روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت:

راحله سیزده سالش است، مادر مواد فروشش در زندان است و برادرش سرپرستی او را به عهده دارد. راحله شناسنامه ندارد. برادرش نمی‌خواهد او را تحویل موسسه خیریه دهد. «دو میلیون بده بچه را ببر هر جا که خواستی.»این گزارش نیست، روایت نبض کند کودکانی است که هرروز آنها را سر چهارراه‌ها یا مترو می‌بینیم. نه می‌توانند بخوانند نه می‌توانند بنویسند، تنها چیزی که از همان ابتدا آموزش دیده‌اند کار کردن است. آنها از صبح کار می‌کنند تا شب پدر و مادرهای جعلی یا پدر و مادرهای خودشان با خیال راحت مواد بکشند. کارگرانی که اگر خوب کار کنند، خریداران فراوانی دارند. قیمت این کودکان برده را می‌پرسم: «از صد هزارتا پنج میلیون.»

بردگی به جای عاشقی

اینجا دروازه غار است، ناف تهران. سوار مترو که شوی، کمتر از یک ساعت به ایستگاه شوش می‌رسی و چند قدم پیاده که بیایی جایی سردرمی‌آوری که انسانیت دود شده و به هوا رفته است. صبح‌ها خلوت و شب‌ها از زمین بچه می‌جوشد. نه عاشق می‌شوند نه کودکی می‌کنند. وقتی به سن دوازده، سیزده سالگی می‌رسند باید ازدواج کنند و بچه‌دار شوند، این چرخه زندگی کودکان برده است. راه دیگری مقابل پای آنها نیست، فکر می‌کنند حتما این صحیح‌ترین راه است. آنها را غربتی صدا می‌زنند. از لب خط تا دروازه غار خانه‌هایی را می‌بینی با حیاط‌هایی بزرگ و هشتی و اندرونی و بیرونی، در تمام این اتاق‌ها خانواده‌هایی زندگی می‌کنند با چند بچه. هر بچه سرمایه‌یی برای خانواده، برای این والدین فرزند بیشتر، زندگی بهتر است. مواد بیشتر است. نشئگی عمیق‌تر.

بیمارستانی شبیه به وال استریت


دختربچه 14 ساله افغان سال پیش بچه‌دار شده بود، او حتی توان بلند کردن بچه را هم نداشت اما حالا بچه او پیش خودش نیست. نوزادش را سه میلیون تومان فروخته است. در این محله گروه دیگری نیز هستند کم‌تعداد‌تر از غربتی‌ها، به آنها فیوجی می‌گویند. اکثر مددکاران موسسات خیریه که با این خانواده‌ها سروکار دارند، خرید و فروش بچه یا بچه‌دار شدن برای درآمدزایی را ناشی از فقر فرهنگی در بین این گروه‌ها می‌دانند. اینجا با بچه تجارت می‌کنند، مواد می‌کشند، زندگی می‌کنند و دست آخر هم سرنوشت تلخ‌تری در انتظارشان است، اینجا هر اتفاقی می‌افتد. مردی به نام خسرو وجود دارد. به بچه‌ها پول می‌دهد و بعد آنها را به هزار شکل دیگر به بردگی می‌گیرد. کودکان موظف هستند که آخر شب با مقدار مشخصی پول به خانه برگردنند، اگر پول کم آورده باشند، باید تن به کارهای دیگری دهند. ازدواج این بچه‌ها هیچ جایی ثبت نمی‌شود، نام‌شان جایی ثبت نمی‌شود. گویا روح هستند. برده‌هایی که فقط برای کار زاییده شده‌اند. بیمارستان ... در خیابان مولوی تهران است. بازاری برای خرید و فروش بچه درست مانند وال‌استریت، یکی از دانشجویان پزشکی که آنجا کار می‌کند، می‌گوید: «خانم‌هایی به این بیمارستان می‌آمدند و بچه‌دار می‌شدند و می‌رفتند، حتی برای شیردهی کودک خود صبر نمی‌کردند. خیلی عجیب به نظر می‌رسید. اما همین خانم دو هفته بعد می‌آمد و برگه‌یی را که دست مردی بود امضا و پول ناچیزی دریافت می‌کرد، سپس بچه را به او تحویل می‌داد. به همین سادگی. اینجا زنان معتاد هم می‌آیند برای زایمان، اما خرج دو، سه شب مصرف‌شان را می‌گیرند و کودک خود را می‌فروشند.»بیایید برگردیم به دروازه غار، کوچه‌های باریک با جوی‌هایی که خشک شده است، بوی زباله می‌آید. دیوار سفید بزرگی دور جایی شبیه به میدان را گرفته است، از سوختگی‌های کنارش می‌توان فهمید که اینجا خوابگاه کارتن‌خواب‌هاست، یکی از آنها در میان زباله‌ها به ظرف برنجی می‌رسد و آهسته آهسته شروع به خوردن آن می‌کند.

