۰ نفر
۱ آذر ۱۳۹۲ - ۰۷:۰۰

بعد از گذشت دوسال از ماجرای برنج های آلوده و گدشت یک ماه از زنده و مطرح شده دوباره آن روز سه شنبه نمایندگان مجلس با روسای سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت به همراه رئیس سازمان استاندارد کشور جلسه ای چند ساعته داشتند که قرار بود در آن گزارشی از وضعیت فعلی غذا و دارو در کشور داده شود.

محمد عباس جوادی نوبندگانی: حدود 4 سال پیش بود که واردات برنج از هندوستان و پاکستان با گستردگی و حجم بالایی در کشور آغاز شد،همزمان تبلیغات تلوزیونی و شهری از این برنج های دانه بلند داشت همپای واردات ادامه یافت.

استاندارد تهران اولین مخالف

تا اینکه اداره استاندارد تهران بعد از آزمایش این برنجها آنها را آلوده به آرسنیک و مواد سنگین اعلام کرد.مسئولان و وارد کنندگان که انتظار چنین برخورد و مطرح شدن چنین بحثی را نداشتند ضمن اعتراض و شکایت از رئیس استاندارد تهران موضوع را تکذیب کردند.پورهاشم که رئیس آن زمان اداره استاندارد تهران بود برای اطمینان از این موضوع نمونه برنج های موجود در بازار را به 4 آزمایشگاه معتبر داخلی و خارجی فرستاد.هر 3 آزمایشگاه آلوده بودن برنج را تایید کردند.شهریور 88 روزنامه کیهان با انتشار خبرآلوده بودن برنج های وارداتی و انتشار نام آنها موجی از نگرانی ها را در جامعه برانگیخت.

وقتی مسئولین بهداشت و استاندارد تکذیب کردند

هدایت حسینی، مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی معاونت غذا و داروی وقت اعلام می کند که وزارت بهداشت برنج ها را تست می کند و نتیجه را به اطلاع عموم می رساند.حدود دو روز بعد مرضیه وحید دستجردی از سالم بودن برنج ها و تایید آن در آزمایشگاه این وزارت خانه خبر می دهد.این در حالی است که برای آزمایش روی مواد سنگین و آرسنیک حداقل 1الی 2 هفته زمان نیاز است.

پای مجلس به موضوع باز شد

بعد از این ماجرا موضوع در کمیسیون جهاد کشاورزی و بهداشت مجلس شورای اسلامی بررسی شد. شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت گفت نظر پورهاشم را قبول دارد با این حال یکی از مسئولان توصیه کرد برنج‌ها دوباره تست و آزمایش شوند در دانشگاه انرژی اتمی ،اما متاسفانه آزمایش‌ها به جای دیگری انتقال پیدا کرد.قرار بود یک آزمایشگاه بی طرف آزمایش‌ها را روی برنج انجام دهد ولی تنها به یک نماینده از طرف استاندارد تهران در این آزمایش بسنده شد. به گفته مشاهدات نماینده رئیس سابق استاندارد تهران آزمایش‌ها به هیچ وجه بر مبنای استانداردهای معتبر مورد عمل برای آزمایش برنج نبوده.
مجلس بعد از کش و قوس های فراوان ماجرا رای به آلوده بودن برنج ها صادر کرد و رئیس سازمان استاندارد کشور پورهاشم را به دلایل مشخص و نامشخصی از تمدید ریاستش بر استاندارد تهران برکنار کرد.

هندی ها:برنج هایمان آلوده اند!مسئولین وقت:دروغ می گویند!

همان زمان رییس مرکز تحقیقات پیشرفته کشاورزی پنجاب هند هم اعلام کرد مناطق زیادی از منطقه پنجاب مرکز اصلی فلزات سنگینی مانند آرسنیک، کادمیوم و سرب بوده و اگر در این مناطق کشت و زرع انجام شود، قطعا محصولات تولیدی مانند برنج شامل این نوع ترکیبات سمی و خطرناک خواهند بود. با آغاز تحریم‌ها و بلوکه‌شدن پول‌های نفت ایران در هند از سال 90، دوباره واردات برنج از این کشور آغاز شد. با شروع این واردات مجددا نمایندگان و کارشناسان نسبت به واردات این برنج‌های آلوده هشدار دادند اما مسوولان اعلام کردند موضوع آلوده‌بودن این محصول محرمانه است.

شهریاری و مطرح شدن دوباره موضوع

موضوع تا مهرماه 92 ادامه یافت تا اینکه شهریاری نماینده مجلس شورای اسلامی در اظهار نظری که بعدا آنرا مربوط به گذشته خواند گفت:برنج های آلوده در کشور اطلاعات مربوط به عدم سلامت این برنج‌ها را که خود سازمان استاندارد جمع‌آوری کرده بود، اما مسوولان وقتش را ناچار کرده‌اند طی مصاحبه‌هایی اعلام کنند، این برنج‌ها مشکلی ندارند.
این جمله کافی بود تا دوباره موج نگرانی و مصاحبه های مسئولین آغاز شود و یک به یک وجود برنج های آلوده را تکذیب کنند.
از سویی رییس سازمان استاندارد کشور از سالم بودن و عادی بودن داشتن میزان کمی آرسنیک و مواد سنگین در برنج و از سوی دیگر رئیس سازمان غذا و دارو از استاندارد و معتبر بودن آنها گفتند.

جلسه ای برای شرح وضع موجود

اما شهریاری خبر از برگزاری جلسه ای در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مسئولین مرتبط با این بحث داد،جلسه دو سه بار به تعویق افتاد و بالاخره یک ماه بعد برگزار شد.جلسه ظاهرا با گزارشات مسئولین استاندارد و غذاودارو گذشته بود.گزارشاتی که به اعتقاد آریایی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس و عضو این کمیسیون زیاد رویشان نمی شود حساب کرد و شاید به قولی سندسازی باشند.آریایی نژاد در گفتگو باخبرآنلاین از کمبود و نبود نظارت مجلس در مباحث حساس و مهمی چون غذا و مواد غذایی در کشور انتقاد کرد و گفت:وقتی مجلس روی موضوعی به صورت مستقیم و مستقل نظارت نداشته باشد نمی توان به گزارشات ایراد و انتقاد کرد چون سندی برای این کار نیست.از سوی دیگر فتاحی عضو کمیسیون بهداشت هم به موضوعی عمیق تر در این باره اشاره می کند و از استاندارد نبودن خود سازمان و سازوکار استاندارد در کشور گله دارد،او گفت:استاندارد اگر استاندارد نباشد نمی شود روی نتایج و گزارشاتش حساب کرد و تنها به آن تکیه زد.فتاحی مطرح شدن نیاز به کنترل شدید به روی مواد غذایی را از مباحث جلسه خواند و گفت:تمام محصولات غذایی که وارد می شوند باید کنترل شدیدی رویشان باشد،یکسری دلال هستند که بخاطر منافعشان نمی گذارند این نظارت روی برنجها باشد.فتاحی در مورد آلودگی برنجها گفت:ظاهرا مواد سنگین در برنج ها مشاهده شده ولی در سطح عادی و معمولی بوده است.
کائیدی هم زیاد به گزارشات اعتماد ندارد و نظارت مجلس را کم و غیر کاربدی خواند،همچنین گفت:ارگان های مربوط از سالم بودن برنج های موجود در کشور می گویند و اذعان کرده اند که برنجهای آلوده از کشور خارج شده و یا در گمرک ها متوقف شده است. کائیدی هم مثل سایر همکارانش از یک طرف خواندن این نظارت و نبود نظارت جداگانه گله داشت و اینچنین گفت متاسفانه ما نمیدانیم اعتبار این سخن ها و گزارشات چقدر است.
شهریاری رئیس کمیسیون از آلوده نبودن برنج ها و سالم بودنشان طبق گفته های استاندارد و غذاودارو گفت و اضافه کرد:غذاودارو و استاندارد می گویند برنج ها سالم است و بخشی که آلوده بوده در همان گمرک مرجوع و برگشت خورد،برنج های موجود آلودگی ندارند.
حال باید صبر کرد و دید که بازهم کسی هست که مثل رئیس استاندارد تهران حرفی و عملی خلاف جریان داشته باشد و اگر حقیقتی جز این هست به اطلاع مردم برساند.

