۰ نفر
۲۲ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۲:۲۶

نیروگاه بوشهر در موعد مقرر به ایران تحویل داده می شود؟

مدیر اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه برای اتمام احداث نیروگاه اتمی بوشهر در موعد مقرر آمادگی دارد. این در حالی است که بر اساس اولین تاریخ مورد توافق میان تهران - مسکو قرار بود نیروگاه بوشهر در هشتم ژوئیه 1999 میلادی تکمیل شود اما تاریخ بهره برداری از واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر تاکنون حدود 10 سال است به تعویق افتاده است.

الکساندر ماریاسوف مدیر اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه در حالی این سخنان را مطرح کرده است که پیش از این روسیه در جریان تحویل فازهایی از نیروگاه اتمی بوشهر با بهانه هایی تاخیر در اجرای قرار داد داشته است. روسیه، بارها یکی از دلایل تاخیر در تکمیل این نیروگاه را تبدیل سیستم غربی نیروگاه به سیستم شرقی و عدم تامین مالی به موقع اعلام کرده است .

مدیر اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه با بیان اینکه بار دیگر باید بر آمادگی روسیه جهت به اتمام رساندن احداث نیروگاه اتمی بوشهر در موعد مقرر تاکید کنم افزود: فکر می کنم که بعد از تحویل سوخت هسته ای طی سال گذشته برای نیروگاه، ایرانی ها نباید در این مورد تردیدی داشته باشند.

وی افزود که مسائل معین مربوط به اتمام احداث نیروگاه اتمی بوشهر، راه اندازی و بهره برداری از آن و دیگر مسائل فنی مالی و اقتصادی در چارچوب تماس های موجود میان کورپوراسیون "روس اتم" و سازمان انرژی اتمی ایران حل و فصل خواهد شد.

طبق آخرین توافقات میان طرفین، قرار است واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر با قدرت یک هزار مگاوات سال آینده به بهره برداری برسد.

قرارداد تکمیل ساخت واحد اول نیروگاه اتمی در بوشهر، ژانویه 1995 در تهران امضا شده بود. روسیه همچنین موظف شد که یک رآکتور آبی-آبی "و.و.اِ.ار-1000" و سوخت هسته ای برای آن را به ایران عرضه نموده و متخصصین ایرانی را آموزش دهد.

حجم کل قرارداد حدود یک میلیارد دلار ارزیابی می شود که از این میان قیمت رآکتور حدود 850 میلیون دلار است. پیمانکار کل کارهای ساخت و مونتاژ واحد اول نیروگاه، موسسه روسی "اتم استروی اکسپورت" است. در ماه فوریه 1998 فدراسیون روسیه و ایران توافق نمودند که روسیه نه تنها در تجهیز نیروگاه به ایران کمک کند، بلکه بطور کل ساخت آن را تکمیل کند. این پروژه می بایست 8 جولای 1999 تکمیل می شد، اما تاریخ بهره برداری از آن تاکنون چندین بار به تعویق افتاده است.

به گزارش نووستی، قرارداد احداث دو واحد نیروگاه اتمی آب سبک هر کدام با قدرت حدود 1290 مگاوات در آبان ماه سال 1353 با شرکت آلمانی "کرافت ورک اونیون" که از شرکت‌های تابعه شرکت زیمنس بود، منعقد شد.

آلمانی‌ها احداث این دو واحد را در 15 کیلومتری جنوب شهر بوشهرآغاز کردند و تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 (1357) واحد اول حدود 75 درصد و واحد دوم حدود 60 درصد ساخته شد. با پیروزی انقلاب اسلامی، پیمانکار آلمانی حاضر به ادامه همکاری با جمهوری اسلامی ایران نشد و متخصصان خود را از نیروگاه اتمی بوشهر خارج کرد.

جمهوری اسلامی ایران، سرانجام در 25 اوت 1992 موافقتنامه جامع همکاری‌های هسته‌یی را با مسکو امضا کرد و شرکت روسی " اتم استروی اکسپورت" هشتم ژانویه 1995 عملیات تکمیل واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر را به عهده گرفت.

کد خبر 3637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =