۰ نفر
۱۹ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۳:۳۵

مروری بر وبلاگ‌های سلامت و پزشکی در هفته دوم بهمن ماه87

دردهای ارجاعی: یکی دیگر از اشتباهات مغز!
اگر با درد شانه از خواب بیدار شوید احتمالا اول فکر می‌کنید که مشکلی برای شانه‌تان پیش آمده. مثلا بد خوابیدید و یا روز قبل حرکت بدی کردید و غیره. اینطور نیست؟

در اکثر مواقع همینطور است که مشکل احتمالاً یک مشکل عضلانی است ولی در عین حال ممکن است که مشکل کاملاً چیز دیگری باشد. مثلاً می‌تواند که مشکل معده باشد، مثل سرطان معده. عکس قسمت‌هایی از بدن را که دردشان می‌تواند به اشتباه به شانه ربط پیدا کند، نشان می‌دهد. روی آن کلیک کنید تا بزرگتر و خواناتر ببینیدش.

این‌ها را نمی‌گویم که نگران شوید و هر درد شانه‌ای را مثلاً به سرطان معده ربط دهید ولی برای این می‌گویم که اگر کسی کمی آناتومی بلد باشد می‌تواند یک بیماری خطرناک را از روی دردهای مزمنی که دلیل متقاعد کننده‌ای برایش وجود ندارد حدس بزند و شاید به موقع برای درمان عمل کند. راه‌های ساده‌ای هم وجود دارد که حتی خود شخص می‌تواند تشخیص دهد که درد ریشه عضلانی دارد و یا یک درد ارجاعی است که مغز به اشتباه آنرا مثلاً به شانه ارجاع داده است. فقط لازم است که کمی، فقط کمی در حد یک درک کلی، آناتومی بدن را بلد باشید.

همه ارتباطات آناتومی عروق عصبی که باعث ایحاد دردهای ارجاعی می‌شود به تحقیق و دقیقاً شناخته شده نیست ولی توضیحات به نسبه خوب و متقاعد کننده‌ای برایش ارائه شده است. بطور کلی درد ارجاعی در مواردی اتفاق می‌افتد که اعصاب قسمت‌های با حساسیت بالا برای دریافت سیگنال مثل پوست بدن با اعصاب قسمت‌هایی از بدن با حساسیت پایین مثل ارگان‌های داخل بدن مثل معده، کبد، کلیه و غیره، با هم در یک سطح به ستون فقرات بدن که نقش اساسی‌ای در انتقال سیگنال‌های عصبی دارد، می‌رسند.

یک مثال خیلی معروف و شناخته شده دردی است که در ققسه سینه و در دست چپ تیر می‌کشد. تقریباً همه می‌دانند که این درد یک علامت مهم برای احتمال سکته قلبی است. پس چرا مغز به اشتباه فکر می‌کند که دست چپ درد می‌کند؟

به زبان خیلی ساده داستان این است که عصب آرتری قلب و اعصاب دست چپ و سمت چپ سینه منشعب شده از یک رگ عصبی هستند و در واقع هر دو با هم از طریق یک کانال ارتباطی با مغز گفتگو می‌کنند. وقتی که سیگنال درد که در واقع سیگنال خطر بدن برای حفاظت خودش است به مغز از این کانال می‌رسد، مغز مثل یک کامپیوتر باید تشخیص دهد که این درد مرتبط به قلب است و یا مرتبط به عضلات دست. اینجاست که مغز هم یکمی چرتکه می‌اندازد و روی حساب احتمالات می‌گوید که بیشتر مواقع این عضلات هستند که شکایت می‌کنند پس احتمال درد عضلانی بیشتر است و در نتیجه درد را به دست چپ ارجاع می‌دهد.

قضیه به همین سادگی است. نکته جالب برای من اینست که بفهمم چرا مغز همین آدمی که می‌داند این درد یک درد ارجاعی است باز نمی‌تواند آن قسمت مغز خود را متقاعد کند که دست بردارد و دیگر الکی درد را به آن عضله شوت نکند! مثلاً من شخصاً از این دردهای ارجاعی زیاد دارم. عضلات گردنم مشکل دارند و بعضی روز‌ها می‌شود که الکی دو تا انگشت دستم هم شدیداً تیر می‌کشند. هرچی به این مغزم می‌گویم که خانم! دست بردار از این تعبیرات غلط؛ انگشت مسئله نیست؛ حالی‌اش که نمی‌شود! آیا این فهمیدن (اینکه من می‌دانم مغز چگونه می‌تواند اشتباه کند و مثلاً درد انگشت‌ درد غلطی است) ناشی از داشتن عنصر آگاهی است که آن عنصر آگاهی ورای مغز است ولو اینکه هنوز از طریق همین مغز عمل می‌کند؟ (سئوال در واقع نوروفلسفی است)

