تعطیل شد؛ شیراز دیگر باغ پرندگان ندارد. 2 بارش برف به فاصله 10 روز زندگی را از این باغ برد. پس از آن قتل عام دسته جمعی درختان این بار نوبت به پرندگان رسید تا در باغی که مخصوص خودشان بود دسته جمعی در برف و سرما قربانی شوند.

پارسا بهمنی : لاشه ها روی هم انبار شده اند، از زیر برف پاهای اجساد بیرون زده است. پوست ها خشکیده اند و دیگر نجوایی از آن ها به گوش نمی رسد. بدنشان به تکه چوبی خشک می ماند و از زیبایی گذشته آن ها تنها بدن رنگیشان مانده است. حرکت که می کنیم برف تا نزدیک های زانوهایمان می رسد. مسئول باغ می گوید: «زیر این برف ها هم پر از لاشه است و هنوز وقت نکرده ایم همه اجساد را بیرون بکشیم.»

تعطیل شد؛ شیراز دیگر باغ پرندگان ندارد. 2 بارش برف به فاصله 10 روز زندگی را از این باغ برد. پس از آن قتل عام دسته جمعی درختان این بار نوبت به پرندگان رسید تا در باغی که مخصوص خودشان بود دسته جمعی قربانی شوند و بازهم مسئولان بگویند برف سنگین شیراز بحران نبود و باز هم بگویند اگر برف کشته داده بود بحران به حساب می آید؛ البته که مرگ سوزناک و بی صدای این پرندگان در هیچ آمار و فهرستی نمی گنجد.

به گزارش «خبرجنوب»، بسیاری از پرندگان از سرما مرده و برخی هم یخ زدند. یک روز بعد از بارش به باغ می رویم، سقف برخی از قفس ها از سنگینی برف شکسته و روی سر پرندگان آوار شده است و آن ها که توانستند خود را از زیر برف بیرون بکشند از حفره ایجاد شده در سقف گریختند تا خود را به باغ های قصردشت برسانند اما تعداد زیادی در زیر انبوهی از برف زنده زنده مدفون شدند تا تراژدی دیگری را از برف جنجالی شیراز به تصویر بکشند.

بازمانده این قربانیان چند غاز و چند مرغ هست و تعدادی طاووس. عقاب ها نتوانستند فرار کنند اما بیشتر قرقاول ها، طاووس ها و غازها در هوای برفی و سرمای سپیده دم گریختند؛ هوس دانه هم باعث نشد که بمانند.

از کنار غازها که می گذریم به سمتمان می آیند، نوک خود را به سمت دستانمان دراز می کنند، انگار گرسنه اند. اسماعیل قاسمی صاحب باغ از راه می رسد، درِ یکی از قفس ها را باز کرده و بخاری گازوئیل سوز را نشانمان می دهد و می گوید که اگر برق قطع شود و پنکه داخل بخاری از کار بیفتد دی اکسید کربن پرنده های قفس را می کشد. قاسمی ادامه می دهد: «می گویند پرنده ها را من کشته ام! به جای دلسوزی برای سرمایه گذار این حرف را می زنند».

قاسمی وقتی از این مشکلات و کمبودهای باغ حرف می زند اولین سؤالی که در ذهن شکل می گیرد این است که چرا با وجود وقوف کامل بر کمبودهای این باغ تصمیم گرفته می شود این پرندگان بی پناه و زبان بسته به اسم سرمایه گذاری به باغی آورده شوند که کمترین شباهت را به باغ پرندگان دارد؟ پاسخ آن سازمان هایی که بدون کارشناسی دست به صدور مجوز برای تبدیل این باغ به باغ پرندگان بردند، چیست؟ آن گونه که صاحب باغ مدارکش را نشان می دهد سازمان میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی فارس مجوز تبدیل این باغ به باغ پرندگان را صادر کرده اند.

برف که آمد، برق رفت؛ این وضعی بود که بسیاری از مناطق شمال غرب شیراز در روزهای میان 2 بارش به آن دچار شدند. صاحب باغ قفسی را نشانمان می دهد که هنوز انبوهی از برف روی آن باقی مانده و می گوید وزن برف ها به 20 تن هم رسیده است؛ یکی قفس طاووس هاست و هنوز تعدادی طاووس در قفس گرفتارند. هر چه صاحب باغ می کوشد نمی تواند آن ها را قانع به بیرون رفتن از قفس کند، می ترسند. شُر شُر آب از سقف قفس روان است، قفس سیستم ایجاد لرزه دارد تا برف را بتکاند و قطع برق باعث شد که این سیستم از کار بیفتد.

