فارس نوشت:

رئیس شورای همانگی بانک‌های دولتی از نقش موسسات متخلف در تلاطمات دیگر بازارها مانند ارز و مسکن خبر داد و گفت: بانک‌ها به تفاهم رسیدند که از این پس سپرده بالای یک سال پذیرفته نشود و سود ۲۲ درصد برای این نوع سپرده‌ها تعیین شود.

عبدالناصر همتی در گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به مسابقه ای که در پرداخت سود بانکی به راه افتاده بود، گفت: عمده آن از برخی موسسات اعتباری بدون مجوز که البته در ظاهر اعلام می‌کنند مجوز بانک مرکزی را دارند ولی خیلی از آنها ندارند، شروع شد.

همتی گفت: از این رو از روز شنبه شروع به رعایت نرخ های جدید می کنیم، البته با توجه به رسیدن میزان تورم نقطه به نقطه به 17 و 6 دهم درصد و پیش بینی کاهش شاخص تورم به زیر 25 درصد، سود 22 درصد عدد بسیار خوبی ارزیابی می‌شود.

او گفت: با شروع این رویه، اگر حتی یک بانک تخلف کند، این روند به تدریج از بین می رود، بنابراین انتظار ما از بانک مرکزی این است که آنها با تمام قد با تخلفات برخورد کنند، البته خودشان هم گفتند که موسساتی که رعایت نکنند، آنهایی که در حال گرفتن مجوز هستند، حتما جلوی فعالیت آنها گرفته خواهد شد.

همتی گفت: برخی از این موسسات حتی سود روزشمار 27 تا 28 درصد پرداخت می‌کردند که برای خود آنها 30 درصد محسوب می شود، جای سوال است که محل مصرف و هزینه این پولها کجاست، حتی به نظر می رسد شاید یکی از دلایل به هم خوردن گاه به گاه بازار ارز، مسکن و سکه فعالیت همین موسسات باشد.

رئیس شورای هماهنگی بانک های کشور درباره قراردادهای قبلی بانکی با سود بالاتر از نرخ مصوب جدید گفت: آن قراردادها به قوت خودشان باقی است و هر سپرده ای با هر نرخی تا زمان سر رسید آن با همان نرخ ادامه خواهد یافت.

او گفت: سپرده بانکی بدون ریسک و معاف از مالیات است از این نظر فکر می کنم جذابیت بانک از هر مرکز دیگری برای سرمایه گذاری مطلوب و مفید تر خواهد بود.

همتی با اشاره به سپرده های کوتاه مدت گفت: هیچ جای دنیا به سپرده های کوتاه مدت سود نمی دهند و شاید یکی از علل به هم خوردن بازار بورس یا جاهای دیگر همین سپرده ها باشد چرا که وقتی سود آنها به 22 تا 24 درصد برسد، عده ای در بورس وقتی نرخ ها بالا می رفت، خرید می کردند و وقتی پایین می آمد، می فروختند و در این سپرده ها می گذاشتند.

او تعدیل نرخ اضافه برداشت، تصحیح نرخ عقود مبادله ای و سپرده قانونی را درخواست بانکها از بانک مرکزی ذکر کرد و گفت: عمل به این درخواست ها موجب کاهش فشار روی بانک ها خواهد شد.

رئیس شورای هماهنگی بانک های کشور یکی از معضلات سیستم بانکی را تسهیلات معوق دانست و گفت: برخی 10 تا 15 میلیارد تومان برای شروع طرح های خود تسهیلات می خواهند ولی واقعا دست ما بسته است، ما افرادی داریم که 200 تا 300 میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکارند و اگر یکی از آنها طلب خود را بدهد، می توانیم به 10 تولید کننده متوسط تسهیلات یا صدها وام خرد بدهیم.

او گفت: ما در بانک ملی به طور جدی ایستادیم تا این مشکل را حل کنیم و مهلت دادیم بیایند و حتما از ابزارهای قانونی موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

همتی گفت: مشکل اینجاست که با نرخ پایین 12 تا 18 درصد تسهیلات داده شده و در شرایط تورم بالای 25 تا 30 درصد خیلی ها می گویند چرا پس بدهیم.

او گفت: خیلی‌ها می‌گویند مدیران بانک‌ها دنبال این موضوع نمی روند ولی اصلا این گونه نیست بلکه دست مدیران بسته است و ابزارهای قانونی خیلی قوی نیستند، ما الان 40 هزار پرونده در مراجع قضایی داریم و فرآیند بسیار طولانی است.

همتی 80 هزار میلیارد معوقات بانکی را رقم بسیار قابل توجه و نزدیک به 20 درصد نقدینگی کل کشور (با رقم نزدیک به 600 هزار میلیارد تومان) ذکر کرد و ضمن قدردانی از قوه قضاییه و مسئولین آن گفت: دولت و سیستم بانکی هم دنبال حل مسئله هستند، ما هم از بدهکاران می خواهیم که طلب خود را پرداخت کنند تا بانک مجبور به استفاده از ابزارهای قانونی نشود.

او گفت: هم اکنون 50 نفر بیش از 70 درصد معوقات بانکی را در دست دارند.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های کشور تلاش بانک‌ها را در راستای خدمت به اقتصاد کشور دانست و گفت: هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که این قدر بانک محور باشد، یعنی توسعه را روی بانک گذاشتیم، تولید کننده هم بدون آورده می‌خواهد همه مبلغ مورد نیاز خود را تسهیلات بگیرد.

او گفت: بانک ملی فقط 13 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد و 13 هزار میلیارد تومان هم از بدهکاران که تا این مبالغ وصول نشود ، نمی شود خدمات داد.

 


23231

 

کد خبر 352342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  8 0
  وقتی نرخ سود کمتر از نرخ تورمه دیگه این سود نیست ضرره
 • بی نام IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  94 0
  همين قانوناي هر روز من درآوردي باعث شده مالكين ديگه پول وديعه قبول نكنند و همشون اجاره ميخوان خدا ازتون نگذره كه فقط فكر منافع خودتون هستيد
 • بی نام A1 ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  96 3
  منتظر باشيد كه مردم پول خود را از بانكه بردارند
 • بی نام IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  119 0
  هیچ جای دنیا پرایدی که تا دو سه سال پیش 7 میلیون بوده، 22 میلیون نمیدهند، هیچ جای دنیا جون مرغ تا آدمیزاد ثانیه به ثانیه افزایش پیدا نمیکند، چرا خدای نکرده به شعور مردم توهین میکنید؟ بسه دیگه بسه، به خدا دیگه داریم کلافه میشیم، همش فشار بروی مردم شما را بخدا بس کنید
 • سیاوش IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  83 0
  این کشور بعد از 33 سال هنوز مشکل دارد ، پس این مسولین مخلص و متعهد و .... چیکار میکنند، بابا نخواستیم چند تا مسول غیر مسول متعهد بگذارید مطمینا" آنها خیلی خیلی بهتر کار خواهند کرد.
 • بی نام A1 ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۳
  0 0
  اینها میخوان دلار بره بالا ،کاری کردن که مردم پولهشون رو به دلار وسکه تبدیل کنند