45233

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 323694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 40
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • آنالیزور A1 ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  168 0
  حالا چه سمی باشه چه نباشه خیلی اهمیتی نداره؛ رئیس روسا که برنج هندی نمیخورن! گور بابای بدبخت بیچاره هایی مثه من!
 • mehdi IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  2 0
  آقا ول کن این حرفا چیه !!!!!!!!!!!!!! تو مملکتی که بی قانونیه داره موج مکزیکی میره دیگه چه انتظاری دارید !!!!!!!!!!!!!!!!! یه جا خوششون میاد قانون اجرا می شه یه جا هم خوششون نمیاد قانون رو قانونی دور می زنن که مبادا خدایی نکرده به منافعشون لطمه ای وارد بشه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! مردم !!!!!!!!!!!!!!!!! مردم مگه اهمیت دارن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! تحریم می شیم پول نفت رو به هر طریقی که شده باید از هند بگیریم با برنج آلوده یا غیر آلوده !!!!!!!!!!!! بنزین تولید می کنیم چون می خوایم خودکفا باشیم حالا فرقی نمی کنه دیگه تو ریه مردم بدبخت با این بنزین های بی کیفیت چی می ره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • محمد A1 ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  67 4
  آلودس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟برنج کیلویی 8000 تومن ایرانی که آلودگی روانی داره برای ما! از کجا بیاریم برنج ایرانی بخریم؟؟؟
 • بی نام IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  101 0
  من با این روش ها اشنایی دارم. وارد کنندگان که با برخی مراکمز قدرت ارتباط نزدیکی نیز دارند با فشار آنان را مجبور به تغییر نتیجه ازمایشات می کنند. مسئولان هم برای منافع شخصی و ترس از برکناری زیر بار این تهدیدات می روند.اگر خانم وزیر برای اظهارات خلاف واقع محاکمه شوند قطعا دیگران حساب کار خود را می کنند.
  • بی نام IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
   3 1
   دوستان عزیز خواهشمنداست با دادن امتیازمثبت به این کامنت وانتشار آن توسط خبرآنلاین مقدمات محاکمه خانم وحیددستجردی را فراهم نمائید .البته اگر خبر آنلاین همکاری کنه واین کامنت رو نمایش بده البته خانم دستجردی خیلی هم براش مهم نیست آخه چند دوره نماینده مجلس بوده وپیچ وخمش رو میدونه مثل اون موقعی که گفتند تشعشعات پارازیت برای انسان مضره وایشون تکذیب کرد
 • بی نام IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  224 4
  مرگ بر بازی کنندگان با جان مردم! مرگ بر...
  • م IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   89 3
   برادر تا کی میخوایم "مرگ بر ؛ مرگ بر" کنیم؟ کی باید بالاخره یه کاری انجام بدیم ما مردم؟؟
  • رفیعی IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   54 3
   آفرین به خانم دستجردی!!! از ایشون بعید بوده این حرکت
  • علی علوی IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   15 0
   کاش ایت الله جنتی در این باره هم مانند برخی مسایل دغدغه داشتند......!
 • بی نام A1 ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  174 0
  مسئله اینه اون وارد کننده انقدر زورش ریاده و پشتش گرمه که هیشکی حریفش نمیشه!!!!!!!
 • بی نام FI ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  40 4
  بللاخره نفهميديم الوده است يا نه، اگه كسي فهميد بگه
  • بی نام A1 ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   47 0
   وقتی هندیه میگه آلوده س دیگه چه سندی معتبر تر میخوای؟؟!!!
  • بی نام A1 ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   2 0
   هنديه كه خودش توليد كرده ميكه هست اما مسوولين ايراني ميكن نيست! :))) كلا همه جي ارومه !
 • امید A1 ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  89 1
  سلامت مردم برایشان اهمیتی نداره
  • بی نام A1 ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   1 2
   خیالتون و راحت کنم برنجهای تولید داخل الودگیش کم نیست مثل الودگی دریا ی شمال که 6 برابر خلیج فارس هست
 • بی نام IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  59 1
  نیاز به آزماش و این چیز ها نیست کافی است این برنج ها را به صورت کته بپذید و بعد از پخت بوی بد آن را ببویید بویش از مدفوع هم بدتر است با عرض پوزش ...آدم نون خالی بخوره ولی تن به این آشغال ها ندهد
  • بی نام IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   3 0
   واقعا دمت گرم. تازه همه نذری ها هم شده برنج هندی اونایی که مشکل و مریضی دارن از این برنج می خورن که شفا پیدا کنن ولی ........واقعا متااااااااااااااااااااااااااااااااسفم
 • بی نام A1 ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  32 19
  چرا هر وقت فصل برداشت برنج گرانقیمت ایرانی میرسد، برنج های هندی آلوده میشن و توی مجلس گلو پاره می کنند؟!!! آیا شما نگران سلامتی مردم هستید یا جیب خودتان؟!!!
  • علی IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   0 0
   برای اینکه پول تو جیب دلال نمیره ی چیزی تهه جیب کگشاورز می مونه
