ایرنا نوشت:

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: ۲۰ درصد از افراد جویای کار در سال جاری تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.

محمد اسماعیل سعیدی روز پنجشنبه با اشاره به تصویب پرداخت حداقل معیشت به افراد جویای کار در قالب طرح بیمه بیکاری افزود: این طرح پس از بررسی در مجلس، به علت بار مالی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود.

وی اظهارکرد: با توجه به پیش‌بینی ردیف اعتباری مشخص برای این طرح در بودجه سالجاری و پس از اصلاح موادی از طرح پیشنهادی در کمیسیون اجتماعی مجلس، این طرح در صحن علنی مجلس به تصویب رسید و پس از تدوین آیین‌نامه توسط دولت اجرایی می‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی با بیان اینکه در بودجه امسال ۲۰ هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح بیمه بیکاری پیش‌بینی شده است، گفت: ساز و کار تعیین این ۲۰ درصد در آیین‌نامه اجرایی طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار که توسط سازمان تامین اجتماعی نوشته می‌شود، تعیین خواهد شد.

وی افزود: بیمه بیکاری در کلیه کشورهای توسعه‌یافته برقرار است و ساز و کارهای مشخصی هم دارد که این ساز و کارها ضمانت اجرایی پرداخت مقرری بیمه بیکاری به همه مشمولین است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس نهم با اشاره به اینکه در یکی از کشورهای توسعه‌یافته، فردی که سه بار برای شغل‌های متفاوتی معرفی شود و هر سه بار اخراج شود دیگر مشمول بیمه بیکاری نمی‌شود، گفت: باید علاوه بر تلاش برای گسترش چتر حمایتی این بیمه از سوء استفاده از آن جلوگیری شود.

بر اساس این طرح تصویب شده بیکار متقاضی کار، فرد ذکوری است که به سن ۲۵ سالگی رسیده و یا فرد اناثی است که سرپرست خانوار، بدسرپرست یا خود سرپرست است و حرفه یا مهارتی دارد که به تایید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای رسیده و در مراکز کاریابی دولتی تعیین شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کرده و حداقل به مدت یک سال پیگیر اشتغال خود باشد و پرداخت حق بیمه یا سابقه اشتغال برای او الزامی نیست.

 

23503

کد خبر 356374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • میثم A1 ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
    6 0
    چرا فقط 20 درصد؟؟؟ بقیه آدم نیستن؟؟؟