و اما این مطلب را با درد شانه شروع کردم. پس کمی به آن برگردیم اگر که نگران شده‌اید! همانطور که گفتم اگر یک درد ریشه عضلانی داشته باشد به سادگی می‌توان آن را تشخیص داد. کافیست که کمی یک کتاب آناتومی را نگاه کنید و یا بهتر روی اینترنت سایت‌های بسیار خوبی که آناتومی شانه را نشان می‌دهند نگاه کنید و بعد حرکاتی را انجام دهید و ببینید که آیا درد شانه‌تان زیاد یا کم می‌شود. اگر درد عضلانی باشد باید که در بعضی حرکات بیشتر و کمتر شود. دردهای ارجاعی معمولا ( و البته نه همیشه) از نوع دردهایی هستند که تیر می‌کشند و خیلی جای مشخصی برای درد نمی‌توان تعیین کرد در حالیکه دردهای عضلانی موضعی‌اند.

نتیجه آن که آناتومی بیشتر بخوانید که خیلی هم شیرین است!

گوگل چه ها که نمی کند
گوگل، غول جستجوگر دنیا، به‌تازگی در ابتکاری جدید سرویسی ارائه کرده است که به متخصصان بهداشت ایالات متحده در شناسایی اپیدمی سالانه آنفلوآنزا کمک می کند.

"روند آنفلوآنزای گوگل" یا همان "‌Google Flu Trends" از عباراتی که کاربران در ارتباط با آنفلوآنزا در گوگل جستجو می کنند برای تعیین مناطقی که این بیماری در حال شیوع است استفاده کرده و بلافاصله به مراکز کنترل بیماری و پیشگیری آمریکا اطلاع می دهد.

سخنگوی گوگل می گوید: «ما دریافته‌ایم که برخی عبارات خاص نشانگرهای بسیار خوبی برای فعالیت این بیماریست.» دکتر لین فینلی رئیس بخش پایش آنفلوآنزا در مرکز کنترل بیماری آمریکا در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز می‌گوید: «کاری که برنامه ما انجام می دهد این است که عبارات جستجو شده در گوگل را که در ارتباط با آنفلوآنزا است دریافت کرده و پیامی را مبنی‌بر اینکه چه میزان از این بیماری در آن ناحیه فعالیت دارد برای ما می فرستد.»

تحقیقات در آمریکا نشان می‌دهد که بین 35 تا 40 درصد مراجعات به اینترنت توسط افرادی آغاز می شود که به دنبال اطلاعاتی در مورد سلامت هستند. افراد هنگام ابتلا به بیماری به جستجوی علائم و نشانه های بیماری خود و راه حل رفع آن در اینترنت می پردازند.

گوگل از نشانه‌هایی همچون تب، درد ماهیچه و سرفه برای شناسایی آنفلوآنزا استفاده می کند. اما عطسه معمولا توسط دسته دیگری از ویروس ها که در کودکان و بزرگسالان سرماخوردگی را به وجود می آورند ایجاد می شود.

در‌حال‌حاضر، مرکز کنترل بیماری ایالات متحده اطلاعات خود را تنها از مراکزی دریافت می‌کند که پذیرش بیمارانی با نشانه های آنفلوآنزا و نیز نتایج آزمایش‌های نشان‌دهنده ابتلا فرد به این بیماری را به این مرکز گزارش می کنند.

اما مساله اینجاست که بسیاری از افراد مبتلا هیچ گاه به دکتر مراجعه نکرده و اغلب دکترها با مشاهده علائم معالجه را آغاز کرده و به ندرت دستور انجام آزمایش آنفلوآنزا را می‌دهند. درهرصورت، اطلاعات دریافتی مرکز کنترل بیماری در حدود 2 هفته از ابتلا افراد به آنفلوآنزا عقب تر است. این در حالیست که به گفته گوگل، سرویس جدید این شرکت فعالیت آنفلوآنزا را بلادرنگ گزارش می‌دهد.

دکتر فینلی می‌گوید: «سال گذشته که ما به صورت آزمایشی از این سیستم استفاده کردیم، اطلاعات ارسالی بسیار بسیار به موقع بود. این داده‌ها توانست به صورت روزانه جهت حرکت آنفلوآنزا را به ما نشان دهد. در حقیقت از این اطلاعات به عنوان یک هشدار زودرس استفاده شد.»

