دیگر گذشت آن دوره که مرد را با سبیل کلفت می شناختند و پوست زبر؛ دوره، دوره صورت صاف‌هاست و ابرو تمیزها !

احسان مدنی: یک سالن 60 - 70 متریست در یکی از گران ترین محله های بالاشهر. آینه های بزرگ و قدی و میزهای آن چنانی و نور پردازی قشنگ و ماهرانه، اولین چیزیست که نظر هر مراجعه کننده ای را به خود جلب می کند.

سالن، قسمت های مختلفی دارد ولی چیزی که در ظاهر و آن اول دیده می شود، پنج شش صندلی مجهز است که هر کدام جلوی یک آینه و میز آرایشگاه چیده شده اند و آماده اند تا عملیات و ماموریت خاص خودشان را روی مشتری انجام دهند.

انتهای سالن، پشت یک پارتیشن، دو صندلی مخصوص شستن مو قرار دارد که به روشویی بزرگ با شیر شلنگ دار بلندی وصل شده است.

کمی آن طرف ترش هم یک صندلیست که گویا برای مانیکور و پدیکور و اصلاح ناخن تعبیه شده است.

خیلی سال است که سلمانی های قدیمی که نهایتا کارشان را با یک قیچی و شانه و ماشین ریش تراش انجام می دادند، تبدیل شده اند به سالن های بزرگ پیرایش.

توی این سالن ها هر چیزی پیدا می شود؛ از همان ریش تراش و قیچی و شانه ی ساده بگیر تا ابزار عجیب و غریب رنگ و مش و صاف و فر کردن مو.

مدیر سالن مردی میانسال و جا افتاده است. سال ها آرایشگری در محلات مختلف تهران را تجربه کرده و امروز وقتش است که از تجربه این سال ها، در این سالن مجهز و باکلاس بالای شهر استفاده کند.

پنج شش آرایشگر و یکی دو تا نیروی خدماتی زیر دستش کار می کنند و البته خودش به غیر از مدیریت سالن و نظارت روی کار آرایشگرها، بعضی کارها را روی مشتری انجام می دهد.

معضلی به نام ابروی پرپشت!

به گزارش روزنامه خبر؛ اگر در قدیم برداشتن و مدل دادن به ابرو خاص خانم ها آن هم خانم های سن بالاتر و متاهل بود، الان این اتفاق در بین آقایان خصوصا پسرهای جوان مرسوم شده است. تا آنجا که در برخی آرایشگاه های مردانه، ژورنالی برای مدل ابرو تهیه شده و در اختیار مشتری قرار داده می شود و حتی خود آرایشگر، بنا به شرایط چهره و رنگ پوست و فاصله ی چشم ابرو و سن و فاکتورهای دیگر، مدل برای برداشتن و تمیز کردن ابرو پیشنهاد می دهد.

آنها هم که دلشان نمی خواهد به ابروها دست ببرند، به کوتاه کردنش بسنده می کنند که این کار از ده هزارتومان شروع می شود و در بعضی موارد به بیست سی هزار تومان هم می رسد.

برداشتن موی روی گوش که از قدیم بوده و امروز با دستگاه انجام می شود هم یکی دیگر از کارهای جزئی است که در آرایشگاه ها با گرفتن مبلغی حول و حوش پنج تا ده هزار تومان انجام می شود.

 

دست های زیبا، دست های زشت
زمانه عوض شده. اگر آن وقت ها مرد را با دست زمخت و پینه بسته اش میشناختند و زبری دست مرد بود که میزان کار و تلاشش را نشان می داد، امروز آن دست ها دیگر طرفدار ندارد.

امروز فقط خانم ها نیستند که روی دست ها، پاها و ناخن هایشان حساسند و هستند آقایانی که حتی برای گرفتن ناخن و مرتب کردنشان به آرایشگاه مراجعه می کنند. قسمت مخصوص مانیکور و پدیکور، همیشه مشتری دارد و در آن ناخن های دست و پا ترمیم می شوند.

هزینه زیبا کردن ناخن های دست و پا از بیست هزار تومان شروع می شود و هر چه بخواهی ناخن های مرتب تری داشته باشی این هزینه بالاتر هم می رود.