فروش کودک به هر قیمتی

غربتی‌ها گروهی هستند که اصل خرید و فروش بچه‌ها متعلق به این گروه است. گروه‌های دیگر سعی می‌کنند که بیشتر بچه‌دار شوند تا پول بیشتری به چنگ بیاورند. مادری فرزند خود را یک و نیم میلیون تومان فروخته است. هنگامی که باردار بوده، بیمارستان نرفته زیرا قرار این بوده است که به محض اینکه بچه‌دار شد، باید او را به خریدار بدهد. «نمی‌خواستی بچه‌ات را نگه داری؟: چرا اما به پولش نیاز داشتم.» تمام مکالمه همین قدر طول می‌کشد، آنقدر مطمئن پاسخ می‌دهد که دیگر جای سوالی باقی نمی‌گذارد. بین خودشان و بچه، همیشه خودشان را انتخاب می‌کنند. مادر دیگری قرار بوده با فروش بچه به قیمت دویست هزار تومان لااقل خرج چند شبش را به دست آورد. زمانی که او تازه مواد مصرف کرده بوده، خریدار می‌آید و بچه را می‌برد، نه پولی پرداخت می‌شود نه مادر چیزی یادش می‌آید. همه زندگی‌شان در پایپی شیشه‌یی خلاصه شده. پایپ هنوز در دستش هست. در حیاط خانه چند کودک بازی می‌کنند، کارگرانی که منتظر مشتری هستند، زمین یخ‌زده و آب سیاهی آنجا جریان دارد، بچه‌ها روی آنها سر می‌خورند و می‌خندند.

یکی از مددکاران اجتماعی محله می‌گوید: «موردی داشتیم که برای ساکت کردن نوزاد چهارماهه خودش به او متادون می‌داده و در کنار نوزاد شیشه مصرف می‌کردند که بچه دچار حمله‌های شدیدی شده بود. هرکاری می‌کردیم که بچه را از مادر بگیریم و او را درمان کنیم قبول نمی‌کرد، بعدا که با او صحبت کردیم به ما گفت بچه پنج میلیون تومان مشتری داشته است و اگر آن را به ما تحویل می‌داد مشتری بچه از دست می‌رفته، اما به خاطر حال بد کودک مجبور شد و او را به ما داد.»

کودکان اجاره‌یی

مسعود، مددکار اجتماعی و بلد محله است، او مسوول شناسایی دروازه غار و لب خط است، خانه‌یی را نشان می‌دهد که یک سال پیش توسط موسسه‌یی خیریه کشف شد و تعداد زیادی بچه را از آنجا نجات می‌دهند، می‌گوید: «سال پیش بود فکر می‌کنم که این خانه را پیدا کردیم، حدود 40 تا 50 بچه در این خانه بودند که هرروز صبح عده‌یی می‌آمدند و آنها را اجاره می‌کردند و دوباره آخر شب آنها را برمی‌گرداندند.»گروه دیگری هستند که در بارداری متوجه می‌شوند که نمی‌توانند از بچه نگهداری کنند و به همین خاطر دنبال خریداری برای فرزند خود می‌روند، اینها امن‌ترین مکان را یا خانه‌هایشان می‌دانند یا بیمارستان ...، این دانشجوی پزشکی که در این بیمارستان کار می‌کند می‌گوید: «در روز حدود سه تا چهار تا از این موارد در بیمارستان داریم، شاید خیلی از آنها در قبال فروش بچه خود اصلا پولی نگیرند و خیلی از آنها کودکان خود را رها می‌کنند و می‌روند.»