مرکز کنترل بیماری پس از آن قادر است به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و دکترها هشدار لازم را جهت تامین داروهای ضد ویروس و آنتی‌بیوتیک‌ها بدهد. این هشدار زودرس همچنین به افراد امکان می دهد پیش از آنکه آنفلوآنزا شایع شود، واکسینه شوند. گوگل برای این سرویس خود هزینه‌ای دریافت نمی کند.

همچنین این شرکت اطلاعات جستجو شده توسط هر فرد را کاملا محرمانه نگه می دارد. گوگل اعلام کرده است: «از "روند آنفلوآنزای گوگل" نمی‌توان برای تعیین فرد فرد مبتلایان استفاده کرد، زیرا این سیستم تنها تعداد دفعات جستجوی عبارات مرتبط را در طول یک هفته ذخیره می کند. ما میلیون ها مورد جستجو در گوگل را بررسی کرده و از طریق این اطلاعات وسیع است که می توان به الگوهایی در مورد جهت پیشروی ویروس آنفلوآنزا پی برد.»

شایان ذکر است که آنفلوآنزا سالانه در دنیا 250 الی 500 هزار نفر را به کام مرگ می کشد. به همین دلیل متخصصین بسیار علاقه‌مندند تا فعالیت این ویروس شایع و مهلک را که می تواند میلیون ها نفر را در طی چند ماه از پا در آورد، ردگیری کنند.


آب میوه ها و سبزیجات
آب میوه ها وسبزی ها که از فشردن میوه یا اعضای مختلف س بزی ها به دست می اید، در صورت تازه بودن، در بهبود بعضی بیماری ها و حتی درمان انها،اثر محسوس دارند بعلاوه مصرف انها، افراد سالم را نیز شاداب تر می کند.
ب آناناس: شیره آناناس دارای ویتامین های مختلف، عناصر معدنی مفید، املاح معدنی ونوعی فرمان هضم کننده بسیار قوی است.آب آناناس در رفع نارسایی های هضمی موثر واقع می شود و در دوران نمو، همچنین در دوران نقاهت، اثر سازنده و تامین کننده قوای بدن ظاهر می کند و نیز دارای خاصیت رفع مسمومیت است
آب انار :اثر مفرح دارد. مصرف رقیق شده ان با آب،در بیماری های مجاری ادرار، بیماری های مختلف ناشی از التهاب دستگاههای بدن و در بیماران مبتلا به عدم کفایت ترشح صفرا، توصیه شده است
آب انگور:شیره انگور که شیر گیاهی (Lait vegetal) نیز نام نهاده شده است، اثر انرژی زایی قوی دارد به طوری که هر کیلو گرم ان،معادل 800 تا 900 کالری، انرژی ایجاد می کند.دارای اثر نیرو دهنده و ضد سم قوی است. در بر افروختگی ها،روماتیسم، نقرس، سنگ کلیه، زیادی اوره خون،اختلالات ناشی از بالا بودن فشار خون، ورم روده اثرات درمانی ظاهر می کند.مصرف 1000 تا 1200 گرم اب انگور به مدت چند روز، در افراد چاق و در رفع خستگی عمومی بدن مفید واقع می شود
آب پرتقال:آب پرتقال، اثر مقوی ونشاط اور دارد و چون با مصرف آن، غلضت خون کاهش حاصل میکند، می توان آن را محافظ خوبی برای عروق خونی به حساب اورد. اگر آب پرتقال، بدون پوست کندن، تهیه شود اثر نیرومندتر ظاهر می کند. آب پرتقال دارای ویتامین های C2 (محافظ عروق خونی)، پرو ویتامینA (کاروتن)و B است
آب سیب :آب سیب اثر نیرودهنده اعصاب و ماهیچه ها را دارد و دفع کننده مواد سمی بدن است، برای مبتلایان به رماتیسم ونقرس مفید واقع می شود.ضمنا ضد عفونی کننده روده و تصفیه کننده خون است و در بیماریهای مختلف، به عنوان یک نوشابه مفید و مفرح به بیماران داده می شود.آب سیب رسیده دارای اثر ملین است و می تواند مورد استفاده مبتلایان به یبوست قرار بگیرد
آب گوجه:آب گوجه،ویتامین های A،B ،C و عناصر معدنی مفید مانند آهن،منیزیم،پتاسیم،فسفر و .... دارد.نیرودهنده عصب،انرژی زا و ضد سم است.برای مبتلایان به رماتیسم،تصلب شراین وکسانی که پیوسته احساس خستگی میکنند،خواص درمانی ظاهر می کند
آب نارنگی:آب نارنگی به دلیل داشتن برم (brome) خواص مسکن ظاهر می کند
آب هلو:سو ء هضم را درمان می کند ودر دفع رسوبات ادراری موثر واقع می شود
آب گلابی:تصفیه کننده خون،دفع کننده اسیداوریک و تامین کننده عناصر معدنی مورد نیاز بدن است.مصرف آن در بیماریهای مختلف مانند کم خونی،خستگی عمومی و بیماری سل،اثرات مفید ظاهر می کند ضمنا به علت قابض بودن،در رفع اسهال های ساده اثر درمانی دارد

