ما باید از هوش انسانی‌مان برای پایان‌دادن به این جنگ بهره ببریم. منِ پدر، وقتی رنج‌کشیدن بچه‌های سوری را می‌بینم، با خود می‌گویم: دیگر بس است.

استیون هاوکینگ: فیلسوف یونانی، ارسطو، باور داشت که عالم همیشه وجود داشته است و دارد؛ ازلی و ابدی. او بر این باور بود که علت پیشرفته‌تر نشدن بشر این بوده که سیل‌ها و دیگر فجایع طبیعیْ مدام تمدن‌ها را به عقب رانده و بشر را مجبور کرده از اول شروع کند.

امروز، پیشرفت بشر از همیشه سریع‌تر است. دانش ما به‌صورت تصاعدی رشد می‌کند و همراهش فناوری‌مان. اما هنوز غرایزی، به‌ویژه امیال پرخاشگرانه‌ای، با خود داریم که اجداد غارنشین‌مان داشتند. پرخاشگری در آن روزگار حتماً برای بقای نسل‌مان ضروری بوده است، اما وقتی فناوریِ نوین با پرخاشگریِ باستانی همراه می‌شود کلّ نژاد بشر و بیشتر گونه‌های حیات روی زمین در خطر نابودی قرار می‌گیرند.

امروز در سوریه فناوری نوین را به‌شکل بمب، سلاح‌های شیمیایی و دیگر تجهیزات مرگبار می‌بینیم که برای رسیدن به آنچه مقاصد سیاسیِ هوشمندانه نامیده می‌شود، استفاده می‌شوند. اما تماشای مرگ بیش از صدهزار انسان یا هدف قرارگرفتنِ کودکان اصلاً هوشمندانه به نظر نمی‌رسد. اتفاقاً مانع‌شدن از رسیدنِ کمک‌های بشردوستانه به بیمارستان‌ها حماقت محض و از آن هم بدتر است؛ بیمارستان‌هایی که در آن‌ها کودکان به‌سبب نبودن امکاناتْ دست و پای‌شان را از دست می‌دهند یا نوزادانِ زودرس به‌سبب نبودن برقْ داخل دستگاه‌ها می‌میرند.

آنچه در سوریه رخ می‌دهد باعث شرم و انزجار است. آنچه دنیا به‌سردی و از دوردست آن را تماشا می‌کند. پس هوش احساسی ما کجاست، حس عدالت و انصاف جمعی‌مان؟

وقتی بحث حیات هوشمند در عالم می‌شود، من معمولاً انسان را هم در این دسته قرار می‌دهم؛ هرچند که بیشتر رفتارهای بشر در طول تاریخ طوری بوده که برآیندش بقای این گونه را تضمین نمی‌کند. روشن نیست هوش - برخلاف پرخاشگری - هیچ ارزش درازمدتی در بقای بشر داشته باشد، اما نوع خاصِ هوش انسانیِ ما توانایی استدلال دارد و می‌تواند نه‌تنها برای آینده‌ی تک‌تک‌مان بلکه برای آینده‌ی جمعی بشر برنامه‌ریزی کند.

ما باید با همکاری یکدیگر به این جنگ پایان بدهیم و از کودکان سوری حمایت کنیم. جامعه‌ی جهانی از سه سال پیش از بیرونِ گود شاهد شدت‌گرفتن این جنگ و نومیدشدن همه‌ی امیدهاست. من، که هم پدرم و هم پدربزرگ، رنج‌کشیدن بچه‌های سوری را می‌بینم و حالاست که باید بگویم: دیگر بس است!

من اغلب با خودم فکر می‌کنم که از دید موجوداتی که از دوردست‌های عالم ما را تماشا می‌کنند، چه‌شکلی هستیم؟ وقتی چشم به عالم می‌اندازیم درواقع مشغول تماشای گذشته می‌شویم، چون نوری که اجسام دوردست را ترک می‌کند خیلی خیلی دیرتر به ما می‌رسد. نوری که امروز از زمین ما به سوی فضا گسیل می‌شود، چه‌چیزی را نشان می‌دهد؟ وقتی مردمانی دیگر چشم به گذشته‌ی ما بیندازند، آیا از آنچه آن‌ها می‌بینند مفتخر خواهیم بود؟ از رفتاری که ما - برادران - با هم‌نوعان خود داشتیم؟ از رفتاری که اجازه دادیم برادران‌مان با بچه‌های‌مان داشته باشند؟

امروز می‌دانیم که ارسطو اشتباه می‌کرد: عالم ازلی و ابدی نبوده و نیست، بلکه حدود ۱۴ میلیارد سال پیش آغاز شده است. اما او در عین‌حال درست می‌گفت که فاجعه‌های بزرگْ برای تمدن‌ها عقبگردی بزرگ‌اند. شاید جنگ سوریه پایان انسانیت و نسل بشر نباشد اما هر ستمی که بر انسان‌ها برود، تَرَکی است در آن چیزی که ما را کنار هم نگاه داشته است. شاید قانون جهانی عدالت ریشه در فیزیک نداشته باشد، اما اهمیتش در موجودیت ما کمتر از قوانین فیزیک نیست. چرا که بدون آن، بی‌شک، نسل بشر خیلی زود از صحنه‌ی روزگار محو خواهد شد.

