اکبر نبوی با اشاره به اینکه برج میلاد ویژگی​هایی لازم برای کاخ جشنواره را ندارد، تاکید کرد نمایش فیلم​های توقیفی در جشنواره نباید صرفاً با اهداف تبلیغاتی صورت بگیرد.

این منتقد سینما در گفت و گو با خبرآنلاین درباره اختصاص کاخ به جشنواره فیلم فجر،​ گفت: «کاخ جشنواره یکی از دغدغه​ها و نیازهای جدی سینمای ایران است،​ این فضا نه تنها نیاز جشنواره فجر بلکه نیاز سایر رخدادهای سینمایی که جنبه​ای گسترده دارند نیز، هست. زیرا همواره پراکندگی در این موارد موجب صرف هزینه​ها و انرژی بسیار می​شود.»

نبوی ویژگی​های مورد نیاز فضایی که بتوان آن را کاخ جشنواره دانست، چنین برشمرد: «هیچ گاه چنین دیده نشده که اراده​ شایسته​ای برای تحقق خواسته مربوط به اختصاص کاخ برای جشنواره فیلم فجر وارد عمل شود. به دلیل تعدد کاربردهایی که برج میلاد دارد، این فضا ویژگی​های لازم را برای اتلاق عنوان کاخ جشنواره ندارد.»

او ادامه داد: «کاخ جشنواره باید امکان آن را داشته باشد که در طول سال و غیر از زمان برگزاری جشنواره​ هم مورد استفاده سینماگران برای برپایی جشنواره​ها باشد. البته در مورد امکانات برج میلاد نمی​توانم به درستی اظهار نظر کنم زیرا فضا و امکانات موجود در آن را ندیده​ام.»

نبوی در مورد تصویری که از جشنواره فیلم فجر پیش رو است، گفت: «تصور می​کنم در مورد جشنواره امسال با دو نگاه تقریباً​ متضاد و معارض روبرو هستیم. یک نگاه دولتی است که به واسطه آن شرایطی به وجود آمده که بخشی از فیلم​های سال​های گذشته که به ناحق یا حق مورد سانسور و یا توقیف قرار گرفته بوده، در جشنواره به نمایش درآیند. از این زاویه تلاش شده تا در مورد جشنواره تبلیغ شود.»

او ادامه داد: «اگر مدیران جشنواره و یا مسئولان سینمایی نگران فیلم​های توقیفی هستند و معتقدند که در سال​های گذشته نسبت به این آثار احجافی صورت گرفته است باید با شهامت بگویند که با این نگاه که در گذشته موجود بوده مخالفند و از این پس هم خودشان این گروه از فیلم​ها را توقیف نخواهند کرد تا تصوراتی مبنی بر تبلیغاتی بودن این جریان به وجود نیاید.»

او رویکرد دیگر را چنین تشریح کرد: «جشنواره فجر مهمترین رخداد ملی سینما و بزرگترین جشن سینمای ایران است و قهر و رویگردانی از این جشنواره به چنین رخداد مهمی لطمه می زند و به جریان ضدفرهنگ بیشتر کمک می کند تا از رفتار آن​ها بکاهد.»

خبر «مجوز نمایش جشنواره ای برای اکران فیلم های توقیفی کافی نیست» را در این زمینه اینجا بخوانید.

کد خبر 33414

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • صدیقه IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۱
    0 0
    فعلا که شده!