1717

کد خبر 339139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 75
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 7
 • بی نام A1 ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  274 7
  واااااو
 • بی نام IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  و کشوری که نفت دارد.....
  • حميد IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   و كشوري كه مديريت ندارد................
  • بی نام IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   كاملترش اينه كه بگي: و كشوري كه 2.5 درصد كل منابع طبيعي كره زمين را دارد.
  • بی نام IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   اونی که منفی داده کیه؟کجاییه؟اسمش چیه؟رسمش چیه؟چجور موجودیه؟منشش چیه؟طرز فکرش چیه؟میخواد بگه مملکت نفت نداره؟یا دولت در مقابل اینا مسئول نیست؟یا مملکت اصلا چیزی به اسم دولت نداره که مسئول باشه؟یا کلا این مدل زندگی رو دوست داره؟من موندم سیارات و منظومه های دوردست با میلیون ها سال نوری دورتر از ما کشف میشند اما این موجودات منفی ده که همین بغل دست ما هستند تا الان نه کشف شدند نه درک!!!!!!!
  • بی نام IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   326 4
   وکشوری که زنگ میزنی 110میگه همسایم مواد فروش یک مامور نمیفرسته
  • محمد IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   کشوری با دارایی 3 درصد منابع طبیعی و کمتر از یک دهم درصد جمعیت جهان!!!
 • بی نام IR ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  553 9
  واقعاً جاي تآسف داره. اين مملكت داره به كدوم سمت و سو ميره؟!!
 • بی نام IR ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  تمدن بشری با سرعت به سمت انحتاط میره، اینور و اونور هم نداره، فقط کمی سرعت ها متفاوته.
  • حميد IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   28 64
   اونوقت ايني كه گفتي چه ربطي به قضيه داشت.
  • آیس IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   6 2
   انحطاط نه انحتاط
  • مهتاب IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   10 3
   انحطاط درسته!!!!! بابا كمى ديكته هاتونو تقويت كنيد، زشته به خدا بچه كلاس اول كه نيستيد!
 • جیم جارموش IR ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  425 7
  و این است حقیقت تلخ زندگی ما...
 • . A1 ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  242 5
  فغان از انسان
 • بی نام A1 ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  96 21
  "بین خودشان و بچه، همیشه خودشان را انتخاب می‌کنند." این جمله یعنی چی؟ چطور بچه را انتخاب بکنند در حالیکه شکم خودشان را هم نمیتوانند سیر کنند... اتفاقن بچه را انتخاب کرده اند که میدهند برود...گاهی مطالبتان یکجوری نوشته میشود که حال آدم را به هم میزند...انگار بچه بماند پیش مادرش غذای کافی و سقف بالای سر و اغوش گرم خودبخود فراهم است.
  • میلاد IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   22 7
   شما اصلا متوجه درد مطلب نشدی انگار... حالا نه اینکه بچه می فروشند، آینده بهتری پیدا میکنه!!!! اینها اگر ذره ای انسانیت و عاطفه داشتند بخاطر خود بچه، بچه دار نمی شدند.
 • بی نام A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  404 3
  چقدر دردناكه! فقر فرهنگي و اقتصادي تو اين كشور از آدما هيولا ساخته.
 • بی نام IR ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  این محلات پر خطر را باید بهسازی کنن . این لانه ها را باید خراب کرد.
 • بی نام IR ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  67 5
  اي كاش...
 • mms IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  64 1
  چون من خودم در همون ذروازه غار بزرگ شرم یه چیزایی مینویسم.در چند سال اخیر بیشتر افغان ها دارند به منطقه دروازه غار می ایند و محله پر شده از افاغنه محترم/ من که هیچوقت ندیدم خانه ای بچه بفروشند یا اجاره بدهند ولی زمانی که خودم سن کمی داشتم یه بچه سر راهی دیدم که زهرا خانم خدا بیامرز می خواست ببری بزرگش کند که نیرو انتظامی امد و گفت پدر و مادرش پیدا شده و بچه را گرفت / کوچه های تنگ و باریک و تاریک و کثیف که مردم اشغالها را به دستور مامور شهرداری سر کوچه های باریک و بن بست می ریزند تا شهر داری هر وقت دلش خواست بیاید و اشغالها را با بیل جمع کند / این مدد کار هم که در نوشته بالا اومده که در منطقه هست ما تا به حال ندیده و نشنیدهایم .
