مهر نوشت:

در چارجوب بررسی مفاد قراردادهای پیش فروش و فروش فوری، شرکت‌های خودروساز به اعمال اصلاحات مدنظر شورای رقابت در قراردادهای خود و ارسال نسخه نهایی این قراردادها به مرکز ملی رقابت متعهد شدند.

مرکز ملی و شورای رقابت اعلام کرد: در راستای بررسی مفاد قراردادهای پیش فروش و فروش فوری شرکتهای خودروسازی از جهت مطابقت با مقررات حقوق رقابت و رعایت حقوق مصرف کنندگان پس از درخواست از شرکتهای خودروسازی جهت معرفی نماینده حقوقی به مرکز ملی رقابت به منظور ابلاغ ایرادات موجود در قراردادها و در پی آن تشکیل جلسه با نمایندگان شرکتهای خودروساز و بررسی و تبادل نظر در خصوص لزوم تعدیل و اصلاح برخی از مواد قراردادها، شرکتهای خودروساز به اعمال اصلاحات مد نظر شورای رقابت در قراردادهای خود و ارسال نسخه نهایی این قراردادها به مرکز ملی رقابت متعهد شدند.

شایان ذکر است برخی از مواد قراردادهای اشاره شده در بالا به جهت قابلیت انطباق با برخی از مصادیق سوء استفاده از وضعیت اقتصادی مسلط (مذکور در شماره 1و2 بند ط ماده 45 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی)، در تعارض جدی با حقوق مصرف کنندگان قرار داشتند.

تأثیر اصلاحات صورت گرفته در قراردادها بر حقوق مصرف کنندگان نیز به شرح ذیل می باشد:

1-جلوگیری از امکان تفسیر موسع شرایط فورس ماژور توسط شرکت های خودروساز

2-عدم امکان جایگزین نمودن خودروی ثبت نامی خریدار با هر خودروی تولیدی دیگر شرکت به بهانه توقف خط تولید به هر دلیلی، مگر با توافق کتبی خریدار

3-برطرف نمودن ابهام مصرف کننده در خصوص قیمت نهایی و تمام شده خودرو

4-شفاف نمودن نحوه محاسبه قیمت خودرو و مواردی که در قیمت نهایی مصرف کننده مورد محاسبه قرار می گیرد. (از جمله مالیات - ارزش افزوده و... )

5-مطمئن ساختن مصرف کننده از انطباق قیمت نهایی خودرو با دستوالعمل شورای رقابت که به وسیله مرکز ملی رقابت محاسبه و ابلاغ گردیده است.

6-شفاف نمودن نحوه محاسبه آپشن ها و تجهیزات و لوازم اضافی و جلوگیری از تحمیل افزایش قیمت قابل توجه خودرو به مصرف کننده در زمان تحویل به بهانه اعمال آپشن در خودرو (محاسبه آپشن بر اساس ضابطه مصوب شورای رقابت)

7-مشخص ساختن لیست اقلام و بهای آپشن های اختیاری برای مصرف کننده در زمان ثبت نام

8-روشن ساختن زمان دقیق تحویل خودرو به مصرف کننده در قرارداد و نیز ضمانت اجرای عدم تحویل به موقع آن توسط خودروساز

9-برطرف نمودن ابهام خریدار در خصوص قیمت خودرو از طریق حذف عباراتی نظیر "کد برنامه فروش" از متن قرارداد

10-الزام خودروسازان به تأکید کردن بر واریز وجه، صرفاً به حساب شرکت و عدم واریز به حساب اشخاص و نمایندگی در راستای جلوگیری از ایجاد مشکلات موجود پیشین در خصوص پرداخت به نمایندگی ها

11-ملزم نمودن خودروسازان به برنامه ریزی خط تولید خود به گونه ای که عرضه مطابق با پیش فروش باشد و امکان عدم تحویل خودرو در موعد مقرر در قرارداد به بهانه تغییر در برنامه های تولیدی شرکت وجود نداشته باشد.

12-افزایش بازه زمانی مراجعه و حضور خریدار جهت تحویل خودروی درخواستی خود در محل تحویل از زمان اعلام کتبی شرکت، در خصوص آماده تحویل بودن خودرو.

13-سلب این اختیار از خودروسازان که در صورت کاهش یا افزایش آپشن، مصرف کننده حق هیچگونه اعتراضی نداشته باشد.

14-جلوگیری از سوء استفادده شرکت های خودروساز از موقعیت مسلط اقتصادی خود و تحمیل یکطرفه مفاد قراردادها به مصرف کننده (از مصادیق بند ط ماده 45 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی)

15-ممانعت از درج شروط قراردادی غیر منصفانه در متن قراردادهای پیش فروش و فروش فوری (مورد مذکور در شماره 2 بند ط ماده 45 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی).

 

45231

 

کد خبر 368034

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۱
  3 0
  چرا نظرات بعضی متن ها رو تایید نمی کنید ؟ بعضی نظرات از خود خبر جالب تره
 • Aghil ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۱
  5 0
  من يه پارس ٨٧ دارم به به اندازه يه گاري نمي ارزه واي تو ماشين دوستم ميشينم (پژو سال) دلم برا ماشين خودم تنگ ميشه به خدا مفتش گرونه
 • بی نام US ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۱
  7 0
  خودرو سازان شدن کارتلهایی که کسی جلودارشان نیست.و تا وقتی این انحصار را داشته باشند وضعیت روز به روز بدتر میشه
 • بی نام A1 ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۱
  1 0
  نحوه محاسبه سود مشارکت به چه صورتی است؟ موقعی که مابه التفاوت قیمت خودرو را دریافت می کنند، سود را برای وجه پرداختی اولیه محاسبه می کنند نه سود کل مبلغ پرداختی موقعی که در دعوتنامه ذکر می کنند تحویل چند روزه ، این نکته را ذکر نمی کنند که روز محاسبه شده روزکاری است نه تاریخ تقویمیبفرض یک هفته که در آن هیچ تعطیلی وجود نداشته باشد را 5 روز محاسبه می کنند نه 7 روز
 • بی نام IR ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  1 2
  فایده ای نداره این کارها، چون مردم مجبورن از اینا بخرن، می فهمید؟ مجبورررررر
 • بی نام A1 ۰۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  3 0
  واقعا فکر میکنید کدوم ار شرکت ها این شروط رو رعایت خواهند کرد
 • بی نام A1 ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  1 0
  8روشن ساختن زمان دقیق تحویل خودرو به مصرف کننده در قرارداد و نیز ضمانت اجرای عدم تحویل به موقع آن توسط خودروساز این بند دیگه نیاز نبود چون خودرو سازان همینجوری به موقع تحویل نمیدن تازه ازشون هم می خوایند ضمانت عدم تحویل به موقع بگیرید؟
 • امیر حسین IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  3 0
  پژو پارس با ایربگ راننده رو توی تیر ماه فروختن 32 میلیون حالا اومدن یه ایربگ دیگه اضافه کرده شده 34.5 میلیون، برید اینا رو بررسی کنید
 • موسی IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  3 0
  یه چیزی بگید که ازتون بر بیاد. ما که 4 سال تو ایران خودرو کار کردیم می دونیم این خودرو ها به قیمت جوون آدما تموم میشه ، چون کیفیت که چه عرض کنم ، اصلا کیفیت تو خودرو سازی ایران معنی نداره. حالا شما های یگید ارزون شه ، گرون شه . آقا اینا دارند طناب دار به مردم به عنوان خوردو می فروشند