۰ نفر
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۶:۱۸
این رنگ زندگی کهنسالی است

نویسنده در پیشگفتار خود در این کتاب به این موضوع اشاره کرده است که دغدغه‌ای که وی را به نوشتن این کتاب واداشته است، اهمیت و حساسیت این دوره از ندگی بشر و نیاز فوق‌العاده حاضران در آن، به توجه و درک موقعیتشان است.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «رنگ زندگی کهنسالی» نوشته مرتضی بهشتی از سوی انتشارات نیستان روانه بازار نشر شد. در توضیح این کتاب آمده است: «برای مخاطبان کتاب بسیار پیش آمده است تا با گشتی هرچند کوتاه در بازار کتاب، با انبوهی از آثار در مورد رازهای جوان ماندن و شادابی و سرزندگی روبرو شوند که هر یک از آنها تلاش دارد تا با ارائه شیوه‌های منحصر به خود و گاه نیز با کپی‌برداری از روی دست هم، به مخاطبانشان بباورانند که چگونه می‌توان از نعمت جوانی بهره‌برداری کرد؛ اما کمتر کتابی را می‌توان در این میان پیدا کرد تا از پیری و کهنسالی به عنوان یک موهبت خدادادی یاد کرده و رویکردی تازه به این دوره از زندگی به منظور پذیرش و افزایش کارایی آن را به مخاطبش ارائه کند. دکتر مرتضی بهشتی در تازه‌ترین کتاب خود که با عنوان «رنگ زندگی کهنسالی» منتشر شده، با این رویکرد به سراغ این فراز از زندگی رفته و سعی کرده به این فصل از زندگانی نگاهی تازه بیاندازد.»

بهشتی در پیشگفتار خود در این کتاب به این موضوع اشاره کرده است که دغدغه‌ای که وی را به نوشتن این کتاب واداشته است، اهمیت و حساسیت این دوره از ندگی بشر و نیاز فوق‌العاده حاضران در آن، به توجه و درک موقعیتشان است. بهشتی همچنین با الهام از قرآن کریم و مهم‌ترین متون فارسی از قبیل کلیات سعدی، دیوان حافظ، قابوس‌نامه و دیوان صائب تبریزی و نیز روح حقوقی و قوانین حاکم بر جوامع بشری، سعی کرده شکوه‌ها و گلایه‌های ارائه شده در دوران پیری را مورد واکاوی قرار دهد.

نویسنده، این کتاب را با مبحثی با عنوان «پیری شناسی» شروع می‌کند و در آن با استناد به آمار موسسات و نهادهای جهانی و بین المللی، سعی می​کند تا موقعیتی با عنوان کهنسالی را تعریف کند. در ادامه اما نویسنده به موضوع جمعیت سالمندان و تقسیم‌بندی آن به بخش‌های پیر جوان و پیران پیر می‌پردازد و پس از آن نیز بحث خود را با ارائه موضوع واژه‌شناسی پیری تکمیل می‌کند؛ پیری از نگاه عرفا و شعرا و فلاسفه و نیز جایگاه پیری در ادیان الهی نیز تکلمه این بحث است.

بهشتی در ادامه به سراغ موضوعی به نام سالمندی و تعریف آن می‌رود، نشانه‌های پیری عنوان بحث دیگری در این متن است که در آن انواع عوارض فیزیکی و فیزیولوژیکی ناشی از پیری شرح داده می‌شود. واژه بازنشستگی نیز در ادامه و در رویکردی مشابه مورد تعریف مؤلف قرار گرفته و پس از معرفی آن با رویکردهای مختلف اجتماعی به معرفی مراحل چندگانه رخداد آن نیز توجه نشان داده شده است. بهشتی همچنین با رویکردی مشابه، بازنشستگی را از منظر تاریخی و ادبی در ادامه این بخش از کتاب خود مورد بررسی قرار داده است.

بحران‌ها و نیازمندی‌های دوران سالمندی و شرحی بر موقعیت‌ها و واقعیت‌هایی که سالمند در دوران حیات خود ممکن است با آنها روبرو شود نیز موضوع بخش بعدی این کتاب است و به طور طبیعی موضوعی همچون تغذیه، اصول رفتاری با سالمند و حقوق اجتماعی وی در آن مورد بحث قرار گرفته است.

این نوشتار در مجموع از حیث تلفیق نگاه علمی و عاطفی با یکدیگر برای توصیف یک موقعیت زیستی و استفاده از زبانی ساده و روان و در عین حال تأثیرگذار از حیث واژه‌گزینی در بیان؛ اثری در خور اعتناست که در کنار نگاه تازه به سوژه مورد توجه خود، در نهایت مبدل به اثری خواندنی شده است.

«شوکران طلاق» و «زوج درمانی در اطلس اجتماعی ایران» از دیگر کتاب​های بهشتی است که در انتشارات نیستان منتشر شده است.

6060

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 354656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =