تزیپی لیونی پیشنهاد نتانیاهو برای شرکت در ائتلاف را بازی سیاسی کثیف می‌خواند

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیری اسرائیل همچنان برای الحاق حزب کادیما به ائتلاف حاکم دست و پا می‌زند . هر چه تزیپی لیونی رهبر حزب کادیما ناز می‌کند،اصرارهای بی‌بی هم افزایش می‌یباد . از نخستین روز طرح این مساله در اسرائیل تا‌کنون،لیونی بارها شفاهی و به بهانه‌های مختلف حضور در ائتلاف حاکم را تکذیب کرده‌است . این در حالیست که روز گذشته نیز حزب کادیما که رهبری دولت قبلی در این رژیم را بر عهده داشت رضما با صدور بیانیه‌ای هرگونه حضور در ائتلاف را رد کرد . مرغ خانم لیونی یک‌پا دارد بخصوص در شرایطی که دست و پازدن های بی‌بی نشان‌دهنده نارضایتی او از حضور تندروهای اسرائیلی در کابینه است . تندروهایی مانند اویگدور لیبرمن که با هر‌گونه حرکتی در مسیر صلح مخالف هستند .
لیونی در جامه رهبر یکی از احزاب معارض به دولت نتانیاهو در این خصوص به خبرنگاران گفت: نتانیاهو بازی کثیفی را به راه انداخته است . او قصد دارد با وارد کردن ما به ساختار ائتلاف ، سیاست افراط گرایی حزب کادیما را دنیال کند . او در این مسیر قصد بازی با اعتیار ما را هم دارد .

از زمان طرح این موضوع در اسرائیل ، بسیاری از اعضای حزب کادیما از لیونی خواستند که به پیشنهاد نتانیاهو پاسخ مثبت دهد . این در حالیست که لیونی پیشنهاد بی‌بی را تلاش برای ایجاد تفرقه در حزب خود خواند .
همزمان یوهانان بلاسنر، از اعضای حزب کادیما، با حمایت از موضع لیونی گقت: پیشنهاد نتانیاهو بیانگر تمایل صادقانه‌ او جهت ایجاد یک مشارکت واقعی نیست.
به اعتقاد لیونی، نتانیاهو این پیشنهاد را بعد از شکست خود در ایجاد شکاف در داخل کادیما از طریق پیشنهادات پستی به نمایندگان کادیما مطرح کرده است.

تعدادی از اعضای حزب کادیما نیز پیشنهاد نتانیاهو را به توهین مستقیم به خود تعبیر کردند . همزمان دفتر بنیامین نتانیاهو نسبت به مخالفت کادیما جهت پیوستن به دولت ابراز تاسف کرد.
نتانیاهو پاسخ مثبت لیونی به این پیشنهاد را برای استحکام دولت خود که این روزها با چالش‌های جدی روبه‌رو است،نیاز داشت.
لیونی با اشاره به تفاوت‌های ساختاری میان کادیما و لیکود ،تشکیل دولت وحدت ملی در صورتی که رویه سیاسی مشترکی برای دو حزب لیکود و کادیما وجود ندارد را غیر ممکن خواند .

کد خبر 33003

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =