عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آدم‌های باتقوا افراط‌گرا نیستند بلکه معتدل هستند،افزود: الان یکی از بدبختی‌های کشور ما این است که گرفتار تندروها و بی‌ترمزها هستیم چه چپ باشد چه راست، در حالی که تندروی و نامتعادل حرکت کردن به کشور و انقلاب ضربه می‌زند.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم ختم مرحوم ابوالفضل حاجی حیدری از موسسین حزب موتلفه اسلامی که امروز یکشنبه در مسجد علی ابن موسی الرضا واقع در خیابان ۱۷ شهریور برگزار شد گفت: درگذشت مجاهد نستوه و انقلابی مخلص، خدمتگزار به جامعه بخصوص به محرومین و مستضعفین جامعه را تسلیت عرض می‌کنم.

وی در ادامه با بیان اینکه همرزمان، دوستان مبارز انقلابی در این فرصت کوتاه اخیر یکی پس از دیگری رفتند افزود: من معمولا منبر نمی‌روم، یعنی کم می‌روم، بعضی‌ها گفتند چرا پس برای مرحوم حاجی حیدری می‌خواهید سخنرانی کنید من گفتم این‌ها پیشکسوتان مبارزه هستند و به گردن ما حق دارند لذا من نسبت به آن‌هایی که پیشکسوت من بودند بر اساس دستور اسلامی احترام می‌گذارم چون این آموزه قرآن است.

ناطق نوری با بیان اینکه من برای ادای دینم به حاج آقا حیدری اینجا آمده‌ام ادامه داد: این گونه مجالس سه وجهه دارد. وجهه اول اینکه جمع شویم و طلب مغفرتی بکنیم، وجهه دوم آن اظهار همدردی و اعلام تسلیت به بازماندگان است ولی وجهه غالب این جلسه‌ها باید این باشد که این نوع مجالس ، مجالس آموزش، تنبه و تذکر باشد برای همه ما.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مرحوم حاجی حیدری در جریان حسنعلی منصور با شهید امانی، بخارایی، نیک نژاد، رضا صفار هرندی و عراقی از سال ۴۳ تا ۵۷ در زندان بود، ادامه داد: بارزترین صفت مرحوم حاج حیدری حرکت برای خدا، حرف زدن برای خدا و مبارزه در راه خدا بود. من یک بار ندیدم بعد از آزادی‌اش او بگوید که ما بودیم انقلاب کردیم حتی حاضر نبود در سالروز پیروزی انقلاب بیاید جلوی دوربین و یک مصاحبه کند بگوید که من ۱۳ سال در زندان بودم.

حجت‌الاسلام ناطق نوری ادامه داد: بعضی از ماها دو روز در یک جایی در شب‌های ۲۱ و ۲۲ بهمن آن هم زمان پیروزی انقلاب بیرون آمدیم اما صد جا خرجش می‌کنیم که من بودم چنان خودشان را انقلابی جلوه می‌کنند که آدم تعجب می‌کند این‌ها یک دفعه از کجا پیدایشان شد.

وی با بیان اینکه بندگان خالص و خاص خدا این طور نیستند افزود: بندگان خالص نمی‌گویند چرا فیلم من را نشان نمی‌دهند چرا عکس من نیست. لذا اعتقاد دارند کارشان را خدا می‌بیند.

ناطق نوری تواضع و فروتنی را از دیگر صفت‌های بارز مرحوم حاجی حیدری دانست و اظهار داشت: ایشان فردی فروتن و متواضع بود که این علامت تقواست آدم‌های با تقوا دروغ نمی‌گویند، تهمت نمی‌زنند، فحش نمی‌دهند، غیبت نمی‌کنند و مردم را به جان هم نمی‌اندازند.

حجت‌الاسلام ناطق نوری با بیان اینکه آدم‌های باتقوا افراط‌گر نیستند تصریح کرد: انسان‌های با تقوا تندرو نیستند، معتدل هستند الان یکی از بدبختی‌هایی کشور ما این است که گرفتار تندروها هستیم، گرفتار بی‌ترمزها چه چپ باشد چه راست، تندروی و نامتعادل حرکت کردن به کشور ضربه می‌زند به انقلاب ضربه می‌‌زد.

وی افزود: ما میزان داریم، میزان ولی فقیه است، ولی امر مسلمین است معنی ولایت فقیه نیز به صراحت بیان شده است حالا بعضی‌ها کاسه‌های داغ‌تر از آش شده‌اند ولی بدانید تندروها در زمان امیرالمومنین هم بودند و در نهایت آن‌ها خوارج شدند.

