کشف جدیدترین داروی ضد درد در گیاه کوری دالیس

محققان آمریکایی و چینی نوعی مولکول را در گیاه گلدار کوری دالیس (Corydalis) شناسایی کرده اند که خواص ضد درد دارد.

ایرنا نوشت:

پزشکی مدرن با وجود پیشرفت در زمینه های مختلف هنوز نتوانسته است راه های مفیدی برای درمان دردهای مزمن که حدود 15 تا 25 درصد از جمعیت جهان از آن رنج می برند، در اختیار انسان قرار دهد.

اما به تازگی یک گروه بین المللی از محققان آمریکایی و چینی با تجزیه و تحلیل یک گیاه از طب سنتی چینی، مولکولی را کشف کردند که می تواند دردهای مزمن را کاهش دهد.

این کشف جدید که نتیجه کار تحقیقاتی پروفسور زینمیائو Xinmiao از موسسه شیمی- فیزیک دالیان در چین و محققان دانشگاه کالیفرنیا است، در سال 2008 و با هدف شناسایی ترکیبات فعال و سمی صدها گونه گیاه مورد استفاده در طب سنتی چینی آغاز شد.

دانشمندان توانستند یک مولکول موثر به نام دی. اچ. سی. بی (DHCB) را در ریشه گیاه گلدار کوری دالیس کشف کنند.

نتایج تحقیقات نشان داد که این ماده موثر در برابر سه نوع اصلی درد یعنی دردهای ناشی از التهاب، دردهای حاد و دردهای مزمن موثر است و موجب از بین رفتن درد می شود.

به گفته محققان، قرن هاست مردم چین از این گیاه برای درمان کمر درد و سردرد استفاده می کنند. از خواص جانبی این ماده این است که مصرف این گیاه بر خلاف مواد مخدر مانند مورفین اعتیادآور نیست.

به گفته محققان این مطالعه بخشی از یک پروژه بزرگ تحقیقاتی با عنوان هربالوم (herbalome ) است. محققان در این پروژه تلاش می کنند داروهای طب سنتی چین را فهرست و طبقه بندی کنند و از آن ها در کنار داروهای شیمیایی برای درمان بیماری ها بهره ببرند.

5353

کد خبر 331184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =