فارس نوشت:

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی جزئیات سیاست‌های تشویقی برای مشترکان خودتامین اعم از دارندگان مولدهای دیزلی و یا استفاده‌کنندگان از پنل‌های خورشیدی را تشریح کرد و گفت:۵ میلیون تومان کمک بلاعوض برای مشترکانی که از پنل‌های خورشیدی استفاده کنند در نظر گرفته شده است.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،هوشنگ فلاحتیان گفت: تعدادی از اماکن کشور مانند بیمارستان‌ها ، ساختمان‌های اداری و کارخانه‌ها به مولدهای دیزلی مجهز هستند که این مولدها در طراحی اولیه ساختمان‌ها ایجاد شده است و مسئولیت تامین برق آنها را در مواردی که شبکه سراسری برق دچار وقفه می‌شود، برای تامین انرژی موردنیاز آن اماکن برعهده می‌گیرد.

او گفت: وزارت نیرو برای استفاده از این مولدها به‌منظور کمک به شبکه سراسری برق برنامه‌ریزی انجام داده است که براساس آن تمام هزینه گاز دیزل ژنراتورهای گازسوز به‌ازای هر کیلووات ساعت 0.25 مترمکعب به‌صورت کامل پرداخت می‌شود و مولدهایی که با سوخت گازوئیل به تولید برق اقدام می‌کنند، وزارت نیرو به‌ازای هر کیلووات ساعت 0.4 لیتر هزینه سوخت را تقبل می‌کند.

او ادامه داد: چنانچه صاحبان مولدهای دیزلی از این مولدها برای تولید برق در تابستان با هماهنگی مرکز کنترل شرکت‌های توزیع برق استفاده کنند، هزینه سوخت با هر نرخی که در اختیار آنها قرار بگیرد، ما آن هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم.

او گفت: این بدین معنی است که بهای سوخت مصرفی این مولدها برعهده وزارت نیرو است و در عین حال تولید برقی که توسط این مولدها صورت می‌گیرد، بهای آن با بهای انرژی مصرفی آنها تهاتر می‌شود.

فلاحتیان با بیان اینکه صاحبان مولدهای دیزلی با به‌کارگیری مولدهای خود از دو بخش منتفع می‌شوند، گفت: پول سوخت مولدها به‌صورت کامل پرداخت می‌شود و برق تولیدی توسط این مولدها از آنها نیز خریداری می‌شود و هزینه برق مصرفی آنها را با بهای تولید برق تهاتر می‌کنیم.

او گفت: همه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای مولدهای دیزلی هستند، در فصل تابستان با به‌کارگیری مولدهای خود افزون‌بر ایجاد درآمد، می‌توانند هزینه‌های برق مصرفی خود را به‌شدت کاهش دهند.

او گفت: همه مشترکانی که از پنل‌های خورشیدی برای تولید برق خود استفاده کنند، به‌ازای هر کیلووات ساعت ایجاد ظرفیت تولید حدود 4.5 تا پنج میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند و اگر برق تولیدی ازطریق پنل را به شبکه سراسری بفروشند، به‌ازای هر کیلووات ساعت حدود 444 تومان به آنان پرداخت می‌شود.


23231

 

کد خبر 366152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =