تعداد بیمه نشده های ایران چقدر است؟ ۱۳ میلیون نفر؟ ۱۱ میلیون و یا ۵ میلیون نفر؟

محمد حسین نجاتی: 20 روز از آغاز ثبت نامه طرح بیمه سلامت دولت تدبیر و امید می گذرد. آخرین آمار ارائه شده از سوی وزیر رفاه، کار و تعاون اجتماعی نشان می دهد، تا تاریخ 19 اردیبهشت ماه سال جاری، بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در طرح بیمه سلامت ثبت نام کردند.

در همین رابطه ، مهدی میرشاه ولد سخنگوی ستاد بیمه سلامت همگانی، می گوید: از آغاز ثبت نام تا پایان روز پنجشنبه 18 اردیبهشت ماه حدود 3 میلیون و 370 هزار نفر و در قالب یک میلیون و 406 هزار خانوار در سایت بیمه سلامت ایرانیان ثبت‌نام کرده‌اند. طرح بیمه سلامت طرحی است که براساس آن قرار است تمامی ایرانیان طی سک برنامه بلند مدت تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرند. براساس این طرح دولت موکلف به پرداخت تمامی حق بیمه مردم شده است.

 

ابهام در آمار افراد فاقد پوشش بیمه

جمعیت افراد فاقد بیمه چند نفر است؟ سوالی که شاید مسئولان هم پاسخ روشنی برای آن نداشته باشند. در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی جمعیت افراد فاقد بیمه در کشور را حدود 11 میلیون نفر و وزارت بهداشت تعداد افراد فاقد پوشش بیمه را حدود 10 میلیون نفر می داند.

این درحالی است که حسن روحانی، رییس جمهور نیز در گفت و گوی تلویزیونی خود با مردم، تعداد افراد فاقد پوشش بیمه ای را حدود 5 میلیون نفر معرفی کرده است.

این تناقضات آماری در شرایطی است که انوشیروان محسنی بند پی درباره تناقض های آماری تعداد افراد فاقد بیمه، می گوید: "در پایشی که در سال 92 در 23 میلیون نفر جمعیت روستایی، عشایر و شهرهای کمتر از 20 هزار نفر انجام دادیم، 3 درصد این افراد و حدود 700 هزار نفر فاقد پوشش بیمه پایه سلامت بودند. اما هدفگذاری بیمه سلامت همگانی، ساکنان حاشیه کلانشهرها هستند و نتایج مطالعات به ما نشان داد که حدود 35 الی 40 درصد ساکنان حاشیه کلانشهرها فاقد دفترچه بیمه پایه هستند."

او می گوید: " با توجه به مطالعاتی که انجام شده، پیش‌بینی ما این است که 7 تا 9 میلیون نفر از جمعیت کشور غیر از جمعیت 700 هزار نفری روستاییان و عشایر، فاقد بیمه پایه درمان باشند." با این حال اگر آمار سازمان بیمه سلامت را ملاک قرار دهیم، می توان گفت ابهام عجیب و اختلافی میلیونی در تعداد افراد فاقد بیمه در کشور میان سازمان های مسئول وجود دارد. این ابهام تا جایی ادامه پیدا می کند که آمار رئیس سازمان بیمه سلامت هم فاصله آماری دو میلیون نفری دارد.

 

کدام استان ها بیش تر ثبت نام کرده اند

از سوی دیگر، آمار های سازمان بیمه سلامت در کشور نشان می دهد، سه استان تهران، خراسان رضوی و آذربایجان غربی بیشترین تعداد ثبت نام کنندگان را دارند. شرح در نمودار شماره یک.

در این رابطه مهدی میرشاه ولد سخنگوی ستاد بیمه سلامت همگانی می گوید: بیشترین تعداد ثبت‌نامی مربوط به استانهای تهران با 590 هزار و 577 نفر ، خراسان رضوی با 332 هزار 773 نفر، آذربایجان غربی با 257 هزار و 830 نفر ، خوزستان با 200 هزار و 224 نفر ، آذربایجان شرقی با 193 هزار و 41 نفر و اصفهان با 169 هزار و 460 نفر است.

به گفته او، کمترین آمار ثبت نام کنندگان بیمه رایگان همگانی در سایت سازمان بیمه سلامت نیز مربوط به استان کهکیلویه و بویراحمد با حدود 12هزار نفر است. استان کهکیلویه و بویراحمد بدلیل بافت روستایی که دارد در گذشته اغلب ساکنین در قالب بیمه روستاییان تحت پوشش قرار گرفته اند ضمن اینکه جمعیت این استان نیز در مقایسه با استانهای دیگر کم است.

