اعتراض خواهر فروغ فرخزاد به اظهارات مسعود کیمیایی:او هیچ نقشی در غسل فروغ نداشت

«پوران فرخزاد» خواهر بزرگ «فروغ فرخزاد»، ضمن تشریح جزئیات غسل «فروغ فرخزاد»، گفته‌های تازه «مسعود کیمیایی» درباره غسل دادن فروغ را از اساس تکذیب کرد و خواستار رعایت صدق گفتار در بیان روایت‌های اینچنینی شد.

به گزارش «تابناک»، مسعود کیمیایی در گفت و گوی تازه‌ای، سخنان عجیبی را بر زبان آورده و برخی از شخصیت‌های تاریخی را به شکل باورنکردنی به گوشه‌هایی از زندگی‌اش گره زده است. او در بخشی از این گفت و گو عنوان می‌کند: «گرایش به چپ گرایش غالب آن روزگار بود من بحث‌های زیادی با باقر پرهام داشتم. قبل‌تر، با (امیر پرویز) پویان داشتم...» و در بخشی دیگر از صادق هدایت وام می‌گیرد. همه اینها قابل پذیرش و هضم است، تا آنجا که پای فروغ فرخزاد به میان کشیده می‌شود و مسعود کیمیایی در مقام غسل دهنده فروغ و چهره موثر در تشییع این شاعر جوان حضورش را برای نخستین بار مطرح می‌کند.

مسعود کیمیایی در این رابطه می‌گوید: «فروغ فرخ‌زاد در حادثه رانندگی سرش به جدول می‌خورد و کشته می‌شود. باید فردا برویم از پزشکی‌قانونی جنازه‌اش را تحویل بگیریم و تشییع کنیم. اتومبیل خواهرم را می‌گیرم. 19ساله‌ام. تصدیق رانندگی ندارم. همه سوار می‌شوند. «محمدعلی سپانلو»، «مهرداد صمدی»، «اسماعیل نوری‌علا» و «احمدرضا احمدی». راه می‌افتیم به سمت پزشکی‌قانونی. جنازه را با آمبولانس حمل می‌کنند. تند می‌رود. همه جا می‌مانند.»

مسعود کیمیایی هیچ نقشی در غسل فروغ نداشت

کیمیایی ادامه می‌دهد: «جا مانده‌ها می‌روند ظهیرالدوله. ما به‌دنبال آمبولانس می‌پیچیم زرگنده، آنجا یک غسالخانه هست. مردی از غسالخانه بیرون می‌آید. می‌گوید: غسال ‌زن نداریم. باید به مرحوم محرم شوید. خطبه‌ای خوانده می‌شود. دونفر از ما به فروغ محرم می‌شویم. می‌شویم برادران او. روی او آب می‌ریزیم. (لحظه‌ای سکوت) مگر می‌شود کسی این حوادث را دیده باشد و دروغ بگوید؟ مگر می‌تواند به خود اجازه دهد چیز دیگری بگوید؟ فیلمساز آینده این سرزمین است. اصلا مگر می‌تواند از اینها خلاص شود؟»

این گفته‌ها بلافاصله با پاسخ‌هایی همراه شد که نخستین آنها درباره بحث غیرشرعی بودن چنین عملی است و اینکه اساساً مگر می‌شود که دو مردی که نسبت برادری ندارند، برایشان خطبه برادری با یک دختر مرده خوانده شود و اساساً اگر زنی در چنین موقعیتی قرار گیرد که هیچ زنی نباشد، غسلش توسط مرد نامحرم اشکال شرعی ندارد. هرچند اگر چنین موضوع جالبی که کیمیایی مطرح کرده در فقه بود، چه لزومی به طرح این موضوع با مسعود کیمیایی بود و برای خود غسال، خطبه برادری خوانده می‌شد!

عجیب بودن این گفتار باعث شد تا خبرنگار «تابناک» به کنکاش در این زمینه بپردازد و در نهایت با پاسخ قاطع «پوران فرخزاد» خواهر بزرگ «فروغ فرخزاد» مواجه شود که از اساس این موضوع را تکذیب کرد و تاکید نمود حتی در نزدیکی محل غسل فروغ نیز مسعود کیمیایی حضور نداشته است.

