شفا آنلاین نوشت:

با توجه به فرارسیدن روزهای نزدیک به سال نو استفاده زیاد از مواد شوینده،می تواند با آسیب رسانی به دستگاه مجاری تنفسی ،فرد را تا آخرعمر گرفتار کند.
دکتر اسماعیل ایدنی- فوق تخصص ریه- ضمن اعلام این مطلب هشدار داد: یکی از اشتباهات خانم های خانه دار استفاده از ترکیبات مواد اسیدی با سفیدکننده یا جرم گیرها در فضاهای بسته مانند حمام است.
او گفت: بر اثر ترکیب سفیدکننده هایی نظیر وایتکس با مواد اسیدی ،بخاری ایجاد می شود که بر مجاری تنفسی نیز اثر سوزاننده می گذارد.
به گفته او بخار حاصل از ترکیب سفید کننده ها با مواد اسیدی از طریق استنشاق با عبور از راه دهان و بینی، موجب بروز التهاب در راه های هوایی یعنی نای- نایژه ها و نایژک ها می شود.
رئیس شورای عالی نظام پزشکی گفت: با تغییراتی که به صورت دائمی در راه های هوایی ایجاد می شود امکان این که فرد دچار برونشیال و آسم شود وجود دارد.
او در خصوص افرادی که زمینه های آلرژی یا آسم دارند،هشدار داد: استنشاق مواد شوینده و سفیدکننده ها،موجب بروز علائمی نظیر تنگی نفس- خس خس کردن و سرفه های مزمن می شود که بسیار خطرناک اند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: از آنجا که ترکیب مواد شوینده با اسیدها اثرات غیرقابل برگشتی را بر مجاری تنفسی اعمال می کنند از این رو بهتر است از مواجه مستقیم افراد با این مواد خودداری شود.
به این گفته فوق تخصص ریه، شوینده های معمولی عامل ایجاد مشکلات زیاد و جدی برای افراد نیستند.بنابراین مردم باید دراین روزها که به استقبال بهاری سبزمی روند،هنگام خانه تکانی برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات دائمی تنفسی از ترکیب مواد شوینده با اسیدهایی مانند جوهر نمک به شدت خودداری کنند.


23231

کد خبر 342530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
  20 0
  حالا بعد از این همه حرف بهترین ماده شوینده برای خانه تکانی شب عید کدام است؟ فقط اینجا بدها را گفته که
 • بی نام FR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۵
  3 5
  من ضد عفونی کننده نانوسیل خریدم راضی بودم
 • بی نام A1 ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
  8 2
  سرکه و جوش شیرین