رئیس هیات رسیدگی به تخلف ناشران از شناسایی و صدور آرای 22 ناشر متخلف و جمع‌آوری 12 کتاب غیرمجاز در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

همایون امیرزاده، امروز دوشنبه 15 اردیبهشت ماه با اشاره به صدور آرای ناشران متخلف گفت: تا روز یکشنبه 22 رای در هیات رسیدگی به تخلفات ناشران صادر شده که از این 22 رای، 15 رای برای اجرا ابلاغ شده و مابقی در فرآیند ابلاغ قرار گرفته است.

او افزود: از این آرا دو رای مربوط به بخش بین‌الملل است که بر اساس آن یکی از شرکت‌هایی که نماینده ناشر خارجی است از ادامه حضور در نمایشگاه بیست و هفتم محروم شد و بر اساس همین رای هیات تشخیص داد که حضور این شرکت در کلیه نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران محروم شود.

او درباره این رای گفت: این شرکت برخلاف ضوابط نمایشگاه کتاب تهران نسبت به عرضه کتاب‌های غیرواقعی اقدام کرده و در واقع در اقدامی ناپسند کتاب‌هایی را فروخته که اصلا وجود خارجی ندارد و شابک‌های این کتاب‌ها واقعی نیست.

امیرزاده همچنین گفت: مراتب تخلف شرکت مذکور از طریق انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل به مراکز دانشگاهی و ناشر اصلی اعلام می‌شود و چناچه این پرونده شاکیانی داشته باشد، آنها می‌توانند به انجمن ناشران بین‌الملل مراجعه کنند.

رئیس هیات رسیدگی به تخلفات ناشران همچنین گفت: برای نمایندگی دیگری هم در بخش بین‌الملل رای صادر شده که این شرکت نماینده شرکت چند ملیتی "ال‌زویر" است. این نمایندگی به دلیل انتشار و فروش کتاب‌های تکثیر شده غیرمجاز (افست) مورد اتهام واقع شده است. این ناشر کتاب‌های اصلی را به نمایشگاه آورده، اما به فروش فاکتور کتاب‌های افست اقدام کرده و عرضه آنها را به بعد از نمایشگاه موکول کرده است. بر اساس رای صادره غرفه این نمایندگی از فردا بسته می‌شود و سال آینده هم این نمایندگی از شرکت در نمایشگاه محروم است و همچنین با توجه به اینکه این شرکت نماینده انحصاری انتشارات ال‌زویر است، از طریق انجمن ناشران بین‌الملل مراتب تخلف او به شرکت ال‌زویر اعلام می‌شود.

امیرزاده همچنین از در دست بررسی بودن پرونده هفت ناشر متخلف دیگر خبر داد و گفت: غیر از این دو پرونده در بخش بین‌الملل پنج پرونده دیگر هم مراحل تحقیقات خود را طی می‌کند.

او همچنین از شناسایی 20 ناشر متخلف در بخش ناشران داخلی خبر داد و گفت: تخلف این ناشران شامل ارائه کتاب‌های سایر ناشران، ارائه کتاب‌های غیرمجاز یعنی کتاب‌های اعلام وصول نشده و یا کتاب‌های مربوط به سال‌های قبل از 87 و یا کتاب‌هایی که مجوز نداشته می‌شود.

او افزود: 13 مورد از این ناشران از شرکت در نمایشگاه‌های استانی سال آینده و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال بعد محروم می‌شوند. رای هفت ناشر دیگر هم توبیخ با درج در پرونده و جمع‌آوری کتاب است.

رئیس هیات رسیدگی به تخلف ناشران همچنین از جمع‌آوری 12 عنوان کتاب از نمایشگاه خبر داد. او در این‌باره گفت:‌ این 12 عنوان کتاب،‌ کتاب‌هایی از بخش ناشران عمومی است که اکثر آنها کتاب‌های غیرمجازی بوده که یا مجوز نشر نداشته‌اند و یا اعلام وصول نشده‌اند و امروز عصر در مورد ناشران این کتاب‌ها تصمیم گرفته می‌شود. غرفه برخی از این ناشران از یک روز تا دو روز تعطیل می‌شود.

 

6060

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 353436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =