گزارش عملکرد هشت ماهه از وضعیت صنعت بیمه کشور که توسط بیمه مرکز منتشر شده گویای وضعیت نامناسب بسیاری از شرکتهای بیمه است.

مریم کائید: شرکت های بیمه در اعلام خسارت ها اهمال می کنند. به گزارش ، بیمه مرکزی در حالی آمار عملکرد 27 شرکت بیمه را در هشت ماهه ابتدای سال اعلام می کند که فعالیت این شرکت ها دارای رشد 26 درصدی در حق بیمه های تولیدی و رشد 53 درصدی در نسبت خسارت های پرداختی است .

در این میان به جز شرکت بیمه دی که در نسبت خسارت پرداختی اختلاف فاحشی را با سایر شرکت های بیمه دارد بیمه های رازی ،سینانوین،پارسیان،ایران،آسیا،البرز،معلم و توسعه نیز دارای نسبت خسارت های 50 درصد تا 68 درصد هستند.

در خصوص نسبت خسارت شرکت های بیمه با علیرضا بیانیان از کارشناسان صنعت بیمه گفت و گویی را داشتیم و از وی سوال کردیم که نسبت خسارت 368 درصدی برای یک شرکت چه مفهومی دارد که به بیانی ساده پاسخ داد؛ وقتی نسبت خسارت شرکتی اعلام می شود بدان مفهوم است که در قبال 100 حق بیمه شرکت 385 خسارت پرداخته و 285 درصد از زیان پرداختی علاوه بر توان بوده است . به گفته وی پرداخت 385 درصد خسارت در این شرکت و یا خسارت های دیگر در سایر شرکت ها در برابر خسارت های اعلامی صورت می گیرد و ممکن است شرکت ها دارای زیان هایی باشند که هنوز اعلام نشده است .

از بیانیان خواستیم که توضیحات بیشتری را در این زمینه ارائه دهد که افزود:پرونده های خسارت با روشن شدن وضعیت در تراز نامه لحاظ می شوند و شرکت ها برای بیمه نامه هایی که در سال های گذشته صادر شده و خسارت پرداختی بر مبنای پرونده های شکایت هنوز وضعیت مشخصی ندارد ،ذخایری را در تراز نامه لحاظ می کنند. همچنین برخی شرکت ها برای منظور این خسارت ها در حساب های همان سال از سود کسر می کنند تا در بستانکار تراز نامه از حساب سهام داران سال های بعد منظور نشود و خسارت های سال های قبل به عنوان زیان به شمار نیاید.

وی با اشاره به اینکه بیمه مرکزی به تازگی خواستار روشن سازی سریع وضعیت خسارت های صنعت بیمه شده است افزود: این مسئله به شفاف سازی آمارهای صنعت بیمه کمک خواهد کرد چراکه برخی شرکت ها آمارهای واهی اعلام می کنند که با واقعیت فاصله زیادی دارد .

این کارشناس صنعت بیمه به عدم ارائه آمار شفاف از سوی شعب و نمایندگی های صنعت بیمه اشاره کرد و افزود:مسئولین شرکت های بیمه و حتی شعب به دلیل اینکه آمار زیان ده اعلام نکنند گاها خسارت های معوق را در نظر نمی گیرند و تا صدور رای دادگاه ،اعمال این سرفصل را در حساب ها با تاخیر ارائه می کنند .

بیانیان با اشاره به اینکه بیمه مرکزی به عنوان نهادی که در 25 تا 50 درصد پرتفوی صنعت بیمه سهیم است به تازگی نظارت ها را در این بخش افزایش داده است.

برای دیدن جدول در ابعاد بزرگتر بر روی آن کلیک کنید

عملکرد هشت ماهه نخست سال 92 شرکتهای بیمه

ذکر این نکته ضروری است که شرکت های بیمه در پایان هر سال موظفند به دلیل تعهداتی که برایشان ایجاد شده و افزایش توان مالی بخشی از درآمد را به عنوان ذخایر در حساب ها در نظر گیرند(سرمایه گذاری از محل ذخایر در افزایش توان مالی شرکت بیمه تاثیر به سزایی دارد) از اعم این ذخایر خسارت معوق است ،خسارتی که در همان سال مالی ایجاده شده اما به مرحله پرداخت نرسیده است.

اما بر اساس آخرین آمارهای موجود بیمه مرکزی از فعالیت 27 شرکت بیمه مستقیم (ایران، دانا، آسیا، البرز، معلم، پارسیان، کارآفرین، رازی، ملت، توسعه،سینا، امید، حافظ، سامان، دی، نوین، ایران معین، پاسارگاد، میهن، کوثر، ما، متقابل کیش، آرمان، آسماری، تعاون ، متقابل قشم و سرمد) در هشت ماهه اول سال جاری، صنعت بیمه رشد 26.1 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده و به بیش از 104.3 هزار میلیارد ریال رسیده است.