 • بی نام A1 ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  250 3
  این است پایان آرزوهای ملتی برای داشتن آینده بهتر
 • بی نام IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  311 4
  کشوری با نفت گاز معدن نیروی انسانی تاریخ تمدن فرهنگ چی کم داره که اینجوری میشه ...........
  • بی نام A1 ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   151 9
   متاسفانه فکر می کنم اخلاق، ایمان و احساس مسوولیت کم داریم
  • بی نام A1 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   72 1
   فکر بی طرف و سالم
  • بی نام A1 ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   21 1
   عقلانیت، متاسفانه عقلانیت در فرهنگی ما جای زیادی نداره، همیشه در حال شور و شوق و غضب و عصیان و تشویق و تکریم و تنبیه و نفرت و عشق و... هستیم. ما در هیجاناتمان گرفتار شدیم . افراد عاقل در این مملکت کمیابند.
  • بی نام A1 ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   32 0
   توی فیلم دویل یه دیالوگی بود می گفت : اینجا مقام مسؤول کیه؟ جوابش رو حاجی اون فیلم میگفت مقام نداریم ..مسؤول منم... درد مملکت ما الان اینه مقام زیاد داریم کسی مسؤول نیست :((
 • منتقد IR ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  263 3
  آقایون آقا زاده ها خجالت هم خوب چیزیه
 • عموسجاد A1 ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  64 45
  آدمی را آدمیت لازم است
 • بی نام IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  52 2
  ...
 • بی نام A1 ۰۶:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  هميشه ميگن معتادها را به چشم بيمار نگاه كنيد اما به نظرم بهتر است هر معتادي را كه مي بينند خلاص كنند تا هم عبرتي براي ديگران باشند و هم اين همه كودك بيچاره كه آخر و عاقبتشان معلوم نيست نداشته باشيم . اما مگر ميشود درآمد حاصل از ورود مواد را از جاي ديگري تامين كرد خدايا نسلشان بردار كه بيشتر از اين مردم سرزمينم بدبخت نشوند .
  • بی نام A1 ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   93 24
   من خودم اعتیاد داشتم و الان 3 سال هست که ترک کردم و الان دارم راحت زندگی میکنم به خاطر طرز فکر یه آدمای کوته فکری مثل تو هست که به هیچ جا نمیرسیم من تعجب میکنم این خبرآنلاین چرا هر نظری رو چاپ میکنه
  • amir US ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   21 37
   کاملا درسته ؛ معتادها باید حذف بشن کسی که با انتخاب خودش راه نابودی و انتخاب میکنه که البته به خودش مربوطه ولی به جامعه صدمه میزنه که باید حذفش کرد
  • مهتاب IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   16 33
   راست ميگه ديگه!!! معتاد نه شرف داره، نه وجدان، نه غيرت ... كسى كه با بچه خودش اين كارو مى كنه ببين با مردم چيكار مى كنه؟ ( خبر أنلاين تو رو در بايسى معتادا نمون و چاپ كن اين حرف ها بايد زده بشه تا يه فكر حسابى برا بر خورد با مواد مخدر و معتاد جماعت بشه)
  • بی نام A1 ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   32 3
   چون راه حل بلد نیستیم پیدا کنیم پس صورت مساله رو پاک کنیم!!!!؟؟؟؟؟!!!!!!؟!!
