نباید به مقدسات مذاهب توهین کرد / تاسیس تشکل سادات شیعه و اهل سنت

آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با آیت الله وحید خراسانی گزارشی از فعالیت های مجمع درباره مشارکت اهل تسنن ارائه کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری حوزه، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این دیدار گفت: «سیاست ما در تقریب تمرکز بر روی مسائلی است که می توان با مشارکت اهل تسنن انجام داد. به طور مثال برگزاری جشن میلاد پیامبر اعظم (ص) و دخت گرامیشان از این گونه برنامه هاست. چون اهل سنت برخلاف افراطیون این جشن‏ ها را بدعت نمی‏ دانند.»

وی افزود: «ترویج و تقویت مراسم عاشورایی در میان اهل سنت، ترویج عاشورا به نحوی که با اعتقادات اهل سنت منافات نداشته باشد، برپایی مراسم شعرخوانی در رثای اباعبدالله، ترویج شعر و مصیبت خوانی برای اباعبدالله، برگزاری مراسم مصیبت سید الشهداء در ایام عاشورا، شناسایی و ایجاد تشکل سادات شیعه و اهل سنت از دیگر برنامه هایی است که در پیش رو داریم.»

آیت الله اراکی با اشاره به فعالیت شبکه های ماهواره ای در توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی گفت: «باید مراسم مذهبی و ضد تکفیری مشترک بین شیعه و سنی را ترویج دهیم. بعضی از شبکه‏ های بین المللی در جهت تفرقه افکنی، ایجاد کینه و دشمنی بین شیعه و سنی تلاش می‏ کنند که به نظر می رسد جز سب خلفا و توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی هدفی ندارند.»

آیت الله وحید خراسانی نیز در این دیدار گفت: «دین اسلام، دین رحمت و رسول اسلام، رسول رحمت است. این دین، آن رفتار پیغمبر و امیرالمؤمنین(ع) جایی برای حرکت‏ های تکفیری و این تندی ‏ها باقی نمی گذارد. فقاهت در این گونه جریان ها از بین رفته است، سب و لعن علنی جایز نیست و دستور خود ائمه(ع) بر خلاف این است.

وی افزود: «در روایات دو مطلب آمده، یکی نفی و دیگری اثبات. نفی این که نباید با اتباع مذاهب دیگر دشمنی کرده و به مقدسات آنها توهین کرد و لعن وسبّ بزرگان آنها جایز نیست. زیرا موجب دور کردن آنها از اهل بیت(ع) و معارف آنها می‏ شود. دیگر این که فرمودند؛ در نمازهای جماعت آنها شرکت و به آنها محبت کنید، از مرضای آنها عیادت و سخنان و معارف مارا برای آنها بیان کنید.»

/6262

کد خبر 356765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رضا DE ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
    1 1
    وی افزود: «ترویج و تقویت مراسم عاشورایی در میان اهل سنت، ترویج عاشورا به نحوی که با اعتقادات اهل سنت منافات نداشته باشد يعني چيكار ميخوان بكنن؟ جدا جاي نگراني داره