مهر نوشت:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخشنامه افزایش دستمزد سال ۹۳ کارگران را ابلاغ کرد.

در ابلاغیه علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمده است: شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، کارفرمایان و کارگران) در جلسه مورخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۳ پس از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹۳، در اجرای ماده ۴۱ قانون کار و با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هرچه بیشتر میزان درآمد آنان با سطح معیشت و همسو با سیاست‌های دولت در راستای تثبیت، حفظ و توسعه اشتغال موجود و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه‌های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به جامع و اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد.

۱- از اول سال ۱۳۹۳ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دایم یا موقت) مبلغ ۲۰۲۹۷۰ ریال (دویست و دو هزار و نهصد و هفتاد ریال) تعیین می‌گردد. همچنین از اول سال ۱۳۹۳ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۱۲ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۲۱۱۱۰ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۲ افزایش می‌یابد.

تبصره: با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ ۲۰۲۹۷۰ ریال (دویست و دو هزار و نهصد و هفتاد ریال) بند (۱) کمتر شود.

۲- به کارگرانی که در سال ۱۳۹۳ دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد روزانه مبلغ ۵۰۰۰ ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره ۱: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق‌الذکر برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره کل روابط کار و جبران خدمت صورت می‌گیرد.

تبصره ۲: به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۲، میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره ۲: بر اساس مصوبه مورخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۳ شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت محوری و بهره مندی تمامی کارگران و در نتیجه رضایتمندی کارگران با سابقه، از ابتدای سال ۱۳۹۳ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

تبصره ۳: براساس مصوبه مورخ ۱۳۸۷/۷/۲۱ شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایت‌مندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال ۱۳۹۳ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصره ۲ ماده ۳۶ قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متاهل و مجرد) ماهانه مبلغ ۸۰۰۰۰۰ ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

۴- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره یک بند (۲) در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و همچنین چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به موجب دستورالعمل‌های اداره کل روابط کار و جبران خدمت خواهد بود.

۵- مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال ۱۳۹۳به طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می یابند، نخواهد شد.

۶- واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با بهره‌وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می‌توانند نسبت به افزایش و برقراری مزایا در قالب موافقت‌نامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته جمعی و پس از تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

برای دریافت متن کامل ابلاغیه می توانید «اینجا» را کلیک کنید.

 

23503

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 344695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
  98 2
  واقعاً 600000 یک ماه کرایه خونه است چه دردی دوا میکنه
  • emi A1 ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
   13 1
   واقعا 600 تومن کرایه خونه میشه؟؟؟ خیلی بشتر از اینا خرج یک ماه کرایه خونست
 • بی نام IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
  72 2
  حداقل اعضای شورای عالی کار ، نمایندگان کارفرمایان ، دولت و کارگران مجبور شوند یکسال با این حقوق و مزایا سر کنند
 • مردغارنشین A1 ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
  8 10
  من حاضرم بجای 600000 تومان یک میلیون تومان یا بیشتر به کارمندام بدم به شرطی که یک فکری به حال این سازمان تهدید اجتماعی (‌تامین اجتماعی )‌بکنید . گریه ما کارفرما ها در آورده است و شده است یک سازمان تو در تو بی در و پیکر که چپ میری راست میری جریمه ات میکنن (‌تازه این در حالی است که طبق قانون و به وظایف قانونی خود عمل میکنیم)
  • محمود IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
   0 0
   جانا سخن از زبان ما میگویی .میخوان بیمه برگردونن به نرخ سالهای قبل میدن . میخوان سالهای قبل را بیمه بزنن به دو برابر نرخ فعلی . کلا همیشه محکومی .
 • رضا A1 ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
  6 1
  حداقل دستمزد کارگری توی آمریکا 1500 دلاره و اجاره خونه نسبت به کیفیت خونه، اگه کمتر نباشه برابری میکنه با ایران. آخه با این افزایش حقوق قراره به کجا برسیم؟
 • محمد IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
  13 0
  با این وضعیت کمتر 1500000 نباید حقوق باشه ....من که دیگه نمیکشم ........خسته شدم از این گرونی ها ....حقوق کم .....هی اضافه میشه به هزینه ها ........خدایا تو کمک کن.....
  • مروستی IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۷
   1 4
   اگر درست زیستن ماهی دو میلیون باقی کار میشویم. اینکه حقوق بخور نمیر است. نه زیارتی نه سیاحتی نه ماشین مدل بالا
 • بی نام IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۶
  4 6
  پول یه مرغ به سختی اونم
 • بنده خدا A1 ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  0 0
  به خدا زیادش کنین زندگی نمیچرخه