مش مو؛ همچنان در صدر

موی سفید، بلایی است که دیر یا زود سر همه می آید. تارهای سفیدی که لابلای موهای سیاه خودشان را نشان می دهند و عمری که گذشته است را به رخ می کشند.
این سفیدی و این تارموهای خودنما می توانند بهانه ای باشند برای زیباتر شدن. به گفته ی آرایشگری که تخصصش در زمینه رنگ و مش موست، کسانی که سن بالاتری دارند و خودشان موی سفید پیدا کرده اند، بیشتر مشتری مش و رنگ مو می شوند. پوشاندن سفیدی مو با رنگ ویا منظم کردن و پراکندن سفیدی مو با مش، کاریست که در این قسمت انجام می شود.

این مورد در آرایشگاه های مجهزتر انجام می شود و در سالن های پیرایش مردانه ی وسط و یا پایین شهر دیده نمی شود. رنگ مو از 50 هزارتومان شروع می شود و این نرخ بسته به نوع رنگ و میزان بلندی مو متفاوت است. مش هم تعرفه ی خودش را دارد و آن هم از هفتاد هزارتومان به بالاست.

 

کار و کاسبی کساد به خاطر پدیده «کچلی»

ریزش مو و کچلی در مردان این روزها نه فقط خود آنها و خانواده هایشان، که صنف آرایشگرها را هم نگران کرده است. رجبی، یکی از آرایشگرهای این سالن پیرایش می گوید «چیزی که این روزها کار و کاسبی را کساد کرده یا تغییر داده است، مشکلات ریزش موی جوانان است. ریزش مو در جوان ها خیلی زیاد شده و دیگر نمی شود هر مدلی روی موها پیاده کرد.ریشه ضعیف مو دست آرایشگر را بسته است و این اتفاق موجب شده که کمی مشتری ها ریزش پیدا کنند.»

اما یک سالن مجهز و باکلاس، از هر تهدیدی یک فرصت می سازد. اکثر آرایشگاه های مردانه که در این سطح کار می کنند، این اتفاق یعنی ریزش مو را نیز به فرصتی برای پول درآوردن تبدیل می کنند. استفاده از داروهای تقویت ریشه ی مو و تبلیغات در این زمینه، بخش عمده ای از فعالیت ها در آرایشگاه مردانه را تشکیل می دهد و به گفته صاحب آرایشگاه، مورد اقبال هم قرار گرفته است.

 

مزیت مشتری های ثابت

شاید هیچ چیز به اندازه یک مشتری ثابت برای آرایشگرها جذاب نباشد. این مشتری های ثابت سلیقه های کشف شده ای دارند و برای راضی کردنشان نباید انرژی خاصی صرف کرد. آرایشگرها این مشتری ها را دوست دارند و سعی می کنند با راضی نگه داشتنشان، از دستشان ندهند.

آرایشگر جوان سالن آرایش باکلاس بالای شهر به افاده ی مشتری های جدید اشاره می کند و با این که سه چهارسال است که آرایشگر است اما هنوز وقتی یک مشتری جدید می آید، اضطراب راضی کردن مشتری تا لحظه ی آخر با اوست. خصوصا این که فرد دارد برای هر کاری پول زیادی می دهد و باید دقت هم بالا رود.

او می گوید: «مشتری ثابت ها کارشان راحت تر است. هم با مدل و جنس مویشان آشنایی داریم هم سلیقه شان دستمان آمده است. حتی اگر مدلی باب طبعشان نباشد به آرایشگر اعتماد می کنند و اذیتمان نمی کنند.»

 

مدل ها اکثرا از آن طرف آب می آید

برای هر کاری، بروز شدن اطلاعات و دانش اهمیت بسیار زیادی دارد. در صنف آرایشگری نیز به خاطر رقابت هایی که وجود دارد و مدل هایی که هر روز بروز می شوند، این رفرش اطلاعات ضروی است.

به گفته آرایشگرهای باتجربه و این کاره، مدل هایی جدید اکثرا از طریق ژورنال هایی که از کشورهای دیگر می آیند ارائه می شود. یک سری اساتید آرایشگری نیز هستند که برای یاد گرفتن مدل های جدید به خارج از کشور سفر می کنند و وقتی یاد گرفتند، برای داخلی ها کلاس می گذارند و آن ها را آموزش می دهند.