آب سبزی ها
آب اسفناج:آب اسفناج به علت دارا بودن مواد معدنی فراوان, کلروفیل و آهن،در تامین عناصر معدنی و ضروری بدن، همچنین سازندگی خون،کمک موثر می کند و از آن در رفع کم خونی هامی توان نتایج درمانی گرفت.آب اسفناج، در تقویت بیماران در دوره نقاهت و در رفع خستگی های جسمانی وروحی اشخاص مسن و اطفال،اثرات مفید ظاهر می کند.

آب بولاغ اوتی (علف چشمه): آب بولاغ اوتی،اثر دفع رسوبات صفراوی و مجاری ادرار را دارد بعلاوه ضد عفونی کننده دستگاه تنفسی،تامین کننده عناصر معدنی بدن وضد اسکوربوت قوی است.آب بولاغ اوتی بعلت دارا بودن اسانس گوگرد دار،املاح معدنی و ویتامین های مختلف، که هر یک اختصاصات درمانی خاص دارند،در درمان بیماری های مختلف موثر واقع می شود.

برای مبتلایان به دیابت (مرض قند ) نیز مفید واقع می شود. بعلاوه شهرت دارد که دارای اثر ضد سرطان است.آب بولاغ اوتی،در درمان بیماری های جلدی و درماتوزها (dermatoses)،اثرات شفابخش ظاهر می نماید

آب پیاز: آب پیاز دارای اثر مدر و دفع سموم بدن مانند اوره واسید اوریک است بعلاوه اثر ضد عفونی کننده مجاری ادرار را دارد. مصرف آن برای مبتلایان به دیابت،رماتیسم، ورم پروستات، خستگی عمومی و خیز اندامها بسیار مفید است.

آب رازیانه: آب رازیانه که از فشردن تمام قسمتهای گیاه به دست می آید، به آب سبزی های دیگر، به منظور تقویت اثر مدر و خاصیت ضد رماتیسم، ضد کرم و زیاد کننده ترشحات شیر افزوده می شود
آب شلغم: آب شلغم به علت دارا بودن آهن و عناصر و ترکیبات مفید و ویتامین های مختلف، اثرات شفابخش در رفع ناراحتی های برونش ها، مجاری صفراوی و در بیماریهای ناشی ازکمبود عناصر معدنی بدن، ظاهر میکند

آب هویج: آب هویج در درمان کم خونی ها، زخم معده واثنی عشر (اولسر) ورم روده بزرگ و کوچک، اسهال های ساده، بیماری های کبدی-صفراوی، مسمومیت ها، ناراحتی های جلدی مختلف (درماتوزها) موثر واقع می شود. آب هویج با دارا بودن عناصری مانند آهن، فسفر، منیزیوم که در ساخته شدن خون و بافت ها ضرورت دارند و همچنین ویتامین های مختلف مخصوصا پروویتامین A وموادی نظیر پکتین ها و..... ، در درمان بسیاری از بیماریها تاثیر فراوان می گذارد.

چگونه می ‌توان با سلولیت مبارزه کرد؟
رژیم غذایی ضد سلولیت نمی ‌تواند سلولیت را مداوا کند، اما شما می ‌توانید تجمع چربی را به وسیله یک برنامه ‌غذایی متعادل و سالم کاهش دهید.

آنچه شما در ابتدای امر به انجام آن نیاز دارید، سم‌ زدایی بدن ‌تان است و این دقیقا کاری است که در رژیم غذایی ضدسلولیت انجام می ‌دهید.

اولین نکته مهم، مصرف میوه‌های تازه و سبزیجات برگ سبز است.

یک رژیم مناسب برای درمان سلولیت باید شامل ماهی‌ های چرب، آجیل‌ و دانه‌ های خوراکی باشد تا سلولیت را کاهش دهد و یا کنترل کند.

همچنین نوشیدن مقدار زیادی آب که می‌ تواند خیلی سریع مقدار سموم بدن را کاهش دهد، بسیار سودمند است.

غذاهایی که حاوی الکل، مواد غذایی فرایند شده، نوشابه های گازدار و پروتئین حیوانی بالا هستند، در این رژیم غذایی حذف می شوند.

