ایسنا نوشت:

استاندار تهران با بیان اینکه طی چند سال اخیر فروش تراکم در تهران به شدت افزایش یافته است، گفت: نمی‌توان نظارتی بر قیمت مسکن داشت و این امر تنها با برابری عرضه و تقاضا ایجاد می‌شود.

سید حسین هاشمی درباره توجه به بافت فرسوده شهر تهران، افزایش بلند مرتبه‌سازی‌ها، نظارت بر قیمت زمین و مسکن و دلیل فاصله طبقاتی زیاد قیمت خانه در شمال و جنوب تهران توضیح داد.

به گفته وی طی چند سال اخیر ساخت و ساز در تهران افزایش یافته است.

هاشمی با اشاره به برنامه‌های مختلف ساخت و ساز شهری به ساخت و ساز پیش از زمان کرباسچی و پس از آن اشاره کرد و گفت: در جلسات مختلفی این موضوع بررسی شده است؛ به گونه‌ای که برخی می‌گویند در زمان شهرداری آقای کرباسچی، الگوهای خوبی برای تهران در نظر گرفته و اجرا شد و در برخی موارد گفته می‌شود این الگوها خوب به کار گرفته نشده‌اند.

استاندار تهران اظهار کرد: افزایش ساخت و سازها طی چند سال اخیر به جهت کسب درآمدهای بیشتر صورت گرفته و روند فروش تراکم به شدت رو به صعود رفته است.

وی درباره افزایش ساخت و سازها و ظرفیت تهران برای این حجم از بلند مرتبه‌سازی‌ها گفت: گاهی به این مشکل فکر می‌کنم که اگر سرعت باد در تهران دو کیلومتر در ساعت باشد این میزان باد چگونه می‌تواند از میان این ساختمان‌های بلند عبور کند و هوای شهر را تازه کند؟

هاشمی اظهار کرد: بهتر است ساخت و ساز برج‌ها و ساختمان‌های بلند مرتبه ابتدا مکان‌یابی شوند و پس از اخذ بهترین تصمیم با نظم و هارمونی خوبی در شهر ساخته شوند.

استاندار تهران تصریح کرد: برای ساخت و ساز ساختمان‌های بلند نیز باید برنامه‌هایی اتخاذ شود تا این موضوع همچون برخی اشتباهات گذشته تکرار نشود چراکه این موضوع کار سختی است و آینده تهران را پیچیده‌تر از شرایط فعلی می‌کند.

هاشمی در پاسخ به اینکه تصمیم استانداری برای کنترل قیمت مسکن در تهران چیست؟ گفت: نمی‌توان نظارتی بر قیمت مسکن داشت و این امر تنها با برابری عرضه و تقاضا ایجاد می‌شود.

استاندار تهران با اشاره به فاصله قیمتی زمین و مسکن در شمال و جنوب تهران اظهار کرد: این نظارت با برابری عرضه و تقاضا ایجاد می‌شود و نمی‌توان کاری کرد.

وی افزود: برخی مناطق تهران همچون یافت‌آباد که زمانی قیمت زمین و مسکن آنچنان قابل توجه نبود پس از مدتی و با تجاری شدن این منطقه قیمت‌هایش رونق گرفت که ممکن است در برخی نقاط شهر این موارد صورت گیرد.

هاشمی نظارت بر قیمت مسکن را بسته به سیستم نظارتی دانست و گفت: در این زمینه نمی‌توان کاری کرد و باید با عرضه و تقاضا کنترل شود.

به گفته استاندار تهران حتی نمی‌توانیم از ورود مهاجر به شهر نیز جلوگیری کنیم و سیاست‌های دیکته‌ای برای این بخش امکانپذیر نیست.

۴۷۴۷

کد خبر 339732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسام A1 ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
  36 5
  چطور برای نخود لوبیا میشه بر قیمت نظارت کرد و تعزیرات حکومتی به خاطر کیلویی 50 تومان گرون فروشی جریمه میکنه ولی برای مسکن و گران فروشی وحشتناک اجاره بها نمیشه؟ نگید نمیشه بگید به خاطر منفعت یه عده نمی خواهید وگرنه وقتی گرون فروشی خیار نظارت میشه چرا مسکن نمیشه؟
  • فرهاد A1 ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
   17 0
   اینایی که منفی میدن تابلوئه یا از این بنگاه املاکیای کلاهبردارن یا از اینایی که کلی خونه دارن با اجاره دادن خون ملتو تو شیشه میکنن این صنف فعال تو مسکن بخش عمده موثر توی تورم هستن
 • بی نام A1 ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
  14 0
  فروش لجام گسیخته تراکم مشکلات بسیاری را در پی خواهد داشت و این پول حاصل از آن به جای اینکه صرف پروژه های زیربنایی نظیر جمع آوری فاضلاب شود صرف پروژهایی نمایشی نظیر دو طبقه کردن اتوبان صدر می شود که بیشتر در چشم می آید. حتی این پول صرف توسعه مترو نمی شود چون مترو هم کمتر در چشم می آید و خوب مترو اسمش برای مردم آشناست و زیاد در چشمشان نمی آید که یک ایستگاه هم در محل آنها زده شده اما خوب اتوبان دو طبقه خوب چشم مردم را می گیرد. این تراکم که پولش به این گونه خرج می شود بعد منجر به افزایش ترافیک آلودگی کمبود امکانات و خوب صد البته سرطان و غیره و ذالک می شود باشد که خداوند جزایتان دهد.