ایرنا نوشت:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با جمعی از مقامات کشور پرتغال از جمله وزیر امور خارجه، وزیر مشاور در امور فرهنگی، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و رییس و دبیر کل حزب سوسیالیست پرتغال در باره گسترش مناسبات دو جانبه گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه پرتغال در دیدار با علی جنتی با اشاره به زمینه های مختلف همکاری میان دو کشور گفت: فرهنگ و هنر، ادبیات، ورزش و جوانان و رسانه از جمله ظرفیت هایی هستند که باید در مناسبات میان دو کشور بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرند.

او با اشاره به توانمندی های دو کشور در حوزه فرهنگ گفت: با توجه به این که مردم 9 کشور در جهان به زبان پرتغالی تکلم می کنند آماده همکاری با ایران برای اجرای طرح های مشترک فرهنگی در کشورهای پرتغالی زبان هستیم.

وزیر امور خارجه پرتغال با اشاره به نامزدی این کشور برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار حمایت جمهوری اسلامی ایران از این کشور شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط با پرتغال در همه زمینه ها تاکید کرد.

در دیدار جنتی با وزیر مشاور در امور فرهنگی پرتغال نیز طرفین در خصوص راههای گسترش همکاری های فرهنگی دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار گفت: فرهنگ عنصری حیاتی در میان همه ملت هاست و دو کشور ایران و پرتغال با برخورداری از فرهنگ و تمدن دیرین زمینه های زیادی برای همکاری دارند.

علی جنتی گفت: گفت و گوی بین ادیان یکی از زمینه های مهم همکاری میان دو کشور است که می تواند نقش موثری در صلح و ثبات در سطح جهان ایفا کند.

ژرژ بارتو شاویر وزیر مشاور در امور فرهنگی پرتغال نیز با ابراز خرسندی از برگزاری روزهای فرهنگی ایران در پرتغال گفت: علاوه بر همکاری های دو جانبه فرهنگی دو کشور می توانند در مجامع فرهنگی بین المللی نظیر یونسکو نیز سطح همکاری های خود را در موضوعات مورد علاقه گسترش دهند.


*دیدار رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس پرتغال با وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی

در این دیدار که کلیه نمایندگان عضو کمیسون فرهنگی مجلس پرتغال حضور داشتند، تعدادی از نمایندگان به طرح دیدگاه های خود در خصوص روابط دو کشور پرداختند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس پرتغال در این ملاقات با اشاره به ضرورت گسترش همکاری میان دو کشور در زمینه فرهنگی گفت: مجلس پرتغال از توسعه مناسبات در همه زمینه ها به خصوص مبادلات فرهنگی و دانشگاهی حمایت می کند.

باتیستا با اشاره به امضای موافقت نامه همکاری میان دانشگاه نووای پرتغال و دانشگاه اصفهان ابراز امیدواری کرد توافق های صورت گرفته هر چه سریعتر اجرایی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار با استقبال از گسترش همکاری های فرهنگی علمی و دانشگاهی میان دو کشور گفت: در صورت اعلام آمادگی یکی از دانشگاههای پرتغال، اتاق ایران با هدف معرفی فرهنگ و تمدن دیرینه ایران ایجاد خواهد شد.

جنتی نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک کرسی آموزش زبان فارسی در دانشگاه لیسبون راه اندازی شود.

رئیس فراکسیون و دبیرکل حزب سوسیالیست پرتغال نیز در دیدارهای جداگانه با وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی خواستار افزایش مناسبات فرهنگی دو کشور شدند.

 

23145

 

کد خبر 361231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =