فارس نوشت:

لس آنجلس تایمز نوشت: بسیاری از اقدامات و تلاش‌ها منجر به تفاهم ژنو بین ایران و قدرت‌های جهانی شد که یکی از این موارد رد و بدل کردن شی‌ء بالدار افسانه‌ای بود، پیشنهاد انجام این کار را مشاور اوباما داد.

روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز در گزارشی نوشت: بسیاری از اقدامات و تلاش ها منجر به تفاهم ژنو بین ایران و قدرت های جهانی شد : تماس های محرمانه ایران و آمریکا در عمان ، نشست های آشکار ایران و 1+5 در ژنو و شی ء بالدار افسانه ای (جام شیردال) که در تماس بین دو دیپلمات (آمریکایی و ایرانی) در مقر سازمان ملل در نیویورک رد و بدل شد.

این روزنامه در ادامه نوشت: بازگرداندن جام تاریخی شیر دال به ایران اقدامی در راستای تلاش های دیپلماتیک اوباما برای نشان دادن حسن نیت آمریکا به ایران و تقویت دولت اعتدال در ایران به منظور تفاهم بر سر یک راه میانه بر روی مسئله هسته ای بوده است.

این روزنامه با اشاره به بازگرداندن جام معروف به شیردال که در سال 2003 از یک قاچاقچی عتیقه در آمریکا کشف و ضبط شده بود آورده است: پس از روی کار آمدن روحانی و اعلام حضور او در نشست مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک، مشاوران اوباما نظرات مختلفی درباره نحوه واکنش آمریکا به این اقدام داشتند.یکی از مشاوران به او توصیه کرد در حاشیه نشست مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک با روحانی دست دهد و دیگری پیشنهاد ضبط و پخش یک پیام ویدئویی مخصوص به ایران را داد.

لس آنجلس تایمز می افزاید: "اما یک مشاور کارشناس در امور ایران پیشنهاد بازگرداندن جام شیر دال به ایران را داد ؛ اقدامی که به گفته او می توانست نشانه ای از احترام دولت آمریکا به مردم ایران و همزمان تقویت صدای جدید برخاسته از ایران که انتخاب روحانی به ریاست جمهوری نماد آن بود، شود."

جام شیردال پس از اینکه به ایران بازگردانده شد اصالت آن توسط کارشناسان میراث فرهنگی زیر سوال رفت و مسئولان سازمان میراث فرهنگی نیز در برابر پرسش های متعدد افکار عمومی در زمینه اصالت تاریخی یا تقلبی بودن این شیء، به این موضوع تأکید کردند: اصالت این شیء مهم نیست، حرکت نمادین بوده است، مهم، حرکت و اقدامی است که آمریکا برای بازگرداندن این شیء انجام داده است.

4747

کد خبر 325507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
  5 4
  شیردالِ تقلبی؟!!!
 • بی نام A1 ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
  7 19
  خفه شو آمریکای کثیف
 • حسن IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
  5 2
  آیا لازم نبود در پاسخ به بازگرداندن این جام وابراز حسن نیت ،ما ایرانیها هم کارمشابهی انجام بدهیم تا نشان دهیم ما ملتی صلح طلب وآزاده هستیم وخواهان دوستی باتمام ملتها هستیم. ؟ چه اشکالی داشت. ؟ چرا دولتمردانمان درحالی که هیچ فرد ایرانی از ابراز صلح طلب بودن ایرانیها نگران نیست واهمه دارند.
  • لطفی A1 ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
   1 1
   بله حسن اقا من هم موافق دادن هدیه به امریکاییها هستم بهتره ماهم برج ازادی رو به اونها بدیم تا بزارن کنار مجسمه ازادی خودشون و حالشو ببرن
  • بی نام A1 ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
   5 2
   چطوره برای نشان دادن حسن نیت به امریکاییها چنتا تحریم هم خودمون به صورت داوطلبانه رو خودمون وضع کنیم؟
 • بی نام RO ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۰
  10 0
  ولی ظاهرا لس انجلی تایمز فکر کرده اصلیه که !
 • بی نام A1 ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  4 7
  این جام که معلوم شد تقلبی بوده!