مسعود کیمیایی هیچ نقشی در غسل فروغ نداشت

پوران فرخزاد در گفت و گو با «تابناک»، درباره وقایع منجر به غسل فروغ تصریح نمود: اینکه در زرنگه مرده شور نبود، درست است و پس از این، فروغ را به ظهیرالدوله آوردند. در ظهیرالدوله یک چتی کوچک و متروکی که انگار صد سال است کسی آنجا نرفته، وجود داشت که فروغ را آنجا بردند و مقداری طول کشید که کسی بیاید برای غسل و در نهایت زنی را پیدا کردند که آمد و غسل فروغ را انجام داد.

وی تاکید کرد: تنها من به همراه دختر عمه‌ام، احمدرضا احمدی، علیرضا میبدی و اسماعیل نوری اعلاء (نوری اعلاء را مطمئن نیستم) حضور داشتیم که رفتند و فروغ را برای آخرین بار در آن اتاق دیدند. دختر عمه‌ام اصرار کرد که برای آخرین بار بیا و فروغ را ببین و گفت: «مثل ماه شده است» و من نتوانستم بروم و از آنجا آوردند و به خاک سپردند. شاهد حرف‌های من هم اشخاصی که نام بردم، هستند. فرخزاد ضمن اظهار تعجب از روایت مسعود کیمیایی از این واقعه متذکر شد: با کمال احترامی که برای آقای کیمیایی قائلم، گفته‌هایشان را تکذیب می‌کنم و متاسفانه تمام اینها که گفته‌اند، داستان است. ایشان هیچ نقشی در غسل فروغ نداشت و من یادم نمی‌آید اصلاً ایشان را دیده باشم. تصاویر این تشییع جنازه نیز ثبت شده و مشخص است که جایگاه‌ها چگونه بوده است.

 

 


پوران فرخزاد در انتها یک خواسته به حق را در میان گذاشت و گفت: از همه درخواست می‌کنم برای کسب شهرت یا در جایگاه شهرت ماندن، راه‌های دیگری بیابند و خانواده من را رها کنند. من اهل جاروجنجال و مبارزات مطبوعاتی نیستم و به همین دلیل توقع دارم، مطالب اینچنینی نیز بیان نشود. 

 