  • وحید IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   0 0
   شما نگران کدوم هستید؟؟!
 • بی نام A1 ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  0 0
  وای به حال ما!!!
 • javid A1 ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  42 0
  هندی ها:برنج هایمان آلوده اند!مسئولین وقت:دروغ می گویند! خداییش این تیترو ک خوندم خیلی خندیدم دمتون گرم:) در ضمن تا وقتی هست بخورید به این چیزا هم گیر ندین ، سر هممون یه بلا میاد دیگه :)))))
  • بی نام A1 ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
   0 0
   کاش به مسئولین داخلی هم همین جواب رو بدن. " دروغ می گید)
 • ali A1 ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  0 0
  برنج فقط طارم
 • بی نام IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  2 0
  جناب آقای هدایت حسینی برای همین مساله از مدیر کلی برکنار شد و حالا دوباره مدیر کل شده اند خدا آخر و عاقبت ما رو بخیر کنه
 • بی نام A1 ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  0 0
  در برخی شهرها تنها برنج موجود برنجهای هندی و پاکستانیه و برنج ایرانی اصلاً پیدا نمیشه، تازه برنج ایرانی اونقدر گرونه که خانواده ای کم بضاعت نمیتونن بخرن. حالا تکلیف چیه؟
 • بی نام A1 ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  3 0
  اين قد بلندها و درازهاي هندي و عرب و جيني و روسي و اينا ملت ايران رو سرويس كردن. بطور كلي!
 • بی نام A1 ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  1 0
  نخرید .نخرید .نخرید .چاره ی کار نخریدنه. رستورانها هم سرو کردن نخورید و اعتراض کنید .هر چه بلا سر مون امده تقصیر کسی نیست فقط مردم مصرف نکنند.کم بخور ولی ایرانی بخر .سالها است که من این کار را میکنم .نمردم که.سود جو همیشه بوده 1000 سال پیش هم سود جو بوده الان هم هست ما باید خرد داشته باشیم
 • پویا A1 ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  1 0
  هندی ها:برنج هایمان آلوده اند!مسئولین وقت:دروغ می گویند! وقتی تولید کننده میگه الوده هست دیگه دروغش چیه خخخخخخخخخخ :))))))))))))))))))))))))) بگو دروغ نمی گویند جیب ما خالی میشود.
 • بی نام A1 ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  1 0
  این برنجها از یک طرف به جسممون لطمه میزنه از طرف دیگه به آبرومون من هر وقت مصرف کردم (با عرض معذرت ) باد معدم خیلی زیاد شد
 • محمد A1 ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  1 0
  مگه در این کشور به جان انسان اهمیتی داده می شود؟؟؟؟ برنج آلوده . تصادفات جاده ای . نبود دارو . تحریم . قتل .
 • وحید IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  0 0
  زورشون به برنج و محصولات کشاورزی میرسه؟!! گرونی میشه، پراید 3 برابر میشه ملت هی میخرن صداشون هم در نمیاد، یاد گرونی هم نیستند، واردات هم نمیشه، اما کافیه برنج و... با این هزینه تولید بالا و زحمت زیاد یکم افزایش قیمت داشته باشه، داد همه در میاد و واردات پشت واردات، اونم چی، چیزی شبیه برنج با فلزات اضافه!!!
 • امیر IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  2 0
  همون بهتر که نسلمون منقرض بشه وقتی مردممون مواد غذایی سالم و کافی در اختیار ندارن
 • بی نام A1 ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  1 0
  زنده باد فقط برنج ايراني
 • جواد A1 ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  1 0
  جالبه چن وقته برنج آمریکایی آوردن کیلویی 2000 تومن... فک کن از آمریکا اومده اینجا شده 2000 تومن اونوقت برنج شمالی نیم دانه اونم بدترینش هست 3500
  • بی نام A1 ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۲
   1 0
   نه بابا ازآمریکا نیومده بود. برنج های آمریکایی بودکه در عراق بین مردم توزیع می شد ولی سر از کشور ایران و استانهای مرزی در آورده بود. توی آبادان و ایلام شنیدم که خیلی می فروختن.
 • بی نام A1 ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  3 0
  خیلی بوی وحشتناک دارن صدبار هم که بشوریش بازم آبش تیرست و بو میده!
 • بی نام A1 ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
  6 0
  دشمنان واقعی ملت ایران را بشناسید.
 • بی نام A1 ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۲
  1 0
  در آمريكا آناليز تمام برنجهاي قابل مصرف موجود در بازار اعم از داخلي و خارجي به اطلاع مردم رسانده مي شود و خود مردم هستند كه در بين برنجهاي قابل مصرف يكي را انتخاب مي كنند. حال در كشور ما بگونه اي برخورد ميشود كه گويي برنج ايراني آلوده نيست و هميشه اين خارجيها هستند كه مقصرند. چرا آناليز تمام برنجها اعلام نمي شود؟
 • بی نام A1 ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۳
  1 0
  يك راه حل براي كاهش تاثير فلزات سنگين، در نحوه پخت برنج است يعني برنج را ابتدا شسته و خيس كنيم و بعد از اين كار برنج را بصورت آبكش شده دم كرده و مصرف كنيم چون در برنج كته شده فلزات سنگين خارج نمي شود ودر قابلمه و ديگ باقي مي ماند ولي در برنج آبكش شده، اين فلزات همراه اب آبكشي خارج مي شود. حتما توجه كنيد!!