قاسمی می افزاید: «وقتی پول برق می دهم و شبکه برق خریده ام چرا می گویند باید ژنراتور داشته باشم؟ 2 روز پیش، وقتی دوباره برف بارید برق قطع شد ولی کسی برای وصل برق نیامد».

«قربانی» ؛ این واژه شاید جامع ترین توصیف برای وضع پرندگان باشد. هیچ کس نمی داند در دل پرندگان چه می گذرد، وقتی که از میان قفس ها عبور می کنیم نگاهشان ما را دنبال می کند و شاید منتظر فرصتی هستند که از این مهلکه فرار کنند، همان فرصتی که از پی ریزش سقف برای برخی پرندگان پیش آمد. در داخل ویترین دیگری ماری در خوابی زمستانی چنبره زده است و جوجه کوچکی هم در کنار او زندگی می کند؛ در نهایت تعجب از کارگر باغ می پرسیم این جوجه کوچک در کنار چنین مار عظیم الجثه ای چه می کند؟ می گوید که این جوجه خوراک مار است، آن را گذاشته ایم برای وقتی که مار بیدار شد تا بخورد و گرسنه نماند. صحنه ای هولناک و تکان دهنده است، زندگی در کنار موجودی که روزی قاتلت خواهد بود اما نمی دانی کدام روز و کدام لحظه! این جا اصطلاحی به نام دفاع از حقوق حیوانات هیچ معنایی ندارد.

 


گریز در سپیده دم


سال 88 باغ پرندگان راه افتاد؛ صاحب باغ می گوید که از سال ها پیش مدام به او وعده دادند که در عوض سرمایه گذاری، وام 4 درصدی، مجوز صادرات و واردات پرنده و امکاناتی از این دست در اختیارش می گذارند. این باغ اما هنوز گاز شهری هم ندارد در حالی که درست در چند متری باغ خانه های مسکونی گاز شهری دارند.

قاسمی ادامه می دهد: «از چند سال پیش مدام می گویم که مشکل سیستم های گرمایشی ما هنوز حل نشده ولی کاری نکردند؛ من اول زمستان 1500 لیتر گازوئیل از بازار آزاد تهیه کردم و بخاری ها شبانه روز روشن است».

برخی قفس ها با شیشه محصورند و امکان گرم کردن آن وجود دارد ولی فراوانند قفس های بدون هیچ سیستم گرمایشی، قفس هایی که با تور احاطه شده و داخل آن ها پر از برف است. سقف قفس پرنده هایی که نمی توانند پرواز کنند آسمان است. این جا پرندگان نمی خرامند و زیر پای غازها، برف یخ بسته است و جز لگنی از آب چیزی در قفس نیست؛ غازها انگار گرسنه اند. صاحب باغ می گوید باغ پرندگان را که راه انداخته دانه پرنده کیلو 250 تومان بود و حالا 1250 تومان. بلیط باغ هم از آن موقع تا کنون 3 هزار تومان مانده و بیشتر نشده است.

او اکنون می خواهد عقاب ها را رها کند و احتمالاً عقاب ها را به بمو می فرستد.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل محیط زیست فارس می گوید: «این امکان وجود دارد که پرندگان بومی وحشی رها سازی شود. ما به مسئولان باغ پرندگان کمک می کنیم ولی ممکن است معترضشان هم بشویم؛ این موضوع بررسی می شود».

 


مسئولان کمک نکنند باغ را می بندم

صاحب باغ می گوید که اگر مسئولان کمک نکنند باغ را تعطیل می کند و می افزاید: «قرار بود مجوز صادرات و واردات پرنده دهند، دانه یارانه ای و وام با بهره 4 درصدی. هیچ کدام را ندادند».

او می گوید که از سال 89 درگیر تهیه گاز شهری برای باغ است.

محمدی مدیر عامل شرکت گاز فارس به سرویس گزارش «خبرجنوب» می گوید: «برای اولین بار هفته گذشته مدیر باغ به دفتر ما آمده و خواسته خود را ارائه داد و من گفتم رسیدگی شود. باید از نظر فنی بررسی کنیم ببینیم چگونه می شود به باغ گاز رسانی کرد، شاید لازم باشد شبکه تازه ای در آن منطقه ایجاد شود».