یک رژیم غذایی موثر در رفع سلولیت باید حاوی فیبرهای غذایی به مقدار کافی باشد.

مقدار نمک و شکر را در غذاها خیلی کم کنید. در تحقیقات مشاهده شده کاهش مصرف نمک، مؤثر است.

مواد غذایی دیگری که باید کم مصرف شوند، چای‌ و قهوه است. به جای این نوشیدنی ‌ها شما می‌ توانید از چای سبز ، دم کرده های گیاهی و قهوه‌ های بدون کافئین استفاده نمایید.

یک برنامه غذایی غنی از اسیدهای چرب ضروری و املاح آنتی اکسیدانی به تنظیم متابولیسم (سوخت و ساز) چربی های بدن کمک خواهد کرد.

شما باید از غذاهای چرب و هله هوله (junk Foods) اجتناب کنید.

فعالیت‌ بدنی فراوان و ماساژ نواحی دارای سلولیت می ‌تواند کمک بزرگی در رفع این مشکل کند.


چرا لباس جراحان سبز و لباس پرستاران سبز و یا آبی است؟
هر گروه از افراد در مشاغل خاص خود از لباس فرم مخصوص استفاده می کنند و لباس فرم در گروه های پزشکی سفید است ولی چند استثناء هم در این بین وجود دارد . لباس سبز جراحان و همچنین لباس آبی و سبز پرستاران جزء این استثناها می باشد.

راستی چرا لباس این گروه ها سفید نیست ؟

جراحان و پرستاران در قدیم لباس سفید می‌‌پوشیدند که رنگ پاکی و پاکیزگی است . اما در اوائل قرن بیستم یک دکتر مشهور رنگ لباسش را به سبز تغییر داد، چرا که تصور می‌کرد این رنگ برای چشمان جراح راحت‌تر است.

گرچه مشکل بتوان این نظر را تایید کرد که لباس‌های سبز به این دلیل رایج شده‌‌اند، اما رنگ سبز ممکن است به خصوص از این لحاظ مناسب باشد که به دکترها کمک می‌کند در اتاق عمل بهتر ببینند، زیرا رنگ متضاد یا مکمل رنگ قرمز به حساب می‌آید.
رنگ سبز به دو دلیل به دید بهتر پزشکان کمک می‌کند.

اول اینکه نگاه کردن به رنگ آبی یا سبز می تواند دید دکتر از اشیای قرمز از جمله احشای خون‌آلود را تقویت کند. مغز رنگ‌ها را نسبت به یکدیگر تفسیر می‌کند. اگر جراح به چیزی خیره شود، که به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حساسیتش را نسبت به آنها از دست می‌دهد.

در واقع پیام‌های مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می‌شود، که می‌‌تواند باعث شود پزشک تفاوت‌های ظریف رنگ‌ اجزای بدن را به درستی نبیند.
نگاه کردن گاه به گاه به چیزی سبزرنگ می‌تواند چشم‌ها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس‌تر کند.

دوم اینکه چنین تمرکز شدید و مداومی بر روی رنگ‌های قرمز ممکن است باعث توهمات بینایی سبزرنگ روی سطوح سفیدرنگ شود که حواس جراح را پرت می‌کند. این شبح‌های سبزرنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت‌های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه‌های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممکن است ظاهر شوند.

یک شبح سبزرنگ از احشای قرمز بیمار ممکن است روی پس‌زمینه سفید ظاهر شود. جراح به هر جا که نگاه کند، این تصویر پریشان‌کننده مانند نقاط نورانی شناوری که پس از فلاش زدن دوربین جلوی چشمان شما ظاهر می‌شود، دید او را دنبال می‌کند. after effect illusion. این پدیده به این علت رخ می‌دهد که نور سفید حاوی همه رنگ‌های رنگین‌کمان از جمله سبز و قرمز است.

اما از آنجایی که همانطور که در بالا گفته شد، دید جراح حساسیتش را به رنگ قرمز از دست داده است، بنابراین مغز پیام‌های دریافتی را به رنگ سبز تفسیر می‌کند.

اما اگر دکتر به پارچه‌های سبز یا آبی به جای سفید نگاه کند، این اشباح سبز رنگ با رنگ سبز مخلوط می‌شوند، و حواس او را پرت نمی‌کنند.

بنابراین به نظر می‌رسد که رنگ سبز برای دکترها بهترین رنگ باشد.

کد خبر 3465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدرضا آريا IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۸
  0 0
  استفاده كرديم . تشكر
 • حسام A1 ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
  0 0
  بسیار عالی