ثابتی، مدیر یکی از سالن های آرایش بر لزوم این به روز شدن اطلاعات تاکید زیادی دارد. می گوید: «مدل های مو مرتب عوض می شوند. یک روز صاف مد می شود و یک روز فر؛ یک روز کوتاه یک روز بلند. در هر دو حالت هم مدل های مختلفی وجود دارد که باید آموزش دیده باشیم.»

در کل، کوتاهی مو در آرایشگاه های باکلاس از 50 هزارتومان شروع می شود و این مدل اگر محیرالعقول تر باشد، 20 - 30 هزار تومان به این مبلغ اضافه می شود. این در حالیست که نرخ تعرفه اعلام شده هفت - هشت هزارتومان بیشتر نیست.

در آرایشگاه های جدید، دستگاه های صاف کردن و فر کردن مو در انواع مختلف وجود دارد. این تغییر حالت مو هم 150 هزارتومان برای مشتری آب می خورد.

چیزی که جدیدا بین آقایان مرسوم شده کراتینه کردن مو برای تقویت است. این دارو خودش به خودی خود گران است و هفتصد میل آن 400 هزار تومان قیمت دارد که قیمت بالای ماده نشان دهنده این است که کراتینه کردن مو، جزو گران ترین کارهاییست که روی موی آقایان انجام می شود.

ماسک مو و ماسک صورت هم از آن دسته چیزهاییست که برای شادابی پوست و مو، طرفداران خاص خود را دارد.

 

آرایش داماد و اصل اساسی «بکشید و خوشگلم کنید»!

آن وقت ها عروس به لباس عروسی و آرایشش معروف بود و همه معتقد بودند هر چه برای زیباتر کردن عروس خرج کنند، پول دور نریخته اند. امروز این خرج برای دامادها هم می شود و اتفاقا در میدان رقابت، هزینه ای که برای آرایش و پیرایش داماد پرداخت می شود چیزی کمتر از عروس ندارد.

در سالن های آنچنانی، آرایش داماد از 500 هزار تومان شروع می شود و گاهی تا یک میلیون و پانصد هزارتومان هم می رسد. شاید اگر عکس قبل و بعد آرایش داماد را با هم مقایسه کنیم تغییر زیادی به نظرمان نیاید اما به هر حال عملیات اصلاح، گریم و ترمیم روی او انجام می شود تا داماد هم در زیبایی چیزی از عروسش نداشته باشد.

دامادهایی که این هزینه را متحمل می شوند از اصل اساسی «بکشید و خوشگلم کنید» پیروی می کنند و حاضرند هرکاری انجام دهند و هر هزینه ای را بپردازند تا با قبلشان فرق کنند.

دیگر گذشت آن دوره که مرد را با سبیل کلفت می شناختند و پوست زبر؛ دوره، دوره ی صورت صاف هاست و ابروتمیزها. مردها هم برای زیبایی ظاهر خرج می کنند و دلشان می خواهد با قبلشان فرق داشته باشند. این که این تغییر تا چه حد درست است و تا چه حد مورد تایید جامعه و فرهنگ ماست، چیزی است که باید روی آن مطالعه جدی کرد.

