پانا نوشت:

تهران دیگر سبز نیست. به جان این شهر افتاده اند و درختانش را می خشکانند و به جایش سنگ و آجر است که بالا می رود . این جمعیت سقف می خواهد اما کسی به فکر هوایی که باید تنفس کند نیست .
تهران را که از بالانگاه کنیم . چند نقطه کوچک سبز بیشتر برایش نمانده است و هنوز هم کسی مسئولیت تخریب گسترده باغات تهران را قبول نمی کند.
اعضای شورای شهر تهران هر چند هفته یک بار تذکری می دهند اما این تذکرها تنها سرعت آنها که مسئول ساخت و ساز در این شهر هستند را بالا می برد. شبانه روز خاک برداری می کنند تا زمینی که قرار است، بوستان شود به پاساژی بزرگ بدل شود.

باغات تهران


محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران می گوید: شهرداری 60 درصد درآمد خود را از راه تبدیل باغات به ساختمان به دست می آورد و این بزرگ‌ ترین تهدید برای باغات و درختان شهر است.
او ادامه می دهد: آلودگی هوا آنقدر شدید است که کاشتن درخت فایده ندارد. تنها پرندگان جان سختی مانند کلاغ و زاغ در تهران مانده‌ اند.
عضو شورای شهر تهران می گوید: فروش تراکم به منزله خودکشی تدریجی شهر، نه تنها درآمد محسوب نمی ‌شد بلکه هزینه ‌ای تحمیلی بر پایتخت بود.


نقشه هوایی باغات تهران
حقانی ادامه می دهد : خودروها در شهر جولان می‌ دهند و سبب مرگ و میر شهروندان و ابتلای آنها به انواع سرطان می‌ شود و کسی هم جلودار آنها نیست. تهران دیگر جای زندگی نیست و این را می‌ توان از کوچ دسته ‌جمعی پرنده ‌ها از این شهر نیز فهمید.
اما تندگویان عضو کمیسیون معماری وشهرسازی شورای شهر تهران معتقد است: شورا مقابل تغییر کاربری باغات محکم ایستاده است و با هر گونه بی قانونی در ین زمینه مقابله می کند.
او درباره ساخت و سازهایی که در حال حاضر در مناطق شمالی تهران در حال انجام است، می گوید: بیشتر این مجوزها قدیمی است. ما در یک دوره گذار هستیم. خیلی از کسانی که الان می بینید در حال اجرای عملیات ساختمانی هستند، مجوزشان مال دو سال پیش است. مجوز را گرفته، ولی اجرای کارش را شروع نکرده بود. من الان نمی توانم بروم حقوقی که برای مردم قائل شده و یک کس دیگر را از مردم سلب کنم. من می توانم از این به بعد این حق را به مردم ندهم.

نقشه هوایی باغات تهران

کمیته باغات شورای شهر تهران اما به خوشبینی تندگویان نیست. در گزارشی که این کمیته تهیه کرده است هشدار داده شده وسعت باغ های شهر تهران رو به کاهش است. همچنین وجود باغ ها رابطه مستقیم با وضعیت بستر،‌ مجاورت با رود دره ها و مسیر قنات ها داشته است.
بر اساس این گزارش، عمده باغ ها در نیمه شمالی شهر هستند و مهم ترین دلیل مطلوبیت سکونتگاهی این مناطق هستند و خود این مطلوبیت سکونتی منجر به تخریب بیشتر آنها شده است.

همچنین عمده اراضی زراعی در نیمه جنوبی شهر و مجاورت حریم قرار دارند که می توانند با تبدیل به فضای سبز محل اتصال شبکه سبز شهری به کمربند سبز باشند.
این کمیته برای حفظ باغات پیشنهاد تعیین ارزش واقعی باغ ها در طرح ها و مدیریت شهری(با حکم حکومتی)، اصلاح قوانین موجود (رفع مغایرت ها و اضافه نمودن تشویق ها)، استفاده از ظرفیت قوانین موجود، تخصیص منابع مالی (نه تامین، بلکه از هرچه هست بخشی به این موضوع تخصیص داده شود) و تغییر دیگر کاربری ها به کاربری سبز در طرحهای شهری (توسعه) را داده است.

نقشه هوایی باغات تهران

اما شهرداری اتهام تخریب باغات را هرگز نپذیرفته است . شهردار تهران در پاسخ به منتقدانش در شورا از آنها خواست اگر می‌ توانند حتی به‌ عنوان نمونه یک باغ را مثال بزنند که در دوره مدیریت او برای ساخت‌ و ساز تخریب شده است. اما اعضای شورا دستشان خالی نبود و محمد حقانی و مجتبی شاکری، ۲ عضو شورای چهارم، هریک جداگانه به پلاک ‌ها و باغ ‌هایی اشاره کردند که بساز و بفروش‌ ها درختان آنها را گردن زدند و همین روزهاست یک یا چند هیولای سیمانی جای آنها بالا برود.


نقشه هوایی باغات تهران

اما شهردار زیر بار این انتقادها نرفت و تمام تغییرات شهر را بر اساس طرح تفصیلی دانست، با وجود انکارها نقشه های هوایی که از تهران تهیه شده نشان از تخریب گسترده باغ ها پایتخت در چند سال اخیر می دهد.


