۰ نفر
۱۰ دی ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۱

براساس تازه ترین آمار بانک مرکزی طی آبانماه نرخ چکهای برگشتی در کشور در مقایسه با مهرماه دوباره افزایش پیدا کرده وبه 11.2 درصد رسیده است.

نگاهی به روند برگشت خوردن چک در کشور نشان میدهد که طی سالهای 88 تا 91 ریسک مبادلات چکی به شدت افزایش پیدا کرده است به طوریکه متوسط چکهای برگشتی که در سالهای 87 به قبل در نهایت حدود 7.8 درصد بود (یعنی از هر 100 برگ چک صادره حدود 8 برگ چک برگشت می خورد) در سال 91 این رقم به 12.4 درصد افزایش پیدا کرد ولی در سال 92 بعد از یک دوره چهار ساله سیر برگشت خوردن چکهای مبادله ای روندی نزولی پیدا کرده است. به طوری که متوسط نرخ چکهای برگشتی براساس آمار بانک مرکزی در هشت ماهه نخست سال 92 به 10.9 درصد رسیده در حالی که این نرخ در دوره مشابه سال 91 معادل 12.4 درصد بوده است.

اما روند ماهانه چکهای برگشتی طی هست ماهه نخست سال حاری نشان از یک نوسان دارد. در حالی که نرخ چکهای برگشتی در آبان ماه نسبت به مهرماه که حدود 10.9 درصد بود با افزایش به 11.2 درصد رسیده است. براساس آمارهای بانک مرکزی در آبان ماه از 3.9 میلیون برگ چک که با ارزشی معادل 87.4 هزار میلیارد تومان مبادله شده حدود 442 هزار برگه با ارزشی معادل 5.3 هزار میلیارد تومان برگشت خورده است.

چکهای برگشتی در آبان 92

البته براساس گزارش های مرکز آمار به نظر می رسد در سالهای اخیر به رغم رشد چکهای برگشتی روند قضایی شدن چک های برگشتی کاهش پیدا کرده ، طی سالهای 87 تا 89 به طور متوسط 275 هزار پرونده قضایی مربوط به چکهای برگشتی مختومه شده است. این تعداد پرونده نشان میدهد که در عمل حجم قضایی شدن چکهای برگشتی در کشور بسیار پایین تر از میزان چکهایی است که بی محل صادر می شوند.

مقایسه بین میزان پرونده های مختومه با میزان چکهای برگشتی نشان می دهد طی سال 78 سهم پرونده های چک برگشتی که مختومه شده اند حدود 20 درصد کل چکهای برگشتی بوده است اما این نسبت در سال 89 به حدود 0.8 درصد کاهش پیدا کرده است.

البته این کاهش میزان پرونده های مختومه بخشی ناشی از رشد میزان چکهای برگشتی است که قضایی نمی شوند وبخشی نیز ناشی از دستور العملی است که در اواخر دهه هفتاد در قوه قضاییه برای مختومه کردن هرچه سریع تر پرونده های انباشته شده صادر شد.

ولی به هر شکل آنچه در مقایسه بین چکهای برگشتی و فضای قضایی حاکم بر این مسئله اقتصادی، حقوقی حاکم است نشان می دهد که دریافت کنندگان چک بی محل کمتر تمایل به ورود به چرخه قضایی داشته و راه حل هایی مانند مذاکره و توافق دو جانبه بیش از شکایت قضایی مطلوب فعالین بازار و دریافت کنندگان چکهای بی محل باشد.

31222

کد خبر 330049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • یک رفیق قدیمی IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۰
  11 6
  خدایا شکر که بنده را از چک و چک کشی راحت کردی
  • محمد IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۰
   9 1
   هوا سرده وقت نمیکنیم بریم پول بریزیم تو حساب ! خخخخ
  • اسی A1 ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۱
   4 0
   خیلی خوبه که راحتی همه مثل تو نیستن
 • بی نام EU ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۰
  11 0
  اونقدر اوضاع خرابه و رکود داریم که اینها چیز عادی شده - همه افسرده و بازار خوابیده
 • باب اتش A1 ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۱
  3 1
  وقتی بازار راکد باشه و ما کاسب ها فروش نداشته باشیم خوب چک برگشت میخوره دیگه به ناچار
 • نادر US ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۱
  3 0
  بازار واقعا تو رکود کامل هستش مخصوصا برای صنف کاشی و سرامیک که همش با چک سر و کار داریم - همین امروز 15 میلیون چک مشتری من برگشت خورد
 • بی نام A1 ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  4 0
  آقا این چک در وجه حامل را از سیستم بانکی حذف کنید خیلی فساد داره
 • ایرانی A1 ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  3 0
  جشم ودل دولت روشن
 • بی نام IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
  0 0
  بازار خراب هست كاسبى نيست
 • رضا US ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  0 0
  خدا خودش درست کنه باور کنید با این روندی که داریم طی میکنیم آمار ورشکستگیها به اوج میرسه