۴۷۴۷

کد خبر 337523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 48
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اشكان NL ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  اميدوارم كه اين آقايون سلامت باشند و خيلى خوبه كه آقايون هم به خودشون اهميت ميدهند و اميدوارم كه از زندگيشون لذت ببرن و هر كسى اختيار بدن خودش را داره،
  • مهسا IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
   اشکان جان من کاری به آرایش مردا ندارم امــــــا هرکسی اختیار بدنشو نداره..... "بدن امانت الهی است " باید از اون محافظت کنی و در راهی که خدا دوست داره ازش استفاده کنی....
  • میلاد A1 ۰۶:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   امیدوارم خدا به مردان و زنان سرزمینم آگاهی و بینش بیشتر عطا کنه تا از این بینش ظاهری کمی هم بینش باطنی پیدا کنیم. کار به جایی رسیده که دیگه ظاهر ما نه تنها شبیه فرهنگ و ملیتمان نیست. بلکه خارج عرف و هنجار نسبت به بسیاری دیگر از فرهنگها و ملیتهای دیگر است. ظاهر عمومی جامعه امروز ما بیشتر شبیه به گروههای خاص و با تفکرات خاص دیگر کشورها شده !!!
  • بی نام A1 ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   90 33
   بهتره تغییر جنسیت بدن آقایون مد نظر جنابعالی....
  • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   13 74
   بی نام دوشنبه 21 بهمن 1392 ؛ لطفا نظرتون برا خودتون نگه دارین
  • میلاد A1 ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   سال 1400 عروس خانم ،کجا تشریف میبرید؟؟؟ میرم دامادو از آرایشگاه بیارم......!!!!!!!!!!!هه ها ها ها
  • بی نام IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   35 2
   قابل توجه دختر خانمهایی که دنبال پسرانی با موی فشن و اندامهای پف کرده و ماهیچه های سیکس پک هستند: خدا به آقایون با مدل موهای فشن و اندام پف کرده با قرص و آمپول(به اصطلاح زیبای اموات ببخشید همون اندام)کمی عقل دهد تا نیان دختران ظاهر بین مردم مثل دختر خاله ساده بنده رو که جای خواهر بزرگترمه بدبختش کنند.الان طرف نه کار داره نه چیزی.اون اندام پف کرده و به اصطلاح خوش تیپش هم کاشف بعمل اومده بخاطر قرص و آمپول بوده و الان دچار بیماری کلیوی شدید شده و کل دار و ندارشان رو فروختن تا خرج آقا کنند که چی زیبای اموات بوده و دختره بدبخت هم فریب ظاهر و ریخت و قیافه رو خورده! الان طرف نه غیرت کار کردن داره نه اندامی واسش مونده نه قیافه مونده و نه اخلاق و ادب داره!دختر خاله بیچاره کارش شده گریه و پشیمونی!
  • يک پزشک عمومي بيکار A1 ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
   11 13
   تعرفه اعلام شده کوتاه کردن مو هشت هههزارتومنه اونوقت اين آرايشگاهها پنجاه هزارتومن ميگيرن. هزينه ابرو و ناخن و کراتينه کردن هم که سر به فلک ميزنه و هرکي هرچقدر دوست داره ميگيره ولي نکته اينجاست که کسي به اين آرايشگاهها گير نميده که چرا پول غيرقانوني از مردم ميگيريد؟ اتفاقا مردم با رضايت کامل اين هزينه ها رو پرداخت ميکنن ولي به پزشک و متخصص که ميرسند همه ياد دستمزد پزشک مي افتند و داد همه بلند ميشه که چرا پزشکان به دنبال دستمزد واقعي شان هستند؟؟؟ ملت بي انصاف و حسودي هستيم...
 • خانوم مارپل IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  199 8
  هرچه قدر بالا پایین میکنم میبینم آرایشگاه زنانه خیییلییی به صرفه تره!!!چی بود این قیمتا!
 • بی نام IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  همش از بیکاریه ،اگر کار داشت تو ارایشگاه وقت تلف نمی کرد
  • بی نام IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   44 5
   از تن پروریه نه بیکاری . خیلی ها بیکارن ولی دنبال این جلف بازی ها نیستند . بعضی هاشون که حال آدم را بد می کنند.
 • بی نام A1 ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  اگر خانمها نبودند الان پسرها این همه خرج برای زیباییشون انجام نمیدادند.
  • خانم IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
   چشم چشم .... ما خانم ها فقط بخاطر شما آقایون الان میریم تو افق محو میشیم.....
  • یسنا IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
   110 3
   بخدا دخترا هم راضی به اینهمه زحمت برا آقایون نیستند.....
  • بی نام A1 ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   45 10