  • محمد A1 ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   18 5
   بدبختی ما اینه که فکر میکنیم که آدم نباید هیچ اشتباهی بکنه درسته که روش زندگی آدم دست خودش اما بالاخره هر کسی اشتباهی میکنه به نظر من معتاد هم شرف داره هم غیرت داره هم وجدان چون ذاتش عوض نمیشه فقط وقتی مواد مصرف میکنه اگه بدذات باشه بیشتر خودشو نشون میده اینون از روی تجربم میگم لطفا کسی که با معتاد سر و کار نداشته و فقط شنیده الکی نظر نده بدبختیجامعه ما اینه که همه میخوان درباره همه چی نظر بدن و نظرشون رو به جامعه تحمیل کنن
  • بی نام IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   9 23
   آخ گفتی که اگه من کاره ای توی این مملکت بودم حتما این معتادا رو اعدام می کردم تازه این کمترین مجازاتشونه به نظر من این معتادا رو این دزدا رو باید با رنده بکشند مخاطبی که می گی من سه ساله ترک کردم می دونی توی این سه سال با زندگی زن و چت چی کار کردی بهترین معتاد که میشه باهاش زندگی هم کرد انواع اقسام مشکلات رو داره : 1- کتک زدن زن و بچه 2- به بچه هات کار نمی دند 3- بچهات نمی تونند ادامه تحصیل بدن 4- فقر 5- خجالت و شرمندگی ..... می دونی وقتی از یه بچه می پرسند بابات چی کارس چی باید بگه چقدر باید تو خودش بریزه غصشو اگه مجازات رو سخت می گرفتند شما هم اصلا جرات نمی کردی معتاد بشی به حالا ترک کنی من که می دونم یه معتاد وقتی ترک می کنه خوب خوب هم که نباشه جون و حال کردن اینا که گفتم واقعیت چشیدم
  • بی نام A1 ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   13 10
   در ضمن من همون موقع هم که اعتیاد داشتم کار میکردم و به کارم هیچ لطمه ای وارد نشد
 • محسن IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  ریشه همه این مسائل در مواد مخدر است ، که انشاا... ریشه کن شود
  • بی نام A1 ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   7 18
   الان اونا ی که منفی دادن معتادان اینجا
  • م A1 ۰۵:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   6 8
   عزیز من مسئله ذات انسانها هست نه مواد مخدر مواد فقط بهانه ای هست برای انجام این کارها اگه مواد هم نبود بازم یه بهونه پیدا میکردن اینا به این کارا اعتیاد دارن نه مواد
 • بی نام A1 ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  کلید تدبیر کجاست.
  • بی نام IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   16 0
   در قفل بی تدبیری گیر کرده
 • حقیقت IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  115 2
  اگر حق یه آرزو رو داشتم که بهش صددرصد می رسیدم با تمام وجودم از خدا می خواستم..... هیج جای تهرانم ایرانم....اصلا کلا دنیا هیچ معتادی به مواد مخدر نباشه....اصلا هیچ این وقت اعتیادی وجود نداشت.... به خدا قسم که اعتیاد خانمان سوز....این شعار آشنا :حقیقت مطلق.... همگی دعا کنید که..... ریشه این مسئله اول اعتیاد بعد فقر....باور کنید.
 • بی نام IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  126 4
  واقعا باعث تاسفه
 • بی نام IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  66 1
  "آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران هم مپسند"، آقایون، فکر یک لحظه همچین شرایطی برای بچه هاتون چقدر براتون دردناکه پس چرا ما فقط شعار اسلام رو می دیم و در عمل هیچ ..................................پس چرا سنگ همه جا رو به سینه می کوبیم خودمان هیچ ................................................... همش شعار همش دروغ تا حرف هم می زنیم باید خفقان بگیریم واقعا دردناکه...........................................خدایا دردناکه، خدایا .................................................
 • مرتضی A1 ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  229 2
  چرا کسی نیست به داد اینا برسه؟ بچه های بیگناه این مملکت دارن از پا در میان ای خدااااااااااااااااااااااااااا به خدا قسم هیچ کاری واجب تر از سروسامون دادن به این اوضاع نیست ولله نماز این مسئولامون که تو خواب غفلتن باطله
  • بی نام IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   23 24
   اينا مال اين مملكت نيستند اينا رو بايد با فرهنگشون از اين سرزمين بيرون كرد !!!
 • علی ن IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  144 8
  آقای احمدی نژاد آینده بهتر را ببین باز میگویی بهار میاید ؟ این است بهار ما . با دوستانتان خوش باشید و با پولهای این بچه ها برای خود دانشگاه بسازید برایتان متاسفیم
 • بی نام IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  91 35
  بيشتر همين مردمان مستضعف هم هميشه در صحنه هستند
 • بی نام A1 ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  112 4
  باورم نمیشه اینها در مورد ایران باشه. سریال آوای باران رو که می دیدم فکر می کردم کارگردان اغراق کرده. اما ظاهرا درسته. قلبم درد گرفت از خواندن این مطلب. خدایا کمکمان کن.
