ویلیام بردفورد هیوئی، در سال 1949 از وجود قبرستانی در اروپا باخبر می‌شود که تعدادی سرباز گمنام آمریکایی در آن آرمیده‌اند. کندوکاو روزنامه‌نگارانه‌اش او را با مرگ رازآمیز اسلوویک آشنا می‌کند؛ مرگی که حتی بیوه اسلوویک از چندوچون آن خبر ندارد...

به گزارش مهر، «اعدام سرباز اسلوویک»، یک داستان مستند است که همکاری ارتش در تامین اسناد و مدارک معتبر به استناد این اثر، کمک شایانی کرده است. «اعدام سرباز اسلوویک»، یکی از نخستین رمان‌هایی است که از سوی انتشارات پیدایش به مخاطب بزرگسال ارائه شده و داستان این کتاب برگرفته از یک ماجرای واقعی است که در سال 1945 در آمریکا روی داده است.

این داستان، زندگی تنها سرباز آمریکایی را بازگو می‌کند که در زمان جنگ داخلی این کشور به جرم فرار از خدمت سربازی اعدام می‌شود. سرباز ادی دی اسلوویک، یکی از هزاران سرباز فراری است که در جنگ جهانی دوم در دادگاه نظامی محاکمه می‌‎شود. از این هزاران سرباز فراری، 49 نفر به اعدام محکوم می‌شوند اما تنها حکم اعدام اسلوویک به اجرا درمی‌آید.

«اعدام سرباز اسلوویک»، نوشته ویلیام بردفورد هیوئی، نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی است. او 21 عنوان کتاب داستانی و غیرداستانی نوشته است که بسیاری از آنها دستمایه ساخت فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی شده‌اند.

آن‌گونه که مسعود امیرخانی، مترجم «اعدام سرباز اسلوویک» در مقدمه کتاب آورده، ویلیام بردفورد هیوئی، در سال 1949 از وجود قبرستانی در اروپا باخبر می‌شود که تعدادی سرباز گمنام آمریکایی در آن آرمیده‌اند. کندوکاو روزنامه‌نگارانه‌اش او را با مرگ رازآمیز اسلوویک آشنا می‌کند؛ مرگی که حتی بیوه اسلوویک از چندوچون آن خبر ندارد.

نویسنده از طریق گفتگو با 19 مرد و یک زن، خواندن صدها نامه اسلوویک به همسرش و البته همکاری کامل ارتش ایالات متحده، یکی از بهترین کتاب‌های تحقیقی را می‌نویسد. گرچه در ابتدا مخالفت‌هایی با انتشار کتاب صورت می‌گیرد و برای نویسنده شرط گذاشته می‌شود که بی‌طرف بنویسد اما باید پذیرفت که همکاری ارتش در تامین اسناد و مدارک معتبر به استناد این اثر، کمک شایانی می‌کند و ...

از روی این کتاب، فیلمی ساخته می‌شود که در زمان پخش (13 مارس 1974 در شبکه ان. بی. سی) یکی از پربیننده‌ترین فیلم‌های تلویزیونی آن سال می‌شود.

«اعدام سرباز اسلوویک»، یک داستان مستند است و آن‌گونه که نیویورک تایمز درباره کتاب نوشته «این داستان در دستان یک متخصص، سئوالاتی را مطرح می‌کند که رهبران باهوش ما هنوز نتوانسته‌اند پاسخی قانع‌کننده به آنها بدهند.»

«اعدام سرباز اسلوویک»، نوشته ویلیام بردفورد هیوئی با ترجمه مسعود امیرخانی را نشر پیدایش در 1000 نسخه و به قیمت 15هزار تومان منتشر کرده است.

بنابرگزارش این خبرگزاری، انتشارات بوتیمار 4 مجموعه شعر جدید از سری دوم کتاب‌های شعر معاصر را منتشر و راهی بازار نشر کرد. «عبور از سیاره سوخته» سروده لیلا فرجامی یکی از این عناوین است که گزیده‌ای از اشعار این شاعر را شامل می‌‌شود. این کتاب 73 قطعه شعر سپید را شامل می‌شود.

اسامی اشعار این کتاب عبارت است از:

رودخانه‌ای که از ماه می‌گذرد، اسب‌های سفید، موم، کهکشان‌ها، پیش از خداحافظی، شهود شبانه، ...، OM، شعبده‌، هفت پرنده، شب هزار و دوم، عیدهایی که نمی‌آیند، پرنده و من،‌ جبرنامه،‌ وصیت، گفتار، دشمن فصل‌ها، عقربه‌ها، آتشفشان، واقعه، کوتاه‌ها، تا دریای سرخ؛ من، شب، کلاغ؛ شاید روح‌القدس فکر دیگری کند، چهار اپیزود از مرگ، مراکش، هایکوها، چاه، کارمند، بدرقه، اعتراف، آخرین خورشید، ملانکولیا، آخرین پلان، آسمان زیر دریاها، از شهرهایی که ساختیم1، از شهرهایی که ساختیم2، از شهرهایی که ساختیم3، از شهرهایی که ساختیم5، از شهرهایی که ساختیم6، از شهرهایی که ساختیم8، افسانه خلقت2، افسانه خلقت5، برای او که می‌خواند، برای سرزمین 1، برای سرزمین2، برای سرزمین5، تبعید در ماه، تکامل یک احمق، تنهایی میان حروف، در آغاز، ضد، یک پیشگویی عاشقانه، مرثیه‌ای برای دریای هرمسی، محو، ما هم شب را دیده‌ایم، گل نام پرنده‌ای بود، بازی، غزلی برای نبودن‌ها، شکار، شب در پی چیزی‌ست، برداشت، کشتن همه سهراب‌ها، تکثیر، اعترافنامه، پیامبر دریا، سلام عزیزم، رازها ناگفتنی‌اند، چمدان‌ها، حباب‌بازی، جراحت ناشیانه، از ترس‌ها و شهامت‌ها و دیوار بر دیوار.

این کتاب با 97 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت 8 هزار تومان منتشر شده است.

کتاب بعدی، «اصالتا درختی تبریزی‌ام» نام دارد که سروده نیکو مرادی(آنا ماریا) است و اشعار سپید آن از شعر شماره 1 تا 54 نامگذاری شده‌اند. اغلب اشعار این کتاب نسبتا کوتاه هستند.

این کتاب با 96 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت 4 هزار و 500 تومان منتشر شده است.

سومین کتاب، مجموعه شعر «عشق، دو قاشق مرباخوری» نام دارد. این اثر سروده سمانه سوادی است و اشعار آن نیز مانند «اصالتا درختی تبریزی‌ام» از شماره 1 تا 52 نامگذاری شده‌اند. قالب اشعار این کتاب نیز سپید بوده و اکثر آن‌ها شعرهای کوتاه هستند.

این کتاب با 72 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت 4 هزار و 500 تومان منتشر شده است.

کتاب دیگر، مجموعه شعر «دور از چشم چراغ» سروده فرناز فرازمند است. این کتاب نیز اشعار سپید کوتاهی را از این شاعر در بر می‌گیرد که با شماره نامگذاری‌ شده‌اند. «دور از چشم چراغ» 76 شعر را شامل می‌شود.

سی و یکمین شعر از این کتاب را می‌خوانیم:

چه غول باشد

در این کوزه

چه حبه انگوری

که با خودش خلوت کرده

آرزویی ندارد

پیاله‌ای که لبریز است

این کتاب با 82 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت 4 هزار و 700 تومان منتشر شده است.

 

6060


کد خبر 329079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
    7
    سربازی اجباری در همه جا بر خلاف وجدان انصاف عقل است