در تازه‌ترین اطلاعات استخراج شده از قدیمی‌ترین نشانه برجامانده از مهبانگ، تابش زمینه کیهانی، پژوهشگران موفق شده‌اند الگوهای عجیبی مانند نام استیفن هاوکینگ را پیدا کنند. آیا این یک شوخی کیهانی است؟

فاطمه محمدی‌نژاد: آیا استیفن هاوکینگ یک هنرمند سنگ‌نگاری در کیهان است؟ در تصاویر ریزموج از کیهان که با بررسی پس‌تاب‌های حاصل از مهبانگ یا همان تابش زمینه کیهانی بدست آمده، حروف S و H که اول نام استیفن هاوکینگ هستند، به خوبی دیده می‌شوند. (محدوده نام هاوکینگ در تصویر آغاز متن مشخص شده است)

هاوکینگ

به گزارش نیوساینتیست، گروه بررسی نتایج کاوشگر ناهمسانگرد ریزموج ویلکینسون، WMAP، که به تازگی دقیق‌ترین نقشه خود را از تابش زمینه کیهانی ارائه کرده، از حروف اول نام هاوکینگ برای جلب توجه به سوی موضوعی مهم استفاده کرده‌اند. 

با استفاده از هر سری جدید از اطلاعات کاوشگر دبلیومپ، ناهنجاری‌هایی به نام ناهمسانگردی در تصاویر ظاهر می‌شوند که فیزیک‌دانان را متحیر کرده است. چنین الگوهایی برای اثبات نظریه‌های عجیب و غریب به کار گرفته می‌شوند.

تازه‌ترین نقشه ارایه‌شده توسط این گروه برپایه رصدهای 7ساله کاوشگر دبلیومپ تنظیم شده است. اما پس از نگاهی دقیق‌تر به این تصاویر، شکل یک الاغ، یک آهو و یک طوطی نیز دیده می‌شوند.

یکی از این ناهنجاری‌ها، محور شرارت نامیده می‌شود که هم‌ترازی آشکاری را در مناظق سرد و گرم، جایی که باید الگوهایی تصادفی وجود داشته باشد نشان می‌دهد. دیگری "نقطه سرد" نام دارد، فضایی تهی در تابش زمینه کیهانی که برخی معتقدند مدرکی است بر اثبات این مدعا که دنیایی دیگر در کنار دنیای ما وجود دارد.

گروه دبلیومپ خاطرنشان کرد اگر چیزی غیرطبیعی مثل حروف اول اسم هاوکینگ در داده‌های کاوشگر دیده می‌شود، پس تصاویر غیرمحتمل دیگری نیز باید وجود داشته باشند. چارلز بنت، محقق ارشد گروه کاوشگر ریزموج ناهمسانگرد ناسا گفت:« من فکر می‌کنم این یک تاثیر روان‌شناختی است. مردم دوست دارند چیزهای غیرطبیعی را پیدا کنند.»

پیدا کنید خرگوش را!
اگر شما هم دوست دارید شانس خود را امتحان کنید و الگویی عجیب و غریب و نامتعارف را در نقشه تابش زمینه کیهانی پیدا کنید، می‌توانید به درخواست یاری نیوساینتیست پاسخ دهید. این نشریه علمی در پایگاه اینترنتی خود، نقشه‌ای تعاملی قرار داده که با کمک شما، اشکال دیگری را که در این نقشه ریزموج پس‌تاب‌های مه‌بانگ نهفته است، آشکار کند. برای مراجعه به این صفحه، اینجا را کلیک کنید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 42906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امید IR ۰۵:۳۹ - ۱۳۸۸/۱۱/۲۰
  11 3
  من که هرچی نگاه کردم این حروف رو پیدا نکردم. اگه میشه مشخصش کنین
 • بدون نام IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۸۸/۱۱/۲۰
  2 6
  چه آدمای بیکاری!
 • samir A1 ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۲
  2 0
  ما کح چیظی ندیدیم¡.... شما دیدین ب ماحم نشون بدین¡مرصی...
 • فرهان US ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۳
  0 0
  من فقط نقطه دیدم