 • بی نام IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  62 4
  نتونستم متن رو بخونم
 • بی نام IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  87 4
  کجای دنیا این اتفاقات میفته ؟ بعد میگن جهان سومی ناراحت میشیم ! ای خدا خودت ببین اینجا کجاس
 • میترا A1 ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  76 2
  از وقتی که این خبرو خوندم گریه ام قطع نمیشه .
  • علی A1 ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   3 13
   آخیییییی ...
 • mehdi AT ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  70 3
  اين مملكت داره به كدوم سمت و سو ميره؟!!
 • مجید IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  65 4
  این چیز جدیدی نیست.سالهای سال هست که این بیمارستان معروف در مولوی به صورت نا خواسته با این مشکل روبرو هست و همان محله این مشکل رو داره و سالهای سال هم این مشکل خواهد بود زیاد تعجب نکنید .اونجا شده بورس برده داری جوان با قیمتها و نوع استفاده های متفاوت حتی برای فروش اعضای داخلی بدن.
  • بی نام EU ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
   4 0
   دیگه نمیتونم تحمل کنم, اعضای بدن !!! چرا هیچکی به داد این بچه ها نمیرسه ...
 • مصطفی A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  72 2
  اصلا" باورم نمیشه اونم تو ناف تهران پایتخت فرهنگ این مسئولین کجا هستند؟ کافی یه گزارشگر خارجی اینهارو ببینه فکر کردین چی میشه؟
 • بی نام A1 ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  45 74
  این هایی که از بچه برای مواد استفاده میکنند اصلاح ناپذیرند و باید اعدام شوند تا هم عبرت باشد و هم خطرات آنها در جامعه کم شود و هم بچه ها در شرایط بد زندگی نکنند
  • معصومه IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   66 2
   برو بابا . نو هم که همش دنبال اعدام اینو اونی . آدم حسابی ؛ پس وظایف یه جامعه و حکومتش چیه . تربیت اعضای جامعه ؛ تامین شغل ؛ تامین بهداشت جسم و روان ؛ تامین تغذیه ؛ تامین امید و آینده ؛ تامین نشاط و حرمت و امنیت جسم و روان ؛ و .... . حالا ، کدومش انجام شده که دنبال اعذام این بدبختا افتادی .
  • سام IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
   42 1
   اون چیزی که توی جامعه باید اصلاح بشه توزیع ثروته اون چیزی که باید از بین بره فقره نه این آدما
 • اسمانفر IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  55 5
  نمیدونم چرا بعضیها الکی منفی میدند / یه نفر گفته نتونستم بخونم بهش منفی داده اون خانم گفته مطلب رو خوندم گریه کردم منفی داده / مطالب دیگر هم به همین صورت /نمیدونم شاید خودش انقدر منفی خورده عقدهای شده
 • بی نام IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  70 4
  واقعا قلبم فشرده شد باورش سخته زیر آسمون این شهر در قرن 21 اتفاقاتی شبیه داستانهای چارلز دیکنز در قرون گذشته می افتد
 • بي نام A1 ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  58 2
  يارانه رو قطع كنند با اين گروني همه اين كارو ميكنن؟
 • بی نام IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  42 1
  بينوايان...بيييينواااايان......بيييييييييييييييييييينواااااااااااااااياااااااااان
 • بی نام A1 ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  62 0
  تهران فقط جردن و الاهیه نیست ....!
