یکی از انتظارات من از آقای دکتر روحانی این بود که به مسایل و وضعیت اجتماعی هم در کشور بپردازد ولی باز هم این موضوع مغفول ماند تا همچنان مظلومیت حوزه اجتماعی را شاهد باشیم.


انتقاد موسوی چلک از جای خالی مسایل اجتماعی در گزارش روحانی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه حوزه اجتماعی همچنان در حاشیه مسائل اصلی قرار دارد، اظهار کرد: در بخش بودجه سال 93 نیز همچنان این نگرانی وجود دارد که حوزه اجتماعی در حاشیه باشد و از رئیس جمهور خواستاریم در این زمینه مطالبه‌گر حقوق حوزه اجتماعی در کشور باشد.
در بودجه سال 93 حوزه اجتماعی در حاشیه نباشد
سیدحسن موسوی چلک ضمن حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در گفت‌وگویی درباره پیش‌نویس حقوق شهروندی و همچنین گزارش صد روزه دولت، با انتقاد از جای خالی موضوعات و مسائل اجتماعی در گزارش تلویزیونی رئیس جمهور، گفت: در برنامه‌های انتخاباتی دوره اخیر مشاهده کردیم که کاندیداهای ریاست جمهوری از برخی آسیب‌ها همچون «طلاق» و «اعتیاد» نام بردند و رئیس‌جمهور نیز در روز تنفیذ خود دغدغه‌اش را دو موضوع معیشت مردم و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه اولین انتظار در حوزه اجتماعی این است که در بودجه سال 93 حوزه اجتماعی در حاشیه نباشد، افزود: چرا که همچنان نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد در حالی که انتظار داریم رییس‌جمهور مطالبه‌گر حقوق حوزه اجتماعی در کشور باشد.
انتقاد از نگاه اطرافیان رئیس جمهور و مجلس به مسایل صرفا عمرانی - اقتصادی
موسوی چلک ادامه داد: طیف پیرامونی‌ رئیس جمهور نگاهشان به مسائل عمدتا عمرانی - اقتصادی است و در آخرین گزارش ارائه شده توسط رئیس جمهور که مربوط به عملکرد 100 روزه دولت بود، باز هم حقایق اجتماعی عنوان نشد و آنچه عنوان شد مربوط به حوزه‌های دیگری بود. هرچند نمی‌توان گفت در این زمینه می‌توانیم طی مدت 100 روز ارزیابی‌های لازم را داشته باشیم.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم توسعه اقتصادی و شادی و نشاط را در جامعه فراهم کنیم، باید بسترهای مناسب حوزه‌های اجتماعی و رفاه را ایجاد کنیم، گفت: اگر به ایجاد بسترهای مناسب برای از بین بردن آسیب‌های اجتماعی توجه نشود این موضوع روز به روز افزایش می‌یابد.
وی افزود: در سیاستهای کلی برنامه پنج ساله پنجم توسعه الزام به پیوست اجتماعی فرهنگی عنوان شده است اما تا کنون هیچگونه طرحی در این زمینه نداشته‌ایم و هیچ نهادی حتی مجلس مطالبه‌گر این موضوع نیست.

موسوی چلک
موسوی چلک با اشاره به اینکه در زمینه حمایت از تشکل‌های مردمی کمبود منابع به چشم می‌خورد، عنوان کرد: با این شرایط حرکت سازمان‌های غیردولتی در کشور با توجه به برنامه‌های توسعه سرعت نمی‌یابد، هرچند در این بخش وزیر کشور در حوزه سمن‌ها برنامه‌هایش مناسب ارزیابی می‌شود اما تاکنون چیزی محقق نشده است و امیدواریم همانگونه که رئیس جمهور و وزرا شعار داده‌اند تحقق فعالیت‌ها در این زمینه را شاهد باشیم.