بر این اساس سهم بخش غیردولتی از این مقدار به 52.7 درصد رسید و 47.3 درصد دیگر توسط بیمه ایران در نقش تنها شرکت بیمه دولتی تولید شد.

همچنین تعداد بیمه نامه های صادره در این مدت نیز با 8.4 درصد رشد نسبت به هشت ماهه اول سال قبل در حدود 25.1 میلیون فقره بود که سهم بخش غیردولتی از این تعداد،55.1 درصد است.

42.2 درصد حق بیمه های تولیدی به رشته بیمه شخص ثالث و مازاد اختصاص داشت و 22.5 درصد حق بیمه های تولیدی مرتبط با بیمه درمان بود.

بنابر آمارهای رسمی شرکت های بیمه بالغ بر 55.6 هزار میلیارد ریال خسارت به بیمه گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 38.9 درصد رشد نشان می دهد. 52.4 درصد از خسارت های بازار بیمه توسط بخش غیردولتی جبران شد و 47.6 درصد مابقی به بیمه گذاران شرکت بیمه ایران اختصاص داشت.

شرکت های بیمه نزدیک 10.1 میلیون مورد خسارت به بیمه گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با هشت ماهه سال قبل،31.7 درصد رشد داشته و سهم بخش غیردولتی از این تعداد،31.3 درصد است.

اما آنچه در گزارش هشت ماهه بیمه مرکزی مهم به شمار می آید وضعیت برخی شرکت های خصوصی است که در مرحله هشدار قرار دارد. بر این اساس نسبت خسارت بیمه دی به 368.5 درصد رسیده است و حق بیمه تولیدی این شرکت نیز 915 میلیارد و 470 میلیون ریال گزارش شده است. حق بیمه تولیدی این شرکت نیز 68 درصد  نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است .

در بین شرکت های بیمه بیمه پارسیان نیز با تولید حق بیمه 3 هزار و 910 میلیارد و 866 میلیون ریال کاهش چهار دهم درصدی را در تولید حق بیمه تجربه کرده است .حال آنکه نسبت خسارت شرکت نیز به بیش از 55 درصد رسیده است. شایان ذکر است که بیمه های آرمان،امید،متقابل کیش ،ما و میهن از رشد بیش از 100 درصدی در حق بیمه تولیدی برخوردار هستند. جدول ذیل آمار عملکرد  رشته های بیمه را در 8 ماهه ابتدای سال نشان می دهد.

39222

کد خبر 329287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  37 11
  هم بیمه ها و هم بانک ها مخصوصا خصوصی ها کلاه بردارند۰ زمانی که پول میگرند همه چیز خوب است۰ امان از وقتی که بخاهند پول بدهند۰ جهنم را در همین دنیا به عینه خواهید دید۰ فقط دنبال بهانه میگردند پول ندهند
 • بی نام A1 ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  5 1
  واقعا تعجب است که این مملکت چگونه می چرخد خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر کند.ایکاش اماری هم از یکی از کشورهای پیشرفته اعلام میداشتید و ضریب خسارات را مقایسه میکردید مخصوصا بخش اتومبیل و درمان.
 • شهره IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  4 1
  من کارمند بازنشسته بنادر کشتیرانی استان گیلان بیمار هستم . و برای بیماریم دارو می گیرم . بیمه البرز حساب کتاب می کند که شما چقدر این دارو را مصرف می کنید. نه یک دارو را بلکه همه داروها را ایراد می گیرد. پس چکار کنیم بیمه البرز؟ پس بروم عوض دارو قرص نفتالین بخورم ؟ بعد هر ماه هم از حقوقم پول بیمه می گیرم. لعنت به این بیمه.
 • بی نام EU ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  6 0
  بیمه‌های غیر دولتی لزوما خصوصی نیستند! یعنی فقط زیر نظر هیات دولت نیستند! بیمه سینا، غیر دولتی است، ولی زیر مجموعه بنیاد مستضعفان است. بیمه کوثر، غیر دولتی است، ولی زیر مجموعه بنیاد شهید است. برخی هم برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها هستند که آن‌ها هم بیشتر سهامشون متعلق به سازمان‌های غیر خصوصی (و البته غیر دولتی) می‌باشد.
 • بی نام A1 ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۶
  3 0
  شرکت های بیمه باید طبق مقررات مصوب بیمه درمان تکمیلی انفرادی ارائه می کردند ولی نکردند چرا؟
 • بی نام A1 ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۶
  6 0
  انشالله که بتونیم در دور ان تحصیل فرزندانمان به ایشان فرهنگ بیمه را آموزش دهیم علی الخصوص در قسمت بیمه های عمروسرمایه گذاری
 • بی نام EU ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۹
  3 0
  بیمه یعنی آرامش.