تبدیل گاز طبیعی به سوخت‌های سنگین‌تر به کمک لیزر در کشور

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با استفاده از فناوری لیزر، گاز متان را در فشار و دمای طبیعی محیط به سوخت‌های تشکیل شده از هیدروکربن‌های سنگین‌تر تبدیل کنند.

ایسنا نوشت:

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند با استفاده از فناوری لیزر، گاز متان استخراج شده از چاه‌های گاز را در فشار و دمای طبیعی محیط به سوخت‌های تشکیل شده از هیدروکربن‌های سنگین‌تر تبدیل کنند که این کار می‌تواند هزینه‌های انتقال این گاز را به میزان زیادی کاهش دهد.

در روش لیزری تبدیل گاز متان، با تاباندن نور لیزر به مولکول‌های این گاز سطح انرژی آنها افزایش یافته و شکسته می‌شوند و ساختار جدیدی را در دما و فشار محیط تشکیل می‌دهند که منجر به تولید هیدروکربن‌های سنگین‌تر می‌شود.

به گفته پژوهشگران آزمایشگاه لیزر دانشگاه صنعتی شریف آن‌ها موفق شده‌اند پس از پنج سال تلاش، برای نخستین بار در جهان با آزمایش لیزرهای پالسی نانوثانیه مختلف، بهترین طول موج برای تبدیل گاز متان را بیابند. این آزمایش‌ها تا کنون به تولید مستقیم گاز سنگین‌تر استلین که در جوشکاری کاربرد فراوانی دارد از متان منجر شده است. تحقیقات برای به دست آوردن نتایج بهتر، با همکاری مسؤولین وزارت نفت کماکان ادامه دارد.

دکتر صدیقی، مدیر پروژه تبدیل گاز متان به کمک لیزر اظهار کرد: در آزمایش‌های اخیر از لیزر مگاواتی استفاده شد، اما پیش بینی می‌کنیم با استفاده از لیزرهای تراواتی پالس کوتاه فمتوثانیه که در حال ساخت در دانشگاه صنعتی شریف است، نتایج بهتری گرفته و موفق به تولید هیدروکربن‌های سنگینتری شویم.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر از روش‌های شیمیایی و حرارتی به صورت صنعتی برای تبدیل گاز متان به هیدروکربن‌های سنگین‌تر استفاده می‌شود، اما در این روش‌ها از دما و فشار بالا به همراه کاتالیست استفاده می‌شود که هزینه‌های بالایی را به دنبال دارند.

نتایج ارزشمند روش توسعه داده شده توسط پژوهشگران دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف که در 6 مقاله بین‌المللی منتشر شده است، کشورمان را به عنوان طلایه‌دار فناوری لیزری تبدیل گاز متان در جهان معرفی کرد. تا کنون سطح پایینتری از این فناوری در اختیارکشورهای آمریکا، کانادا و چین بوده است و به تازگی عربستان سعودی نیز تلاش‌هایی را در این زمینه انجام داده است.

صدیقی در این باره گفت: تا به حال عمده کارهای انجام شده در کشورهای دیگر به صورت تئوری بوده و این نخستین بار است که در جهان از آزمایش‌های عملی، نتایجی در این سطح منتشر می‌شود.

به گفته کارشناسان، تحقیقات برای توسعه روش‌های نوین تبدیل گاز متان بویژه برای ایران به عنوان سومین تولید کننده گاز طبیعی در جهان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

صدیقی در این باره خاطرنشان کرد: کشورهای بزرگ تولیدکننده گاز طبیعی به خوبی اهمیت توسعه روش‌های جدید تبدیل متان را که منجر به کاهش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود، می‌دانند و حاضرند برای این کار بر روی توسعه هر روشی سرمایه‌گذاری کنند، چرا که توسعه یک روش جدید در تبدیل گاز متان می‌تواند انقلابی در صنایع گاز ایجاد کند.

5353

کد خبر 338154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
    1 0
    چه عجب یک دستاورد درستعلمی در کشور دیدیم ۰۰۰۰ آفرین۰۰۰ در همه موضوعات با علم و دانش میتوان ابر قدرت شد نه با حرف و تهدید