ترجمه: شادی حامدی، منبع: کانون نگارش و ترجمه (کانوت)

کد خبر 339132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  13 18
  فقط سوریه دیگه؟
 • بی نام A1 ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  9 2
  انسان امروز به هشدار این وجدان های بیدار نیاز دارد شاید خوی خشونت اجداد غارنشین اش را فراموش کرد.!
 • پارسا IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  12 3
  همه جمله ها وكتابهاي اين عزيز زيبان..اميدوارم از بقيه مطالبي كه گفتن هم چاپ كنيد..
 • يوسف صابر-سيراف A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  7 2
  بسيار تامل برانگيز و نوشتار ساده اي داشتند اين مرد فرهيخته و اميدوارم واقعيت بپذيرد اتمام رنج و توهين هاي زشت و شوم انساني در سوريه و هرنقطه از جهان. سپاس از مترجم هموطن در تهيه و تنظيم اين مطلب.
 • بی نام A1 ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  3 23
  جالب بود ولی ارسطو کاملاْ درست می گفت که عالم ازلی و ابدی بوده. این 14 میلیارد سال چیزی است که ما کشف کرده ایم.
 • بی نام A1 ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  7 44
  افاضاتی که ایشون فرمودن بنده دیپلمه هم قبل از ایشون میگفتم ولی با ادبیاتی دیگه. فقط خواهشا به بی خداهایی مث این آقا بها ندین : "ما باید از *هوش انسانی‌مان* برای پایان‌دادن به این جنگ بهره ببریم. " برید بخونید دربارش
 • بی نام A1 ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  22 8
  the best man ever
 • بی نام A1 ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  18 4
  عاشقتم استیون
 • arash A1 ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  41 4
  درود به شرفت! باعث شرم بعضیا....
 • میلاد A1 ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  8 22
  تا دیروز میگفتین استیفن هاوکینگ بیمار روانی و اسکیزوفرن دارای معلولیت جسمی و ذهنیه. حالا چی شده که حرفاشو اینطور با آب و تاب تعریف میکنید؟؟؟ بهره برداری سیاسی همینه ...
 • میلاد A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  6 1
  http://www.khabaronline.ir/detail/155252/culture/religion "اکنون پس از گذشت چند سال که بیماری «هاوکینگ» بسیار پیشرفت کرده و تقریباً او را به فلج کامل مبتلا ساخته و او دیگر نمی‌تواند سخن بگوید و با اشاره انگشت دست چپش به یک کامپیوتر، احساسات خود را بیان می‌کند" این هم نمونه اش.
 • بی نام A1 ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  6 2
  ای کاش همه مردم دنیا حاضر نبودند خار به دست یک انسان بره . مگه خوبی چه عیبی داره که بعضیا همش دنبال بدی هستند؟
 • احمد A1 ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  9 9
  بسیار متین. اما نمیدانستم که هاوکینگ ازدواج هم کرده بوده!
 • مسعود (اشنويه) IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  24 3
  آي دمت گرم. كاش مردم دنيا بشنوند و عمل كنند
 • che IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  47 4
  اون واقعا آدم با شعوریه ... ای کاش این افراد دنیارو اداره کنن
 • بی نام IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  35 2
  خوبه که استاد فیزیک اینقدر زیبا حرف میزنه. ممنون از ترجمه
 • سایه IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  15 2
  بسیار زیبا و تکان دهنده! شاید به خود آییم...
 • مهدی IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  5 19
  صحبت های هاوکینگ درست و جز این هم نمیشد توقع داشت . رهبری دنیا افتاده دسته عدیی عرق خور و خرافات پرست که همه جایه دنیا رو به نابودی کشیدن و میکشن .
 • بی نام GB ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  1 7
  با درود،تا آنجا که بنده اطلاع دارم 2 بار ازدواج کرده بود .یک بار زمان جوانی و بار دوم زمان بیماریش که با یکی از پرستارانش ازدواج کرده بود و از هر دو نیز جدا شد و مجله دانستنیها شرح خوبی از زندگی این دانشمند بزرگ را منتشر کرد
 • چوپان IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  8 24
  آنچه در نوار غزه رخ میدهد چی آقای هاوکینگز و غرب زده های...
  • بی نام A1 ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   22 6
   هاوکینگ پیشتر راجع به نوار غزه هم بیانیه داده. انسانیت رو از همه و در همه ضمینه ها بپذیریم و جبهه نگیریم
 • محمدام A1 ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
  7 2
  وقتی اقای هاوکینگ صداشون درامده بدانید در سوریه اوضاع وحشتناک است و وحشتناک تر انکه سوریه شاید به نوعی قربانی و یا سپر بلا و .... شده است کاش اسد و پدرش حکومت موروثی خانوادگی خود را عین دموکراسی نمیدانستند و کاش کوتاه بیاید و رنج این مردم تمام شود کاش بشر منقرض شود ....
 • محمدطاهر احمدی IR ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
  3 18
  همه این کشت کشتار عدم ایمان است. تنها اسلام میتواند امنیت را در سوریه برقرار نمایید. اما افسوس که وحدت وجود ندارد
 • ممد A1 ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۹
  6 1
  کجایی تاریخ بشر بدون قتل و خونریزی بوده ؟تا تعصب هست نفاق و تنفر هم هست