پیش بینی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از آینده قیمت مسکن مهر: گران نمی شود

ادامه طرخ مسکن مهر در دولت یازدهم به یکی از کلیدی ترین حاشیه های اقتصادی کشور بدل شده است. به نظر می رسد دولت قصد دارد راهکاری برای کاهش اثرات تورمی اجرای این ایده بیابد.

بهاره چراغی: دولت یازدهم که روی کار آمد وزیری در راس وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت که پیش تر و در سالیان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی وزارت مسکن آن دوره را مدیریت کرده بود. عباس آخوندی در حالی به وزارت تازه تاسیس راه و شهرسازی رفت که پیش تر انتقاد های قابل توجهی را به طرح مسکن مهر دولت احمدی نژاد وارد کرده بود. آخوندی اولین خبرسازی خود در وزارت راه و شهرسازی را با پیش کشیدن انتقاد های تند و تیز به طرح مسکن مهر دولت احمدی نژاد مطرح کرد. او در نخستین ساعت های حضورش در وزارت راه و شهرسازی به صراحت عنوان کرد که هیچ اعتقادی به طرح مسکن مهر ندارد.

هرچند پیش تر هم به صورت جسته و گریخته موضوع مسکن مهر را زیر سوال برده بود اما این بار در قامت وزیر راه و شهر سازی به طرحی تاخت که دولت دهم از آن به عنوان سندی افتخارآمیز تکیه کرده بود. قاطعیت او در مواجهه با طرح مسکن مهر به اندازه ای بود که در زمان کوتاهی برخی نمایندگان مجلس را وادار کرد به این موضوع واکنش نشان دهند. واکنش هایی که وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم را به عقب نکشاند و او بار دیگر واضح تر به دفاع از عقاید خود در رابطه با مسکن مهر پرداخت.

او در نخستین حضورش در برنامه تلویزیونی گفت و گوی ویژه خبری گفته بود:« براساس گزارش آقای بهمنی بیش از 40 درصد افزایش پایه پولی کشور ناشی از طرح مسکن مهر است یعنی حدود 40 درصد تورم بیش از 40 درصدی فعلی ناشی از این حوزه است. کیفیت زندگی در مسکن‌های طرح مهر مهم است. در بازدیدی که از طرح مسکن مهر پردیس داشته‌ام، در بسیاری از موارد کسانی که در مسکن مهر ساکن شده‌اند کابینت های آشپزخانه را به علت نامناسب بودن، تغییر داده اند و این موضوع موجب اسراف شده است.»

پایبندی دولت به مسکن مهر

با وجود اینکه وزارت راه و شهرسازی چندان روی خوشی به طرح مسکن مهر نشان نداد اما به صراحت اعلام شد دولت خود را به تعهداتی که در قبال مردم در رابطه با مسکن مهر شده پایبند می داند. این موضوع به دفعات مطرح شد که در عین بی اعتقادی به مسکن مهر دولت آنچه به عنوان تعهد از دولت قبل باقیمانده را به مرحله اجرا در می آورد اما برای سامان بخشیدن به مسکن، طرحی دیگر را اجرایی خواهد کرد. طرح هایی که زمان اندکی پس از انتشار خبر محتوای آن تا حدی به مرحله اجرا درآمده است اما همچنان گویا خبر سازی های مسکن مهر ادامه دارد.

بر این اساس بسیاری از شهروندان از پولی بابت دریافت مسکن مهر پرداخت کرده اند پشیمان شده اند و خانه های تولید شده را اصلا مطابق با سلیقه شان نمی دانند. آنها گلایه های زیادی به محل احداث مسکن مهر و معماری آن وارد می دانند و حتی اعتقادشان بر این است که آنچه به عنوان محصول نهایی قرار است در اختیار آنها قرار گیرد با آنچه در توافق ابتدایی بوده همخوانی ندارد.

توقف تخصیص بودجه به مسکن مهر

حتی به نحوه واریز وجه نقد برای خرید مسکن مهر نیز گلایه های زیادی مطرح است. این گلایه ها در شرایطی مطرح شد که صبح روز چهارشنبه هفته گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری در مراسم شورای اداری استان تهران که با حضور جمعی از فرمانداران استان تهران، حسین هاشمی استاندار تهران احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران در ساختمان استانداری برگزاری شد به صراحت عنوان کرد که رئیس جمهور دستور داده یک ریال از بانک مرکزی به مسکن مهر پرداخت‌ نشود: « مسکن مهر یکی از طرح‌هایی بود که فقط با اتکا به بانک مرکزی عملیاتی شد. 42 هزار میلیارد تومان از منابع این طرح توسط بانک مرکزی تأمین شد اما به دلیل مشکلاتی که اجرای این شیوه از کار با مشکلاتی روبرو می‌شد رئیس جمهور دستور دارد حتی یک ریال هم به مسکن مهر پرداخته نشود و همه مسئولان مربوطه را موظف به یافتن راهکارهای جدید کرد. » بر این اساس به نظر می رسد مسکن مهر همچنان با حواشی پیرامونش به خودش مساله ساز باشد تا این میراث دولت های نهم و دهم همچنان با یک عدم ناسازگاری با شرایط اقتصاد ایران روبرو باشد.