   اگر آقايون هم نبودند ...
  • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   16 2
   خب؟ منظور؟
 • فرزاد US ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  چندش.. :|
 • بی نام US ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  91 1
  انقدر که تو ایران جوونا خودشون رو بزک دوزک می کنند و فکر می کنند که با این کار دارند شبیه خارجی ها می شند، اینجا نمی کنند. نیپ ها و آرایش ها در اینجا معمولی تر از اون چیزی است که فکرش رو کنید...
 • راهنما IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  93 0
  آقا کار از هدایت گذشته دیگه،،اینارو باید راهنماییشون کرد.....به این داداشیا که تو ابروشون مداد میکشند بگید حداقل مداد چرب نکشند ابروشون میریزهاااااااا از مــــــــــــــــــــــــا گفتن
 • مده IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  106 4
  خوب دوست دارند پا ب پای دخترا پیش برن و کم نیارن فقط موندم با کلیـــــــــــــــپس می خوان چکار کنن.....والابخدا :)
 • عروسیمه IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  119 3
  نوبت ماکه رسیــــــــــــــد وا رسیـــــــــــــــــد..... لابد روز عروسی من باید برم دنبال داماد از آرایشگاه بیارمش!!!!!
 • وااااا IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  63 3
  رنگ موووووووووووووو 50 تومن!!!!؟؟ آقاپسرا گووووول نخوریداااا رنگ مو با اکسیدان 5 تومن میشه دستمزد هم 5 تومن بیشتر ندیدا دم عید 2 تومن هم عیدی بذارید روش
  • بی نام EU ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   23 3
   رنگ مو هندی میزی 5 تومن ؟ ما رنگ آۀمانی میزنیم 30 تومن
 • هی روزگار IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  58 0
  یادش بخیــــــــر سلمونی صلواتی......
 • بی نام IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  80 2
  کمبود اقاجون ... کمبود عاطفه و خود نمایی ...
  • محمد IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   43 2
   درود بر شما تمام ماجرا تو کلمه ی عقده خلاصه میشه و متاسفانه اکثرا اینها افرادی هستند که یک شبه به پول باد آورده رسیدند و از حاشیه و اطراف کوچ کردند و به شهر ها اومدند وگرنه انسان اصیل تن به چنین کارهایی نمی دهد!
 • بی نام A1 ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  94 0
  مرتب بودن قشنگه ولی ضایع است مردی که با صلابتش جذایت داره با عمل زیبایی و ارایش های کمی تا قسمتی زنانه چهرشون یه حالی بشه.نه اون سیبیل چخماقی های قدیمی و ابروهای بلند و شلخته جالبند نه خط ریش های لیرر شده و ابروهای باریک شده و بینی های باریک و سربالا. نمیدونم کی گفته اینطوری قشنگترن؟ افراط در مورد خانمها هم صادقه که نه تنها زیباشون نمیکنه بلکه یه حالت مضحکی هم میده من موندم دو سه نسل بعد اینها عکس پدر و مادرهاشون را میبینن میتونن تفاوت جنسیت اونها را تشخیص بدن ایا؟
 • غیرت IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  244 7
  مورد داشتیم پســـــره با آرایش رفته بیرون، ""خواهرش"" غیـــــــــــــــــرتی شده زدتش!!!!
  • بی نام A1 ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
   6 0
   عالی بود.
 • بلـــــــــــــــــه IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  105 2
  ما با داداشم دعوا داریم از بس از وسایل آرایش ما استفاده میکنه..... مامانمم میگه عیب نداره جوونه برای عیــــــد ست کاملشو واسش میخرم!!!!!!!!!!!!!!
 • چراااااااااغ IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  76 2
  به همین سوء چراغ پسره با آرایش رفته بیرون خواهرش نشناخته بهش شماره داده!!!!!!
 • بی نام A1 ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
  62 3
  لباس پوشیدن و ظاهر پسرهای جامعه ایران در حال حاضر به هیچ جای دنیا شباهت نداره. پسرها و حتی بهتره بگم مردان بسیار دخترانه میپوشند و آرایش میکنند. هرکسی هم عین آدم معمولی باشه مسخره میشه. مثلا یه جوون نیویورکی بیاد ایران سر و وضعش با باقی جوون های ایرانی متفاوته.
 • بی نام IR ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  67 7
  فکرشو بکنید که این نسل بخواد بره جنگ... خوب با دختربازی و پسربازی و فیسبوک و اس ام اس مشغولمون کردن... خیلی خوب.
 • سوداگر IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  70 1