45231

 

کد خبر 354482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  11 0
  بروید ببینید توی ارتفاعات درکه و دربند چه خبر است.انگار هیچ قانونی برای شهرسازی در تهران وجود ندارد.جاهایی ساخت و ساز شده و یا در حال ساخت است که با هیچ منطقی توجیه ندارد.واقعا کی باید جلوی این خیانتها رو بگیره؟
 • بی نام IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  14 0
  حرص واز بی حد و حصر وبی خردی و بی صلاحیتی امروز و اینده ما را تباه میکند.
 • بی نام IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  45 1
  منافع 12 ميليون نفر داره فداي چند ده نفر بساز بفروش ميشه،مگر فضاي سبز حق الناس نيست؟
  • قربانی A1 ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
   9 2
   من خودم ساکن تهران نیستم اما راه حل جلوگیری از ساخت وسازهای جدید و مهار مهاجرت حتی شده با قوانین جبری بازدارنده است. صرف نظر از وضع کار در شهرستانها شهر از هیچ لحاظی ظرفیت جمعیت جدید نداره
 • بی نام DE ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  11 0
  در حالی که بارها مسئولان مختلف شهرداری به ویژه اقای قالیباف بیان کردند حتی 1 درخت در مسیر ادامه شهید حکیم و تونل حکیم قطع نشده است بنده به عنوان شاهد زنده و ساکن اون منطقه دیدم که ده ها راس درخت که عمر بعضیشون از 30 سال بیشتر بود به راحتی قطع شد
 • بی نام IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  31 0
  دو سال است دارم دراين سايت داد ميزنم كه شهرداري دارد نفس تهران را ميفروشد . يك به يك آدرس دقيق دادم ... عوامفريبي مطلق با گل و جدول پروژه هاي زيربنايي اكثرا تعطيل ... باش تا ببينيد ، : تا ريال آخر را خرج ميكنند هرچه فوختني و نفروختني هست ميفروشند و خرج بزك ميكنند و. بعد ... به بهانه اي قهر ميكنند و از شهرداري ميروند ... به سمت يك مسئوليت و موقعيت بهتر ... منتظر باشيد ...
  • بی نام A1 ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۲
   5 0
   دقیقا حرف دل من رو زدی ....
 • بی نام IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  9 2
  نمی دانم کی و چه زمانی به اصطلاح تحصیل کرده های ما در رسانه های مجازی و کاغذی و مسئولین محترم می خواهند بفهمند که در شرایط اقتصادی فعلی کشور ما خوب و مطلوب است که چیزی که به نام "بازار مسکن" نامیده می شود، تا چند سالی لااقل راکد بماند تا سرمایه های سرگرداناینم از اون اصطلاحهای عجیب و غریب است که این سالها تو کشور ما کم نیستند بخش خصوصی به سمت تولید واقعی ارز آور هدایت شوند. چیزی که به نام بازار مسکن نامیده شده است اولا منظور از آن ، ساخت و ساز در تهران، کرج و حومه است و نه جای دیگری از این مملکت وسیع و ثانیا ام الفساد اقتصاد ما شده است و باعث ویرانی اقتصادی که شاهد آن هستیم گردیده است. بهتر است که تحت تاثیر دلالان و بساز و بفروشان قرار نگیریم و عاقلانه عمل کنیم
 • بی نام A1 ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  17 0
  دل آدم کباب می شه آخه کجای دنیا طبیعتشون را اینطوری نابود کردن ؟؟از فرمایشات حضرت علی داریم که به خدا قسم در آن دنیا از شما می پرسند از چگونکی روابطتتان با طبیعت ،جانداران و...
 • ترابی A1 ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  7 12
  با این وضع مهاجرت شدید دست شهرداری هم بسته است قطع توسعه بی رویه شهر بستگی شدید به کم شدن مهاجرت داره و گرنه شهرداری مجبور برای مهار حاشیه نشینی جواز ساخت بده.
  • امین A1 ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
   11 2
   جواز ساخت تو الهیه و زعفرانیه و فرشته و .... ؟
 • مجید A1 ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  12 0
  خدا خیرتون بده که بالاخره این موضوع رو مطرح کردید. کاش یک نفر در شورای شهر جدی از شهردار سوال میکرد که چطور این مجوز ها رو میگیرند. توی کوچه 6 متری تو فرشته برج 15 طبقه میسازند. تو نیاوران مجوز مغازه میگیرند شمرون رو نابود کردند هیچکس صداش در نیومد. الان هم که بهانه میارند که این مجوز ها قدیمی اند بابا به داد این شهر برسید...
 • ناصر A1 ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  8 0
  اگر می‌ توانند حتی به‌ عنوان نمونه یک باغ را مثال بزنند که در دوره مدیریت او برای ساخت‌ و ساز تخریب شده است؟ عجب وقاحتی شورای شهر فراخوان بدهد که شهروندان مستندات ارائه کنند آن وقت جناب شهردار خواهند دید که چه بلایی دارند به سر این شهر میاورند.
 • بی نام IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  16 0
  پس فکر میکنید این الودگی هوا یهو از کجا اومده؟ من نمیدونم یعنی هنوز یه نیم متر جا تو این کشور وجود داره که مثل بچگیامون بهش بگیم زمین خدا؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۲
  4 1
  قطع در ختان زیبای قدیمی برای ساختن برج پل و نونل و... آخه چطور دلشون می آد ؟؟؟به خدا این ها کفران نعمت است بعد اگر خشکسالی اومد یا خدایی نکرده بالایای طبیعی نازل شد نگیم از کجا خوردیم ..........
 • تهرانی A1 ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۵
  0 1
  من ۳۰ سالمه ساکن تهران، خرید خانه در شهری آبا و اجدادیم یک رویا شده، ولی همسایه‌هایمان یک‌به‌یک پر می‌شود از دوستان سرمایه‌دار از شهرستان‌های مختلف که به تهران می‌آیند و ملک می‌خرند.