در رابطه با طرح مسکن مهر و حواشی مربوط به آن مصطفی قلی خسروی به خبرآنلاین گفت:«جناب آقای دکتر آخوندی در جریان ادامه طرح مسکن بیان کردند که ما به مسکن مهر و تعهداتش عمل میکنیم و قطعا یک عده ای در پی شایعه پراکنی هستند که اجرا شدن طرح های مسکن مهر را به حواشی بکشانند».وی در خصوص کیفیت مسکن مهر افزود:«مردم مدتی است از  ساختمان های مسکن مهر استفاده می کنند و از طرفی مهندسان انبوه ساز بر روی این پروژه ها نظارت داشته اند پس نمی شود گفت که دارای کیفیت نیستند این سخنان فقط باعث ناارامی جو جامعه می شود و مردم اصلا نگران نباشند».           

از سوی دیگر حسام عقبایی، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران که این روزها با خبر ثبات بازار مسکن در رسانه ها خبر سازی می کند در خصوص افزایش قیمت مسکن مهر بر این باور است قیمت ها به هیچ عنوان تغییری نکرده است.

وی همچنین درباره ساخت نامناسب ساختمان های مسکن مهربه خبرآنلاین چنین می گوید:«طرح مسکن مهر تمام نیازها و کمبودهای جامعه را پاسخگو بوده اما به هر حال دارای ایراداتی نیز بوده است که نقطه یابی و مکان یابی در جهت ساخت پروژه ها، عدم ورود این طرح به شهرهای بزرگ و توجه نکردن به بافت فرسوده از مهمترین نقاط ضعف مسکن مهر می باشد». وی همچنین افزود:«دولت تدبیر و امید برای این مشکلات قطعا تدبیری اندیشیده است و باید به مرحله اجرا و عمل بگذارد تا این امیدی که در دل مردم ایجاد کرده است را به یک سمت و سوی ببرد که این طرح مسکن در حوزه های طرح جامع مسکن در حوزه مسکن اجتماعی و صندوق پس انداز مسکن  ادامه پیدا کند».

با این وجود صحبت های که این روزا در خصوص مسکن مهر و مشکلاتش گفته می شود نگرانی های بسیاری در دل مردم ایجاد کرده است و امیدواریم با اجرایی کردن طرح «مسکن اجتماعی » خانه ای آرزوهای مردم بی سقف نشود.

35222

کد خبر 341008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  9 3
  آيا اين آقايون مشاور املاك سواد و تخصص دارند كه راجع به مسكن اظهار نظر مي‌كنند،‌ اين افراد فقط باعت بهم ريختگي در بازار مسكن هستند، اين امور بايد به دفاتر ثبت واگذار شود.
 • بی نام A1 ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  8 2
  به عقیده شما برای افرادی که چاره ای جزء اعتماد کردن به مسئولین برای خانه دار شدن ندارند، چیست؟ تکلیف افرادی که برای خانه دار شدن از راه اصولی و به کمک دولت، رویای خانه دار شدن را در سر می پروراندند چیست؟برای مسکن مهر بنا به اقتضای زمان تبلیغات گسترده ای صورت گرفت و مردم برای مشارکت در این طرح ملی فراخوانده شدند و با مشقت فراوان به عهد خود مبنی بر پرداخت های اولیه و امضای قرارداد تن دادند. ولی حالا به گونه ای رفتار میشود که انگار مسبب تمام این بی تدبیری ها و تورم زایی، متقاضیان مسکن مهر بوده اند.با مطالعه سطحی به متن قرارداد های مسکن مهر خیلی زود به نتیجه خواهید رسید که تمام این سناریو رنگ و لعابی برای عوام فریبی نبوده.قطعا"وزیر محترم تا حدی سلیقه ای به موضوع مینگرند ولی این چاره کار نیست.
  • بی نام IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
   1 0
   گل گفتی
 • مردم A1 ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  4 1
  آره حق با ایشان است ،مسکن مهر قطع بشه ،شرکتهای سرمایه گذاری ایشان و آقای عبده تبریزی و سایر شرکا؟ برای مردم خونه بسازند ،اونم فقط برای رضای خدا (فکر بد نکنید) نمیدونم چرا خبرنگارها نمیرن سراغ روابط این آقایان با مسکن سازی ،انگار تمام سرمایه گذاریهای این وزارت و چندین سازمان دولتی دیگه بایدجمع بشه تو بحث مسکن و بغیر از اون هیچ مشکل دیگه ای ما تو راه آهن و بنادر و فرودگاه ها و جاده ها و.. نداریم ،اینا از وقتی اومدن سرکار خیلی تلاش کردند با هر حیله ای شده ریشه مسکن ارزان قیمت را بزنند و یا کاری کنند که بخشی از بودجه کشور بیاد توبخش خصوصی ،هنوز یادم نرفته برای افزایش وام مسکن چه فعالیتهایی که نکردند ،جالبه به طرح دولت قبل گیر میدند ولی برای توجیه کار خودشون از آمار آقای بهمنی استفاده میکنند!