مهر نوشت:

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به روند بررسی دلایل سقوط هواپیما گفت: جعبه‌های سیاه پس از حضور کارشناسان اوکراینی در ایران باز می‌شود.

احمد مجیدی در خصوص روند بررسی دلایل سقوط هواپیما اظهار داشت: براساس قانون پس از سقوط هواپیما کشور طراح و سازنده، کشوری که هواپیما را ثبت کرده و یا کشوری که اتباع خودش در هواپیما بودند، می‌توانند در کمیسیون بررسی سانحه شرکت کنند.

وی با بیان اینکه بنابراین ما به کشور اوکراین که طراح و سازنده هواپیما است اعلام کردیم تا برای بررسی به ایران بیایند، گفت: کارشناسان اوکراین هم تا دو هفته دیگر می‌آیند. به دلیل اینکه اگر در جلسه حضور نداشته باشند و موضوعی به ضرر آن‌ها اعلام شود، امکان دفاع از خود ندارند، بنابراین حتما در جلسه شرکت می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: به همین دلیل در حادثه هواپیمای توپولفی که در قزوین سقوط کرد، روس‌ها ۱۶ نفر کارشناس فرستادند بنابراین منتظریم که کارشناسان اوکراین بیایند و بعد با حضور آن‌ها جعبه‌های سیاه را باز کنیم.

مجیدی با بیان اینکه جعبه‌ها سیاه سالم هستند و امکان خواندن آن‌ها در ایران وجود دارد، بیان کرد: بنابراین حداکثر ۸ ماهه پاسخ ما را می‌دهند اما زودتر از این زمان نمی‌توان دلیل حادثه را اعلام کرد زیرا کمیته‌های مختلفی در حال بررسی حادثه هستند.

وی با اشاره به اینکه یک گروه پزشکی و روانشناسی در کمیته بررسی سانحه داریم، افزود: یک گروه هم برای موتورهای هواپیما در کمیته فعالیت می‌کنند که احتمال نقص موتور را مورد بررسی قرار می‌دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مانند موتور هواپیمایی که در ارومیه سقوط کرد به دلیل اینکه یخ زده بود امکان بررسی نداشتیم بنابراین باید به کشور سازنده یعنی آمریکا می‌رفت که البته به دلیل تحریم، آمریکا نپذیرفت بنابراین ۸ ماه به دنبال کشور دیگری بودیم تا این امکانات را داشته باشد و اطلاعات موتور را به ما بدهد.

مجیدی با تاکید بر اینکه در حادثه سقوط هواپیما به دنبال مقصر نیستیم، اظهار داشت: در قانون سازمان هواپیمایی کشوری و در کمیسیون بررسی سانحه به دنبال مقصر نیستیم بلکه کمیسیون فقط دلایل سقوط را مطرح می‌کند مانند سانحه توپولف قزوین که نقص موتور را پیدا کردند و به همه سازمان‌های هوانوردی دنیا این نقص اعلام شد.

وی با بیان اینکه از نظر قانون کارشناسان اوکراین ۴۰۰ روز وقت دارند تا پاسخ ما را بدهند، بیان کرد: از بین کارگروه‌های ۱۱ گانه یک کارگروه مربوط به جعبه سیاه است و مابقی کارگروه‌ها به موضوعات دیگر می‌پردازد.

 

23503

کد خبر 369798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • نقی A1 ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۲
    1 0
    هواپیما رو بد مونتاژ کردید حالا می خواید نقصش رو پیدا کنید به دنیا معرفی کنید؟