 • بی نام A1 ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  22 58
  هر چی دوست دارید به من منفی بدهید، اما پدر و مادرهای این بچه ها اگر دنیایی هم ثروت داشته باشند باز هم همین کار را با بچه هایشان می کنند! اصولا با این سیستم بار آمده اند و به این روش ادامه خواهند داد.متاسفانه جهل و فقر فرهنگی و اجتماعی باعث اینهاست نه پول...گداها و بچه های دستفروش درآمد زیادی دارند، این گداها که بچه هم اجاره می کنند حسابهای چند ده میلیونی دارند(مگر اینکه معتاد باشن)... بچه ها قربانی این حیوانها می شوند و باید بچه ها را به بهزیستی سپرد. باید قانونی برای گرفتن بچه ها از والدین بی مسئولیت به وجود بیاید...هر بچه ای هم که شناسنامه ندارد باید بهزیستی از آنها بگیرد... در کشورهای پیشرفته کسی که آدرس خود را به دولت معرفی نکند مجرم است، چه برسد به اینکه شناسنامه و پاسپورت نداشته باشد..
 • بی نام A1 ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  18 61
  جرا ان محله را شهردارى با خاك يكسان نميكند و بجايش اسايشكاه براي بجه هاي كار فراهم نميكند ؟ در بايتخت يك كشور به اين بزركى انسان بى شناسنامه جه معنى ميدهد بجه ها را نجات دهيد محله را با معتادانش زنده به كور كنيدبس از صاف كردن ان منطقه اسايشكاه بسازيد و به داد كوكان برسيد بخدا مردم هم براى تعمين معاش انان همكارى خواهند كرد
 • بی نام IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  55 6
  خدایا خودت نظری کن
 • zahra IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۹
  55 2
  این که حکومت فکری به حال این وضع نمیکنه دلیل نمیشه که ما هم مسولیتی نداریم.این که تو خونه بشینیم و با هر خبر فقط چند دقیقه ابراز ناراحتی کنیم یا دست به دعا برداریم دردی از کسی دوا نمیشه
 • بی نام A1 ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  53 0
  توی فیلم دویل یه دیالوگی بود می گفت : اینجا مقام مسؤول کیه؟ جوابش رو حاجی اون فیلم میگفت مقام نداریم ..مسؤول منم... درد مملکت ما الان اینه مقام زیاد داریم کسی مسؤول نیست :((
 • بی نام A1 ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  95 1
  گشت ارشاد و امنیت اخلاقی دم برج میلاد وایساده...آخه امروز کنسرته..دروازه غار هم خیلی دوره...
 • بی نام IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  7 42
  تقصیر اون روشنفکر ها یی که بی خودی گفتند معتاد مجرم نیست اگه معتادها و مواد فروش ها رو اعدام کنند و دزدها دست قطع کنند درست میشه همین عربستان که ما اصلا قبول نداریم نه دزد داره نه معتاد ولی اینجا چی دزد داره از سر و کولت بالا میره من توی پونکم و توی مولوی زندگی نمی کنم ولی اونجا هم تا دلت بخواد دزد داره و همه گارد ریل ها رو دزدیدن امروز هم یه معتاد داشت با خیال راحت به صندوق صدقات ور می رفت اتوبان نیایش هم که اصلا ما خود معتاداس من خودم به پلیس و شهرداری زنگ زدم اونا چی کار کنند نهایتش اینه که می برند زندان تازه باید از اونها پذیرایی هم بکنند تازه بهزیستی چی کار کنه بچه باید پیش پدر مادر سالم بزرگ بشه فکر می کنید بهزیستی جای خوبی برای بچه هاس مشکل ما اینکه فقط فقط احساسی هستیم
 • بی نام IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  8 37
  اون موقع که تز روشنفکری میدید که معتاد مجرم نیست باید فکر اینجا رو هم بکنید خدا لعنت کنه اونهایی که با این مسائل مهم احساسی برخورد می کنند اگه مجازات سخت بود کسی جرات معتاد شدن هم پیدا نمی کرد ولی حالا معتاد شدن همانا از افزایش دزدی و بی فرهنگی و ازبین رفتن خانواده و مصرف هزینه کشور ..... همین کامنت رو نگاه کنید پر از احساساته بابا چرا جامعه ما این همه دزد و معتاد داره برای اینکه تویه احساسی نکوبیدی توی دهن اونی که گفت اعتیاد جرم نیست خیلی دلم پره ولی این اعتیاد زندیگی چندین نفرو به ته چاه می فرسته
 • بی نام US ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۳
  6 0
  مشکل فقط اعتیاد نیست مهمتر ازاون ریشه این قبیل ناهجاریهاست که ناشی ازفقر فرهنگی واقتصادی است