سؤال اینجاست که این باغ که در روزهای اول امکاناتی مانند آب هم نداشته چگونه پروانه بهره برداری گرفته است؟

پای سرخ پلیکان ها، پر سبز و بنفش طاووس ها، چشمان تیز عقاب ها و معصومیت غازها، گرفتار قفس های باغ پرندگان شیراز است. برای جوجه قربانی که همه زمستان را کنار مار چنبره زده روزگار می گذراند، غازهایی که روی برف های یخ بسته قدم می زنند و جز گندابی داخل لگن، آبی برای خوردن ندارند و عقاب هایی که به جای پرواز در عمق آبی آسمان در قفسی چند متری گرفتارند برف می تواند فرصتی طلایی قلمداد شود؛ فرصتی برای فرار.

4545

کد خبر 333920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 49
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  134 0
  ابر وباد ومه وخورشید و بی مدیریتی در کارند/ تا محیط زیست ایران جمله ز دست برودددددد
 • سوشیانت A1 ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  98 4
  میبینی کجا زندگی میکنیم ،بعد ادعا میکنیم با فرهنگ ترین آدما و متمدن ترین کشوریم ولی باید قبول کنیم که مردم ایران در حال حاضر بی فرهنگ ترین و وحشیترین آدما روی زمینند ،باور نمیکنین ؟میگین سیاه نمایی میکنم،؟خواهش میکنم بدون تعصب به دور و ورتون نگاه کنین.خودتون با طالبان و القاعده و مردم سودان و امثالهم مقایسه نکنید،با همین کفار غربی مقایسه کنید
 • دادا EU ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  4 108
  قانون طبیعته دیگه.
  • محسن IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   39 4
   قانون طبیعت نیست قانون شهر شیرازه ما باید همیشه حسرت استان بغل دستیمون و بخوریم برین توی اینترنت باغ پرندگان اصفهان و ببینین باغ پرندگان شیراز از اولش هم سر و صاحاب نداشت چند تا قفس پر از کثافت پرنده بدو ن آب و دونه
  • بی نام IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   24 0
   راس می گی این قانون طبیعته ولی فقط برای ما شیرازیای بدبخت و پرنده هامون این پرنده های بدبخت هم بختشون برگشته بود که سر و کارشو ن به شهر ما کشیده شد
  • بی نام IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   28 0
   نه دادا!!! یه چی میگی ها!! عزیز جان قانون طبیعت اینه که الان این زبون بسته ها تو آسمون پرواز میکردن، نه اینکه با چند سانت برف یخ بزنن!
  • بی نام A1 ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   34 1
   کجا قانون طبیعته ؟ اگه این پرنده ها توی طبیعت بودن به طور غریزی برای خود پناهگاه پیدا می کردن
  • iraj RO ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   32 1
   یعنی شما فکر می کنید اگر این پرندگان آزاد بودند اینجوری قتل عام می شدند؟؟؟
 • آرمين A1 ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  311 4
  بي تدبيري هم حدي داره.اگه با يك سرماي شيراز قراره پرنده هاي بيچاره بميرن تو اردبيل و همدان بايد آدما هم يخ بزنن.
  • بی نام A1 ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   205 4
   وقتی شهرداری شیراز تو شب برفی حتی یک نیروی امدادی به کمک مردم در برف گرفتار شده نمیفرسته، دیگه چه توقعی میره که پرندگان رو نجات بدن.....
  • میلاد م EU ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   69 2
   هر دم میرسد از این باغ خبری..... چند سال پیش که رفته بودم شیراز یه باغ وحش بود حیوانارو کرده بودن تو قفسایی که حتی جای نشستن هم نبود یعنی یه خرسی بود کلا لول شده بود فکر نکنم میتونست نفس بکشه بقیه هم همینطور تو تابستون هم بود هوا خیلی گرم بود آبم بهشان نمیدادن یعنی یه شکنجه گاهی بود تازه مسئولش میگفت دو هفتس اینجورین مسئولان استان فارس توجهی کنن اینا سرمایه های ملی هستن و البته بیت المال و مال همه ایرانیها تازه جز جازبه های توریستی شهر یه فکری کنن
  • بی نام IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   22 27
   همش از بی عرضگی صاحب باغ بوده یعنی یه انجمنی یا سازمان مردم نهادی نیست که این فاجعه رو پیگیری کنه کی به کیه بابا
  • علی IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   52 0
   به نظر من یکی اول پدیده برف رو به مسولین محترم شیراز تعریف کنه بعد ازشون انتظار داشته باشه،.... اینا دیگه کین، نکنه خودشونم به عاقبت پرندگان بیچاره گفتار شدن؟