وی در مورد خصوصیات خوارج نیز گفت: خوارج علامت سجده روی پیشانی داشتند حتی آستین لباسشان پاره بود اما امیرالمومنین در مورد این دسته افراد می‌فرمود خطر این‌ها از کفار بیشتر است.

عضو مجمع تشخیص ادامه داد: بالاخره ولی فقیه بعضی این را می‌فرمایند ولی افراطیون می‌گویند بعضی چیزها را ایشان مصلحت نمی‌دانند و باید جاده صاف‌کن شویم و می‌خواهند جلوتر از آقا حرکت کنند.

وی ادامه داد: این تکفیری‌ها از کجا درآمدند؟ همین تندروها به نام اسلام فساد می‌کنند، جنایت می‌کنند، سر می‌برند و به زنان مردم تعدی می‌کنند و فکر می‌کنند با این کارها به بهشت می‌روند.

حجت‌الاسلام ناطق نوری با بیان اینکه متقین انسان‌های میانه‌رو هستند و مصداق آن مرحوم حاجی حیدری است خاطرنشان کرد: آدم‌های با تقوا متکبر نیستند و در رفتارشان برای دیگران کلاس نمی‌گذارند.

وی سومین ویژگی مرحوم حاجی حیدری را حسن خلق دانست و گفت: مومن باید شاد باشد. بعد از واجبات چیزی مثل حسن خلق آدم را به خدا نزدیک نمی‌کند به طوری که حتی پیامبر خدا هم رمز موفقیتش را حسن خلق می‌داند.

ناطق نوری دقت در بیت‌المال را از دیگر خصوصیات مرحوم حاجی حیدری دانست و گفت: وی عجیب در بیت‌المال حساسیت داشت الان مردم ما یک دفعه می‌شنوند یا در روزنامه می‌خوانند ۳هزار میلیارد یا رقم‌های آن‌چنانی آن‌جا رفت اعتقاد من این است یا نگویید یا اگر می‌گویید تا آخرین گام به جلو بروید تا مردم بفهمند چه شده است.

وی ادامه داد: مردم را به بی‌اعتباری و شک درباره خودمان و انقلابمان نیاندازیم اگر کسی بیت‌المال را حرام کرده رودربایستی نکنیم البته به کسانی که در مورد کسانی که هنوز چیزی ثابت نشده اشتباه است اگر بنا است آبرو حفظ شود چرا به کسی که هنوز چیزی روشن نشده آبرویش را ببریم چرا کسی که هنوز نه محاکمه شد، نه دادگاه رفته آبرویش را ببریم این تضادها را از بین ببریم و مردم را از تردید بیرون آوریم.

حجت‌الاسلام ناطق نوری آخرین خصوصیت مرحوم حاجی حیدری را خدمت به خلق دانست و گفت: آقای حیدری تا آخرین لحظه‌ها به فکر محرومین بود و در کمیته امداد بچه‌های فقیر را آموزش می‌داد تا آن‌ها خودکفا شوند و همه این برکات از این پربرکت است.

 

23503

کد خبر 340305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  214 8
  آفرین افراط چه در چپ چه در راست افراطه !!
  • binam A1 ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۵
   23 14
   ولی تو راست افراط تره!
  • بی نام IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۶
   12 25
   اتفاقا تو چپ افراط تر تر تره!!!
 • میلاد A1 ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  21 0
  بعضی ها وافعا شورشو در آوردن به هیچ صراطی مستقیم نیستن...........
 • بی نام IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  11 0
  احسنت.........
 • عرشیا A1 ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  23 3
  جناب ناطق با این که در سال 76 یکی از مخالفان پر و پا قرص شما بودم ولی انصافا وقتی شما را با بعضی حضرات جناح راست مقایسه میکنم مطمئنا از شما باید به نیکی یاد شود .
 • بی نام IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  29 0
  هرچی ملــــــــــــــت ایران میکشه از این تندروهاست
 • بی نام IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  11 0
  معلوم نیست این افراط چه هست که همه ازش بد می گن. والا ما که هر چه آدم دیدیم افراطی و ترمز بریده بودند.
 • بی نام IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  11 0
  خدا پدرتو بیامرزه حرف دل مارو میزنی
 • بی نام A1 ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  15 0
  وقتی که امثال شما خودتون رو کنار می کشبد معلومه تندرو ها میان وکشور روبه این روز انداختند
 • بی نام A1 ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
  13 0
  یه روزی همین افراطیون براتون دردسر ساز میشن و میشن موی دماغ
  • بی نام IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
   3 0
   مگه نشدن موی دماغ همه ملت؟؟