  آقا پسرا باور كنيد اگه مي خواييد مورد توجه خانوما قرار بگيريد تيپ مردانه و باابهت بهتون كمك ميكنه نه آرايش زنانه!!!! چون جنس مرد با ابهت تاثير گذارتره و جنس زن با ظرافت .. البته مرتب و منظم بودن و تميزي برا زن و مرد واجبه.
 • بی نام A1 ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  66 0
  عکسی که گذاشتید خیلیییییییییی چندشه!!
 • بی نام A1 ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  50 0
  خود نمایی و عقده های روانی علت اصلی است۰۰۰۰ کسی که از درون پر باشد نیاز به ابرو برداشتن و غیره ندارد۰۰۰۰ دخترها هم از مرد خوششان می آید نه عروسک چون خودشان هستند و دنبال چیزی که با آنها متفاوت است میگردند
 • بی نام IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  9 54
  خوش تيپي و ظاهر زيبا نه تنها هيچ ايرادي نداره خيلي هم عاليه چه براي زن چه مرد
  • بی نام IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   27 0
   دقیقا کجای ظاهر مردایی مثل عکس بالا نشان از زیبایی یا خوشتیپی داره!؟
 • رهگذر IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  23 1
  به نظر من وقتي ارزشهاي فرهنگي و اخلاقي يك جامعه به دلايلي كه اكثرا" ميدونين سقوط ميكنه بيشتر آدمها مشغول جنسيت و غرايزشون ميشن اينجا بحث زيبايي و تميزي و نزاكت و پاكيزه بودن و شيك بودن نيست بحث يك سري عمليات غير عمومي و بعضا ناهنجار از ديدگاه عمومي و نه مذهبي هست با در نظر گرفتن اينكه اولا احوال و اعمال شخص نيز به خود آن فرد مربوط ميشه تا جايي كه صدمه اي به ديگران وارد نكنه
 • سحر EU ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  50 0
  برای آقایون پیرایش بله ولی آرایش نه
 • رادیکال منفی2 IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  28 0
  اوضاع اجتماعی و فرهنگی جامعه اینقدر شلم شوربا هست که واقعا حتی با خوندن و دیدن این پدیده های نوظهور باز هم تعجب نمیکنم.... در جامعه ای که هیچ چیز وهیچ کس در جای خودش قرار نگرفته و دختران رو به سوی پسر شدن دارند، تعجبی بر پدیده حاضر نیست
 • بیتا IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  52 1
  این ابرو های پیوندی عکستون منو کشته.حتما باباش بهش اجازه نداده قبل ازدواج وسط ابروشو دست بزنه!
 • مادر یک پسر A1 ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  32 3
  چرا به ریشه این امور توجه نمی کنید. به نظر من از مهد کودکها شروع می شود که درآنجا دختران و بعضی وقتها پسرهای کوچولو را آرایش می کن. بارها شده است که پسر کوچک من با ناخن لاک زده به خانه آمده و وقتی من به مربیان مهد اعتراض کردم گفتند که وقتی دست دخترها را لاک می زدیم پسرها هم دلشان خواست و .. . اگر در همان سالهای اولیه کودکی مفهوم جنسیت را برای پسرها جدی نگیریم در بزرگسالی دچار مشکل خواهند شد.
  • بی نام A1 ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
   20 1
   آفرين، درسته، يکي نيست بگه شما به چه اجازه اي اصلاً ناخن بچه مردم رو لاک ميزنيد؟! اصلاً همون دختر، از همون جا اين جينگولک بازي ها رو ياد دخترا ميدن و بعدش که بچه بزرگ شد ديگه نميشه جمعش کرد!
 • عطا IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
  7 2
  دعایش را به جون مسئولیبن فرهنگی جامعه بکنید! شاید هم بخاطر سربندی جوانها اینکارها انجام میشود ما که نمیدانیم تا قبر اینا چهار وحب
 • فریاد US ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
  11 1
  اینقدر حالم به هم میخوره از دست این مردا که دست به صورتشون میزنن.
 • مهدي A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  4 0
  كشور جهان سومي هستيم و انتظار بيشتري هم از ما نميرود...متاسفانه فرهنگ خود را فراموش كرده ايم و بي فرهنگ شده ايم...همين كارها را ميكنيم كه متاسفانه در پيش كشور هاي ديگر عقب مانده جلوه داده ميشويم....هر روز تزي درمي اورند و ميدانند كه ايراني ها بدنبالش ميروند...از همين كار فرهنگ مارا نشانه گرفته اند و ما خودمان بي خبريم و متاسفانه خيلي ها فكر ميكنند اگر اين كارها را انجام ندهند عقب افتاده اند...ديگر هم نميشود درستش كرد....فقط بايد ببينيم تا كجا اين كارها پيش ميرود....فقط ميتوان گفت كه افسوس..همين........
 • بی نام IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۲
  9 0
  بابا نه کمروی نه زیاده روی به نظرم روی خط تعادل بریم بهتره