  • بی نام IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   43 2
   دوستا ن معلوم هست توی شیراز چه خبره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//
  • میلاد FI ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   45 0
   هر چقدر من تلاش میکنم چهره کشورم را در مقابل دوستان خارجیم بالا ببرم ، یک شاهکار مثه این همه چیز را خراب میکنه.بعد توقع داریم که مارو سنگدل ندونند.پرندگان بیچاره :(
  • سعیدی IR ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
   23 0
   پرنده های قفسی عادت دارن به بی کسی!!!
  • محمد.شیراز IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
   5 10
   این یکی خدائیش تقصیر شهرداری نبوده انصاف داشته باشین
  • کارمند IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
   2 25
   من خودم کارمند یکی از ادارات شیراز هستم سوالم این است که تخریب شیراز و شیرازی ها با چه هدفی انجام می شود این همه سیاه نمایی چه معنایی دارد ؟ آیا کشته شدن چند پرنده ارزش این را دارد که کل زحمات مسوولین خدوم و دلسوز این شهر را زیر سوال برد . ما شهر زیبایی داریم نکنید این کارها رو
 • محمود IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  171 1
  خیالت راحت باغ رو هم ببندی این ها عین خیالشون نیست ...با جان آدم ها بازی می کنند دیگه توقع حفظ جون پرنده داری ؟ ... از ماست که برماست
 • بی نام IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  107 0
  ما انسان ها خود خواه ترین موجودات زمین هستیم!
  • بی نام IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   25 0
   هیچ حیوان درنده خویی نیست که بویی از شفقت نبرده باشد من هیچ بویی از شفقت نبرده ام پس حیوان نیستم یعنی از حیوان هم پست ترم که اینجور به روز محیط زیست و این پرندگان زبان بسته می آورم
 • علی اصغر A1 ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  114 0
  زبون بسته ها .واقعا تاسف برانگیزه .
 • شیرازی EU ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  102 0
  وضعیت باغ پرندگان شیراز خیلی افتضاح هست. بیشتر شبیه حلبی آباده تا باغ!!! حیف این پرنده ها که اینجوری تلف شدن.
  • سیروس IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
   65 1
   از اول نباید به مالک بی رحم این باغ مجوز می دادند خیلی بی رحمانه و ظالمانه است خدا از سرتون نگذره با این زبون بسته ها دیگه چی کار داشتین ؟
 • بردبار IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  27 54
  خانم ابتکار فعلا از دریاچه اورمیه را به خیالی . پرندگان را نجات بدهد همین اتفاق در زمان احمدی نژاد می افتاد حقوق بشر زیر سوال می رفت
 • بی نام IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  74 2
  اگه من شیراز بودم صاحب این باغ و زنده زنده زیر برف دفن می کردم . اسم خودشو هم گذاشته سرمایه گذار برو اول آدمیت رو یاد بگیر
  • مهدی IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
   4 0
   اختصاص این باغ به پرندگان بیچاره از اصل و اساس اشتباه بود ه آدم فکر نمیکنه توی قرن بیست ویکم اینجور بلاهایی سر این حیوونای زبون بسته بیارن به نظر من مردم شیراز هم خودشون مقصرند
 • بی نام IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  81 0
  اگه کشوری بخواد در ایران بحران ایجاد کنه کافیه ابرایی که میان به سمت ایران رو باردار کنه. شبکه آب منجمد، راه ها بسته، برق و اینترنت قطع، گاز کم فشار، نانوایی ها تعطیل، کلوچه 2000 تومان ور اخیرا هم که پرندگان کشته می شوند!
  • سعید A1 ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
   4 2
   واقعا باعث خوشبختی است که دشمنی جز نادانی خود نداریم
 • بی نام A1 ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  14 0
  هر دم از این باغ بری میرسد ..... قبلنا هر ماه یا هر چند ماهی شاهد حوادث جدید بودیم ، حالا هر چند روز شاهد یک فاجعه هستیم . با این شتاب به کجا داریم پیش میرویم ؟
 • بی نام A1 ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  35 0
  تمام حیوانات این سرزمین مظلوم اند. هر کدام به نوعی! آدم های دیو سیرت گوزنها و قوچ ها را بیرحمانه از پای در می آورند. پلنگها یا به دلیل پوستشان و یا به دلیل رقابت با انسان بر سر گوزنها و قوچ های دشت کشته می شوند. سگها در صف انتظار مرگ تحمیلی اند. گربه ها در جستجوی تکه ای غذا در کیسه های زباله زیر چرخ های خودروها له می شوند. و پرندگان در اسارت ...
