبانی اسلامی باید نسبت به علوم انسانی حساس باشیم و در جهت کمال‌بخشی به آن حرکت کنیم. این مساله نه نیاز به قانونگذاری دارد و نه یک مساله فوری و فوتی است، بلکه مساله‌ای دقیق و مهم است که توسعه آن نیازمند کار علمی زیاد و با حوصله است. روش شکل‌گیری کار هم همین است که از علما دعوت شود و نشست‌هایی در این زمینه برگزار شود.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تلقی من این است که مطالعات تطبیقی در موضوعات خردتر می‌تواند موثرتر باشد. در حال حاضر هم کتب علوم غربی و هم علوم اسلامی در دسترس است و محدودیتی در این باره وجود ندارد و خوب است کاوش شود تا آرام آرام این فکر با نشست علما و فضلا غنی شود.

لاریجانی در پاسخ به پرسشی درباره اسلامی شدن علوم انسانی، گفت: این موضوع نباید مثل کارهای اجرایی و بخشنامه‌ای تلقی شود بلکه باید بین علما رشد کند و تبدیل به یک فکر نو شود تا قابل عرضه باشد.

رییس قوه مقننه در پاسخ به پرسش دیگری تاکید کرد: بحث ما نحوه تکوین علوم انسانی است که موضوع مشکلی است و باید با دقت، آراستگی و تاملات ذهنی عمیق باشد.

/6262

کد خبر 323111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۷
    4 0
    آيا ما علوم انساني غير اسلامي نداريم؟ آيا انديشمندان ما نبايد از متون آنها هم اطلاعاتي داشته باشند؟