میرشاه ولد در مورد بستری ثبت نام کنندگان در سایت نیز گفت: افرادی که در سایت ثبت نام کرده و متقاضی بیمه رایگان هستند در صورت بستری در بیمارستانهای دولتی می توانند با مراجعه به ادارات بیمه سلامت معرفی نامه دریافت کنند و این افراد همانند سایرین از خدمات 90 درصدی رایگان و پرداخت 10 درصد بهره مند می شوند. ثبت نام متقاضیان بیمه همگانی رایگان درا ین مرحله تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد و پس از آن برای این افراد دفترچه بیمه صادر خواهد شد.

۴۷۴۷

کد خبر 354192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام US ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  33 7
  حالا قرار نیست همه ثبت نام کنن که ، دفترچه ای که میدن نه میشه باهاش دارو گرفت نه آزمایش داد ، نهایت یه قرون دوزار هزینه رو پوشش بده چه فایده ای داره ، من الان تامین اجتماعی دارم و بیمه اجباری ، دفترچه ام بدردم نمیخوره وای به این دفترچه ها
  • بی نام IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
   11 0
   الان یکسالی است که اینطوری شده. امیدوارم با اقدامات دولت ارزش دفترچه روز به روز بیشتر می شود
 • فاقد بیمه IR ۰۴:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  13 6
  چون شایعه شده هر کسی بیمه سلامت ثبت نام کند یارانه اش قطع میشود مردم میترسند ثبت نام کنند.
 • هموطن IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  9 1
  با سلام خدمت دوست بی نام و دوستان با نام دیگر عرض میکنم که تعهدات این دفترچه هرچند که رایگان هست از تعهدات دفترچه تامین اجتماعی بسیار بیشتره ... مخصوصا خدماتی که به بیماران صعب العلاج و ms میده اطفا بدون اطلاعات درست نظر ندین
 • بی نام A1 ۰۴:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  8 4
  اون که تامین اجتماعی برجی 200 هزار تومان میدیم به درد نمی خوره این معلوم نیست چیه مردم دست دروغ عوام فریبی را باید دیگه زودتر این حرفا بخونن
 • بی نام IR ۰۴:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  14 1
  ارجح این است سایت سلامت ایرانیان تجهیز شودبرای تمام ایرانیان کارت هوشمند سلامت صادر شود موسسات درمانی مجهز به کارتخوان سلامت شوند از صدور میلیونها دفترچه ودرنتیجه ازقطع صدهاهزاردرخت جلوگیری کرد از محل یارانه هاحق بیمه افراد به بیمه سلامت پرداخت گردد وبیمه سلامت کلیه هزینه های درمانی ملت راپرداخت کند
 • بی نام IR ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  16 2
  اطلاعات به روز نیست من چند ساله بیمه ندارم دیگه ساکن شهر هستم قبلا دفترچه روستایی دارم میرم ثبت نام کنم میگه شما بیمه داری اطلاعاترو خواهشا به روز کنید تا همه بتونن ثبت نام کنن
  • هموطن IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
   2 0
   برادر من با سلام خدمت شما این مشکل شما به خاطر اینه که شما در این چند سالی که به شهر کوچ نمودین نسبت به ابطال دفترچه بیمه روستایی اقدام نکردی و اطلاعات شما در سیستم بیمه موجود می باشد
 • ahad IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  1 0
  من خودم بیمه نبودم ثبت نام کردم اماخواستم خانومم رو ثبت نام کنم نتونستم چون که قبل ازدواج بیمه بود حالا نمی دونم چطور اونم ثبت نام کنم لطفا اگه راهی هست بگید
 • laleh IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  1 0
  بسيار طرح خوبيه منتها مثل همه چيزهاي خوبي كه اطلاع رساني نميشود هنوز خيلي ها خبر ندارن بايد تو شهرها نر هاي بزرگ زده شود شايد خيلي ها تلويزيون ندارتن روزنامه نميخونن فرصت ندارن خونه ندارن و هزار دليل ديگه اطلاع رساني نبايد قطع شود . من خيلي ها رو ديدم كه ميگن اگه بيمه سلامت بگيريم ديگه نميتونيم بيمه تامين اجتماعي بشيم .
 • amir IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  0 0
  ahad عزيز اگر همسر شما قبلا بيمه خدمات درماني داشته بايد با مراجعه به نمايندگي بيمه سلامت اون دفتر چه رو باطل كنيد و بعد از 5 روز امكان ثبت نام ايشان در سايت ممكن ميشه.