 • غمگین A1 ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  19 0
  وااااااااای من :(
 • رضات A1 ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  26 3
  دیروز شهردار شیراز اعلام کرد: از امروز امادگی مفابله با هرگونه حوادث غیر مترقبه را داریم..
  • محمد IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
   5 0
   هرچه به فصل بهار نزدیک می شویم آمادگی عزیزان برای مقابله با حوادث ناشی از برف و سرما بیشتر می شود ؟!!!!!!
  • بی نام IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
   7 0
   خسته نباشن!! اتفاق افتاد دیگه...
 • من A1 ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  25 0
  یعنی این باغ مسئول نداره ؟!! تو هر کشوری بود طرف رو میکشوندن دادگاه ولی اینجا طرف ککش هم نمیگزه .حالا دادگاه و وظیفههیچ .وجدان هم نداشته ؟!! الهی بمیرم برای این پرنده ها ...
 • بی نام IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  30 0
  ایکاش زودتر تعطیل می شد! امیدوارم که دیگه باز نشه! چیه آخه این؟ شکنجه گاه پرندگان هست این جا!
 • بی نام A1 ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  24 0
  این وظیفه ما مردمه که به این زندان های پرندگان نرویم و با پولی که میدیم اسارت اونها رو طولانی تر نکنیم امیدوارم ایشون نتونن ادامه بادن و باغ تعطیل بشه تا سال دیگه یا سالهای دیگه شاهد همچین فاجعه هایی نباشیم پرندگانی که از طبیعت شکار میشن و برای خوش اومدن انسانها در قفس سرد زنده به گور میشوند
 • مجید IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۱
  36 0
  پرنده که جای خود داره ، وقتی اتش نشانی پله ی کوتاه داره و دیر می رسه ، دو زن بد بخت در اتش می سوزن و مسئولین بیخیال!!!!!! یکی از سرما دیگری از اتیش ،خدایاااااااااااااااا ما را بیدار کن!!!!!
 • بی نام EU ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
  18 0
  مانده ام چطور ايران اين شد
 • بی نام A1 ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
  9 0
  اگر عرضه نگهداری از پرندگان را ندارید برای چی این زبون بسته ها را میکنید توی قفس؟؟؟؟؟؟!!!!
 • بی نام A1 ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
  10 0
  باغ پرندگان چه معني دارد.جاي پرندگان در طبيعت است.ما انسان ها آنقدر خودخواه هستيم كه اين حيوانات را زنداني ميكنيم و براي ارضاي خواسته هاي خود از زندگي طبيعي محزوم ميكنيم. بنيان گذار اين مكان مسئول مستقيم مرگ اين مخلوقات خداوند ميباشد.
 • بهمن IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
  12 0
  یه بار باغ وحش شیراز رفتم دیگه هرگز نرفتم. ای کاش هرگز نرفته بودم. باغ پرندگانش هم لابد همون طوری بوده.
  • سعید A1 ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
   4 0
   حالا این همه آدم دارند می گند باغ وحش شیراز هم افتضاح است؛ کیه که بداد برسه؟؟؟
 • من A1 ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
  7 0
  همش تاسف باره ولی وضعیت اون جوجه تو قفس مار دل آدمو کباب میکنه
 • سامان IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
  0 23
  خب پرنده هستند دیگه امروز نمی مردن دو روز دیگه گربه می خوردشون نباید که به قانون طبیعت این همه لطیف و احساساتی برخورد کرد
 • بی نام IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
  3 4
  یه برف شیراز اومد،برق قطع شد،آب قطع شد،کل شهر ترافیک شد،درختا شکست،پرنده ها مردن... مدیریت بحران بیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــست صدآفرین هزاروسیصد آفرین
 • مینا IR ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۳
  6 0
  از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست ... جای بسی تاسف است
 • بی نام A1 ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۶
  1 0
  واقعا برای این حیوونا متاسفم ولی کلا وضعیت محیط زیست تو کشور کاملا بحرانیه یعنی از دیدگاه مسئولین بی عرضه مون محیط زیست هیچ ارزشی نداره. وضعیت باغ وحش ارم خیلی هم از باغ وحش شیراز بهتر نیست