وی با بیان اینکه نباید نگاهمان به مسائل اجتماعی همانند سالهای گذشته به صورت تهدید اجتماعی باشد و تنها به گشت ارشاد در این حوزه توجه شود، تاکید کرد: نباید پلیس و مردم را روبروی یکدیگر قرار دهیم.
درخواست از دولت برای ایجاد مرکز سنجش شاخص‌های سلامت اجتماعی
موسوی چلک در مورد برنامه‌هایی که دولت باید در حوزه اجتماعی داشته باشد، تا بتواند در این زمینه موفق شود، عنوان کرد: دولت متولی آسیب‌های اجتماعی را مشخص و خود را برای ارائه گزارش سالانه آسیبهای اجتماعی موظف کند. همچنین مرکزی برای سنجش شاخص‌های سلامت اجتماعی تعریف کند تا هر ساله شاخص سلامت اجتماعی سنجیده شود.
مسایل اجتماعی دغدغه است نه خط قرمز
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: دولت باید مسائل اجتماعی را به عنوان دغدغه اصلی در نظر گیرد و نه به عنوان خط قرمز تلقی و به حاشیه رانده شود.

موسوی چلک
موسوی چلک گفت: باید آینده نگری در حوزه اجتماعی افزایش یابد، جلساتی توسط دولت با کارشناسان حوزه اجتماعی برگزار شود تا فضایی برای برقراری تعامل با رئیس جمهور بدون واسطه ایجاد شود و اجازه دهند تشکل‌ها بدون گزینش آزادانه و منتقدانه صحبت‌هایشان را به گوش شخص اول دولت برسانند.
وی ضمن انتقاد از عملکرد مجلس در حوزه اجتماعی اظهار کرد: مجلس باید در این زمینه مطالبه‌گر باشد اما تا کنون نتوانسته است به صورت جدی به این موضوع بپردازد.
نمی‌توان با گرفتن دیش با ناتوی فرهنگی مقابله کرد
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه باید در کلان برنامه‌ریزی‌های کشور به سمت تقویت هویت فرهنگی و اجتماعی پیش برویم، اظهار کرد: تا کنون بیشتر مسئولین فرهنگیمان نقش ممیزی در حوزه فرهنگ داشتند و در این حوزه نمی‌توان با جمع‌آوری دیش‌ها با ناتوی فرهنگی مقابله کنیم.
موسوی چلک در ادامه به ماده 97 قانون برنامه چهارم توسعه اشاره کرد و افزود: این ماده از مترقی‌ترین برنامه‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی بود، چرا که مسائل پیشگیری و استفاده از تمامی ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و حمایت از تشکل‌ها را در خود جای داده بود.
وی با بیان اینکه ما در کشور برنامه‌های بسیاری داریم اما دغدغه موضوع را نداریم گفت: حتی با همین ساختار موجود، منابع و نیروی انسانی و باز کردن فضای سیاسی می‌توانیم حرکت‌های بسیاری در حوزه اجتماعی انجام دهیم و باید با ایجاد کرسی‌های آزاد اندیشی به صورت آزادانه به حل مسائل اجتماعی در کشور بپردازیم و در این زمینه باید از مدیران اجتماعی استفاده کنیم.
در آینده آسیب‌ها به سمت شادی‌های آنی و فضای مجازی حرکت می‌کنند
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه همواره اکثر مدیران اجتماعی ما افرادی با تخصص غیراجتماعی بوده‌اند، گفت: در آینده آسیب‌های اجتماعی به درون خانواده‌ها می‌روند و زنان و کودکان را مورد هدف قرار می‌دهد، علاوه بر آن باید بگوییم که این آسیب‌ها در آینده به سمت شادی‌های آنی و فضای مجازی حرکت می‌کنند.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه همواره اکثر مدیران اجتماعی ما افرادی با تخصص غیراجتماعی بوده‌اند، گفت: در آینده آسیب‌های اجتماعی به درون خانواده‌ها می‌روند و زنان و کودکان را مورد هدف قرار می‌دهد، علاوه بر آن باید بگوییم که این آسیب‌ها در آینده به سمت شادی‌های آنی و فضای مجازی حرکت می‌کنند.
