آمار چک های مبادله شده و برگشتی خرداد 93 بر اساس اطلاعاتی که بانک مرکزی منتشر کرده است.

محمد امیرپور:

بر اساس آماری که بانک مرکزی منتشر کرده است تعداد چک های برگشتی در خرداد سال جاری فراتر از 500 هزار عدد رفت. موضوعی که فعالان اقتصادی آن را یکی از علائم رکود عنوان می کنند و از این زاویه بسته مقابله با رکود دولت را قابل ستایش می دانند تا بلکه اجرایی شدن آن پایانی باشد برای وضعیتی که اقتصاد ایران تجربه کرد. این موضوع در حالی اهمیت پیدا می کند که در آذر 1391 میزان چک های برگشتی فرای 500 هزار عدد رفت اما بار دیگر این مقدار پس از حدود 2 سال ثبت شد تا تیم اقتصادی دولت یازدهم برای آن چاره اندیشی کند.

آمار بانک مرکزی از «تعداد و مبلغ اسناد مبادله شده و برگشت داده شده در اتاق پاياپاي اسناد بانكي تهران» حکایت دارد در خرداد سال جاری  4 میلیون و 88 برگ چک به ارزش 1013.8 هزار میلیارد ریال مبادله شده که 507 هزار برگ چک به ارزش بیش از 50.6 هزار میلیارد ریال برگشت خورد. گفتنی است میزان چک های صادر شده در خرداد سال جاری در مقایسه با ماه قبل از نظر تعداد 1.1 درصد و از نظر ارزش 13.1 درصد کاهش داشته اما نسبت به ماه مشابه سال 92 به ترتیب 6.1 و 9.6 درصد رشد نشان می دهد. آمار چک های مبادله شده و برگشتی خرداد 93 بر اساس اطلاعاتی که بانک مرکزی منتشر کرده در جدول زیر خلاصه آمده است: 

3939

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 367733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسن A1 ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
  1 0
  اکثر چک های برگشتی مربوط به شرکتها ی هرمی کمپوست است چرا یک فرد روانی مثل صمد کرده را در خیابانها بگردانید عوض درمان این فرد ولی شرکتهای کمپوست مانند شرکت یکان و نو تاش کمپوست که سراسر مملکت را روا نی بی خانمان طلاق سکته....... خلاصه اختلاف بین پدر وپسر یک رسانه درمورد آنها حرفی. نمی زند
 • بی نام IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۰
  2 0
  مشکل چک فقط چک برگشتي نيست مشکل ديگري که خيلي ها متوجه نيستند مشکل چک هاي در وجه حامل است که خيلي از اين نوع چک سوء استفاده مي شود.
 • بی نام IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۰
  0 0
  چک شده ابزار کلاهبرداری