1724

کد خبر 357552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  سن بالا رفته و فیلم هاشو با زندگیش قاتی کرده .بر هرکسی ممکنه پیش بیاد
  • عیسی IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   224 6
   دقیقا، گم کردن مرز خیال و واقعیت/
  • بیکار US ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   ای دنیای بی وفای دون. حالا تو جقله بی نام آقا مسعود و به اختلال مشاعر متهم می کنی؟ حیف ار مردی و مردانگی که از بچه های این دوره زمونه رخت بر بسته. اینجا هم شده محله آب منگل و خنجرهایی که از پشت می زنند...قیصر کجایی؟
  • بی نام IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
   7 0
   به نظر من آقای کیمیایی داره میگه من وقتی بچه بودم و کم کم داشتم قد میکشیدم یه گوشه ی این شهر آدم هایی مثل صادق هدایت زندگی میکردن ...یا اینکه حضور در مراسم ختم فردی مثل فروغ و اینکه اونجا غسال نبوده روی ذهن 19 ساله ی کیمیایی که خودش رو فیلم ساز آینده معرفی میکنه اثر گذاشته ...واقعا این برداشت رو که کیمیایی خواسته خودش رو یار گرمابه و گلستان هدایت جا بزنه یا بگه که من شخصا فرخ زاد رو غسل دادم بار اول که متن ایشون رو خوندم به ذهنم متبادر نشد...فکر کنم بیشتر از متن تیترهایی که بعضی زدن این معانی رو مطرح کردن...
 • بی نام A1 ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  کیمیایی علاوه بر فیلماش خودشم افول کرده
 • بی نام A1 ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  86 5
  اگر هم این گفته درست باشد بازگو کردنش نشان می دهد که ایشان قدرت تشخیص را از دست داده اند.
  • بی نام IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   54 2
   بنظرمن هم نباید میگفت
 • بی نام IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  41 85
  كيميائي كسي نيست كه دنبال شهرت باشه. به اندازه كافي مشهور هست.
 • بی نام A1 ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  112 8
  واقعا اگه دروغ باشه این ادعاش، دیگه آخر ... هست
 • اسدالله دليجاني نژاد قالهر US ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  51 99
  من شخصا در چند و چون ماجرا نبوده ام و نميتوانم بگويم حق با كيست و چه كسي دروغ مي گويد؟ ولي اين را ميدانم كه مسعود كيميايي اعتبار بالايي در جامعه هنري ايران دارد و معقول نيست كه همچين آدمي بيايد بخاطر كسي كه سالهاست ديده از جهان فروبسته و به رحمت خدا رفته است وجهه خود را تخريب كند. كيميايي از قدرت رسانه هاي آگاه است و چند اسم را نام برده كه آنها مي توانند تاييد يا تكذيب كنند.
 • بی نام IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  صحنه غسالخانه و حمام از علاقه هاي آقاي كيمياييه ، شايد اين هم زايده ذهنشون باشه
 • بی نام IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  حالابازخوبه یک شاهدزنده ومهمترازآن موثق وجودداشت والاکی حریف آدمهایی امثال کیمیایی میشد
 • رضا A1 ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  41 1
  کلآ ماجرا چیز دیگست،بله
 • حمید IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  151 5
  فروغ فرخزاد سال 1345 فوت کردند بعد آقای کیمیایی میگه 19 سالم بوده ایشون متولد سال 1320 هستند 25 ساله بودند وقتی سن خوشو 6 سال کم میکنه نمیشه به حرفهاشون اعتماد کرد هرچی باشه خواهرشون منبع موثق تری هستند
  • بی نام IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
   6 6
   خوب عزیزم این نشون میده این قضیه بو داره، کسی فیلم مصاحبه آقای کیمیایی رو دیده؟ از صحت واقعه با خبرید، شاید این هم شایعه باشه و اصلا ایشون حرفی نزده باشند، شاید هم با کس دیگه ای اشتباه گرفتند
 • بی نام IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  100 6
  لابد چند روز دیگه میاد یه فیلم میسازه که قرار بوده خودش با فروغ ازدواج بکنه بعد ابراهیم گلستان رقیبش میشه و چون فروغ به مسعود جواب مثبت داده ابراهیم گلستان ماشینش رو دستکاری میکنه تا فروغ تصادف بکنه و از دنیا بره. البته این شوخی بود ولی کیمیایی کارگردان سالهاست به انتها رسیده و چیزی برای گفتن نداره
  • فروغ A1 ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   4 0
   در سایه ها ، فروغ تو بنشست و رنگ باخت او را به سایه از چه سیه پوش می کنی ؟