موسوی چلک با اشاره به اینکه تکنولوژی باید افراد را شاد کند اظهار کرد: تکنولوژی باید به صورت درست مدیریت شود، اما امروز شاهد این موضوع هستیم که تکنولوژی بر افراد سوار شده است.
وی ادامه داد: نباید و نمی‌توان به امکانات فضای مجازی نگاه امنیتی داشت، بلکه باید در این زمینه آموزش‌های لازم را به افراد ارائه کنیم چرا که نمی‌توان جلوی دسترسی به اطلاعات دیوار کشید.
موسوی چلک ادامه داد:باید ظرفیت‌های شبکه‌های اجتماعی شناسایی شود چرا که این فضا هم اکنون جزو لاینفک زندگی است و هرچقدر افراد را در این زمینه محدود کنیم، آنها نسبت به این پدیده حریص‌تر می‌شوند.
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با اشاره به اینکه لازم است با ارائه اطلاعات و آموزش افراد در جامعه آنها را از خطرات آسیب‌های اجتماعی نوپدید مصون کنیم، عنوان کرد: باید سواد رسانه‌ای، اجتماعی و استفاده از فضای مجازی افزایش یابد چرا که در مسیر توسعه ناچار به استفاده از تکنولوژی هستیم.
وی با بیان اینکه برنامه‌های حوزه اجتماعی باید جلوتر از وضع موجود قرار داشته باشند ، گفت: اگر نگاه ما به مسائل اجتماعی، امنیتی سیاسی شود این مسائل زیرزمینی شده و نمی‌توانیم به صورت درست آنها را پردازش کنیم، لذا لازم است در این زمینه دولت پیشگام بوده و از پرداختن به واقعیت‌های اجتماعی هراسی نداشته باشد.
منبع:خبرگزاری ایسنا/اجتماعی/ کد خبر: 92091309291/رفاهی وخانواده
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۹

www.mousavichalak.ir

 

کد خبر 326014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • یزدانی A1 ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  3 0
  تحلیل درستی بود. امیدواریم این نقدها مورد توجه دولتیان قرار بگیرد.
 • امیر مغنی باشی A1 ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  7 0
  دغدغه آقای موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کاملا به جا و قابل دفاع است. اساساً جای مشاوران اجتماعی در کنار آقای رئیس جمهور به شدت احساس می شود. امید است که دولت به مسائل و آسیب های اجتماعی بیش از پیش توجه نماید
 • قربانی A1 ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
  4 0
  با سلام خدمت دوست عزیز و بزرگوارم، کاملاً با نظر شما موافق هستم،البته با در نظر گرفتن این دیدگاه که ما در حوزه اجتماعی در سطوح مختلف انسانی( فردی،گروهی و جامعه ای) مدیریتی( خرد، میانی و کلان) دررابطه بامتغیره های حوزه های اجتماعی ابتداً باموضوع مواجهه می باشیم که درصورت تدبیرومدیریت صحیح موجب کیفیت زندگی مردم جامعه می شود و بالعکس در صورت عدم حل آن متعاقباً در سطح وسیع تر ما با مسأله روبرو می شویم، و بعدش با مشکل و سپس معضل و سرانجام خدای نکرده بحران آسیب های اجتماعی و مرحله خطر، لذا با توجه به این،در صورتی که دولت آقای دکتر روحانی از پرداختن به واقعیت اجتماعی نهراسد و وضعیت فعلی ما در حوزه اجتماعی بدون هیچ نگرانی همانند دماسنجی که دمای بدن بیمار را جهت تجویز نسخه اندازه گیری می کند، باشد.
 • حامد A1 ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
  2 0
  امیدوارم مطابق با شعارهای قبل از انتخابات، دولت جدید توجه واقعی نسبت به مسائل اجتماعی و تقویت سمن ها را در دستورکار قرار دهد.
 • احمد علی جبارزاده A1 ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
  2 0
  اگر فقط همین یک جمله را در نظر بگیریم و در عمل پیاده کنیم که برای کنترل آسیبهای اجتماعی نیازمند مدیران اجتماعی با تحصیلات اجتماعی ،تجربه اجتماعی و خلاقیت اجتماعی هستیم ، کار بزرگی انجام داده ایم. می شود ؟؟؟؟
 • اصغرنژاد IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۸
  2 0
  سلام باز هم اقای موسوی نشان دادند که وابسته به طیف و گروه خاصی نیستند حوزه اجتماعی و اسیبهای اجتماعی همیشه قربانی انکار و ندیده شدن از سوی مسئولان حاکمیتی و رده بالا بوده است ، متاسفانه نگاه افراط و تفریط و اینکه از روزنه وابستگی های ایدئولوژیک به مسائل و مشکلات اجتماعی نگاه کردن زمینه اسز این وضعیت شد که حالا قرار داریم البته بعضی از مسئولان ما دانششون فقط به شکم مردم میرسه در صورتی که داشتن بلوغ اخلاقی و اجتماعی اثر و تاثیرش کمتر از شکم نیست ، خاهشا به واقعیتهای اجتماعی خارج از چارچوبهای سیاسی و چپ و راست و اصولگرا و اصلاح طلب نگاه کنیم دولت اعتدال و امید !!!
 • منیره بلوچی (انجمن مددکاران اجتماعی کرمان) IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۹
  1 0
  با سلا م و تشکر از اقای موسوی به دلیل جسارت در بیان واقعیتهای اجتماعی قطعاً در صورتی که با مسائل اجتماعی برخورد منطقی و واقعبینانه صورت نگیرد منجر به بروز آسیب ها و انحرافات اجتماعي میگردد که لاجرم امنيت اجتماعي را سلب و مانعي براي رشد و توسعه جامعه محسوب مي شود و اتلاف منابع و انرژي را به دنبال دارد و متاسفانه منجر به این خواهد شد که عده ای این حرف را به کرسی بنشانند که در قرن 21، آسیب های اجتماعی برای جوامع انسانی اجتناب ناپذیر است حقیقتاً نمی‌توانیم طی مدت 100 روز ارزیابی‌های لازم را داشته باشیم لیکن امیدواریم دولتمردان، نمایندگان محترم مجلس و سایر مسئولین ضمن مشاوره با کارشناسان خبره مسائل اجتماعی به این دغدغه مهم جامعه، (همتراز با مسائل سیاسی، اقتصادی و حتی بالاتر) بپردازند
 • منیره بلوچی (انجمن مددکاران اجتماعی کرمان) IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۹
  0 0
  با سلا م و تشکر از اقای موسوی به دلیل جسارت در بیان واقعیتهای اجتماعی قطعاً در صورتی که با مسائل اجتماعی برخورد منطقی و واقعبینانه صورت نگیرد منجر به بروز آسیب ها و انحرافات اجتماعي میگردد که لاجرم امنيت اجتماعي را سلب و مانعي براي رشد و توسعه جامعه محسوب مي شود و اتلاف منابع و انرژي را به دنبال دارد و متاسفانه منجر به این خواهد شد که عده ای این حرف را به کرسی بنشانند که در قرن 21، آسیب های اجتماعی برای جوامع انسانی اجتناب ناپذیر است حقیقتاً نمی‌توانیم طی مدت 100 روز ارزیابی‌های لازم را داشته باشیم لیکن امیدواریم دولتمردان، نمایندگان محترم مجلس و سایر مسئولین ضمن مشاوره با کارشناسان خبره مسائل اجتماعی به این دغدغه مهم جامعه، (همتراز با مسائل سیاسی، اقتصادی و حتی بالاتر) بپردازند