 • بی نام IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  40 1
  ...شاید عاشقانم نیمه شب گل به روی گور نمناکم نهند...روزی مرگ من فرا خواهد رسید ... آآآآآآه
 • حمید A1 ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  74 14
  چند سال بعد اگه کیمیایی اینها رو گفت تعجب نکنید: " روز 12 بهمن بود، همه مردم توی خیابان بودند. جمعیت در بهشت زهرا موج میزد، بلندگو را گرفتم و گفتم من دولت تعیین میکنم. من توی دهن این دولت میزنم"لحظه‌ای سکوت مگر می‌شود کسی این حوادث را دیده باشد و دروغ بگوید؟ مگر می‌تواند به خود اجازه دهد چیز دیگری بگوید؟فیلمساز آینده این سرزمین است. اصلا مگر می‌تواند از اینها خلاص شود؟
 • بی نام A1 ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  45 4
  پوران فرخزاد میگوید در زرگنده غسال زن نبود و لذا فروغ را آنجا غسل ندادند و در قبرستان ظهیرالدوله غسل دادند. منتها مسعود بهنود در مقاله ای که در اردیبهشت 1386 نوشت تصریح میکند که: "... و ساعتی بعد در غسالخانه امامزاده اسماعيل قلهک تن شعر معاصر ايران را شستند..." امامزاده اسماعیل قلهک در زرگنده است، ولی قبرستان ظهیرالدوله در تجریش است. ضمنا اسماعیل نوری علا هم در مقاله ای که در خرداد 1386 نوشته که از پزشکی قانونی با ماشین خواهر مسعود کیمیایی همراه با خود مسعود کیمیایی و چند نفر دیگر تنها کسانی بودند که بدنبال آمبولانس به غسالخانه امامزاده اسماعیل در زرگنده قلهک رفتند و آنجا دنبال نفت برای گرم کردن آب و غسل بودند. میگوید پیرزنی آنجا بوده ولی اشاره نمیکند دقیقا چه کسانی غسل داده اند.
  • بیکار A1 ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   8 1
   احتمالا چون مسعود بهنود و اسماعیل نوری علاء مشکل دارند حتما حرفشون رو نمیشه باور کرد و همین طوری یک ریز باید به مسعود کیمیایی توهین کرد و دق دلی سرش درآورد. شما یه جوری میگید مثل اینکه آن روزها مملکت مثل حالا بود که این چیزها را بهش اهمیت بدن. نه اون بنده خدا که مرده نه اونایی که دنبال ماشین رفتن معلومات و اطلاعات دینی شان در حد این بزرگانی بوده که هی نظر می نویسند. همین که خبر داشتند باید مرده رو غسل بدی خودش خیلی انقلابی بوده.
  • بی نام A1 ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   7 4
   این احتمال هم هست که خانم پوران فرخزاد اشتباه کرده باشه . به هر حال مدت زمان زیادی گذشته و ایشون هم اون روز به شدت ناراحت بوده. ولی به نظرم مطرح کردن این قضیه از طرف آقای کیمیایی اصلا کار درستی نبوده. اصلا
  • محمد A1 ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
   3 1
   خوشم اومد به این میگن نظر واقعی و دقیق
 • بی نام IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  17 11
  کیمیایی سالهاست که حناش رنگی نداره
 • افشین .پ A1 ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  6 2
  تشکراز مسعود کیمیایی به خاطر تخریب بهروز وثوقی .بخاطر سکانسهایی که از جون مایه گذاشت و اینقدر گریه کردیم.ودیوانه کرد مارو..بلوچ :لحظه ملاقاتی در زندان قزلالحصار.....گوزنها:صحنه التماس سید از اصغر قاچاق فروش....خاک: صحنه خاکسپاری و درگیری با مردم ...رضاموتوری: سکانس. پایانی فیلم. و. جون دادن وپل زدن روی آسفالت سرد خیابون..داش آکل: صحنه دیدن دختر حاجی برای اولین بار...سال. ۱۳۷۵ از میدان مادر رد میشدم شادروان نعمت حقیقی فیلمبردار فوق العاده سینما رو دیدم و ازش تشکر کردم بخاطر حرفی که در مورد انتخاب. بهترین بازیگرسینمای ایران به انتخاب مجله سینمایی ماهنامه فیلم زده بود .شادروان نعمت حقیقی گفته بود. درایران فقط یک نفر ...بهروز وثوقی درخارج مثنوی هفتادمن.....منو بوسید وگفت واقعا درست گفتم..ا
  • ناشناس IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۱
   7 3
   الان خودت فهمیدی چی گفتی؟
 • بی نام IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  12 16
  اقاى كيميايى كاملاً راست گفته اند زيرا حرفهاى خواهرفروغ را عليرضاميبدى كاملاً رد كرده ، اصلاً زمان فوت ان مرحومه درايران نبوده وحرفهاى خواهرفروغ از اساس بى پايه مى داند.
 • بی نام A1 ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  14 1
  اولش فکر کردم مصاحبه ی مسعود کیمیایی با روزنامه ی کیهان بوده بعد فهمیدم شرق بوده تعجب کردم