ایسنا نوشت:

در پی تایید استفاده از روغن پالم در شیر و لبنیات پرچرب، مصرف‌کنندگان از خرید محصولات لبنی پر چرب روی گردانده‌اند و ضمن رعایت جانب احتیاط ، به مصرف لبنیات کم‌چرب روی آورده‌اند.

در حالی در تمام یخچال‌های سوپر مارکت سطح شهر محصولات لبنی پر چرب دیده می‌شود فروشندگان اذعان دارند که " دو هفته‌ای است که فروش این محصولات به صفر رسیده و تاریخ انقضای این محصولات رو به اتمام است".

همچنین به گفته آنها " فروش محصولات لبنی پر چرب به ویژه ماست، پنیر و شیر بسیار کاهش یافته و به جای آن فروش محصولات لبنی کم چرب نسبت به گذشته 50 درصد افزایش یافته است اما باز هم در این میان مردم با اطمینان خرید نمی‌کنند و در خریدهای خود محتاطانه برخورد می‌کنند".

علیرغم اینکه سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشورمان از سرانه جهانی پایین‌تر و نصف کشورهای اروپایی‌ است و تلاش می‌شد جامعه به سمت افزایش مصرف شیر و فرآورده‌های آن ترغیب شوند طی مدت اخیر به دلیل افزایش پی در پی قیمت این محصولات، مصرف آن از روند افزایشی بازایستاد و در چند روز اخیر هم با علنی شدن استفاده از روغن پالم در تولید، تقاضای بازار تحت تاثیر قرار گرفت که این امر هم به ضرر تولیدکنندگان و هم به ضرر سلامت جامعه است.

هر چند طبق تفاهم‌نامه مشترک سازمان استاندارد و وزارت بهداشت قرار شده تا پایان شهریور روغن پالم در تولید شیر و لبنیات حذف و با کارخانه‌های متخلف برخورد شود اما هنوز اطمینان خاطر به بازار مصرف بازنگشته چون همچنان محصولاتی که تخلف در تولید آنها صورت گرفته در بازار موجود است و مسئولان هم بنا ندارند نام کارخانه‌های متخلف را عنوان کنند.

بنابراین انتظار است برای رفع نگرانی بازار مصرف این محصولات استراتژیک و جلوگیری از زیان اقتصادی تولیدکنندگان اقدامات مناسب در راستای تامین خواسته‌های مردم انجام شود و محصولات سالم و اطمینان خاطر به بازار مصرف بازگردد.

 

45231

 

کد خبر 370358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نسیم IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
  6
  تا زمانی که اسامی کارخانجات متخلف اعلام نشود از ملت نمی توان انتظار اعتماد مجدد به محصولات و بازگشت به شرایط نرمال را داشت.عدم اعلام اسامی کارخانجات متخلف موجب صدمه اقتصادی به سایر کارخانجات لبنیات که از این تخلفات مستثنی بوده اند می گردد.مگر اینکه کلیه کارخانجات لبنیاتی متخلف بوده باشند. برای بدست آوردن اعتماد در بازار لبنیات اسامی کارخانجات متخلف باید به مردم اعلام گردد تا بستر بی اعتمادی از بین برود.
 • بی نام IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
  15
  تازه شیر کم چرب رو هم گرون کردن...
 • بی نام US ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
  14
  البته در حالت عادی هم بهتر بود مردم بیشتر از لبنیات کم چرب استفاده می کردند البته به فرض اینکه لااقل شیر واقعا شیر باشد
 • ش A1 ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
  7
  اصلا پاستوریزه نمیخواهیم . خودمان میجوشانیم و ماست میزنیم . باعث عدم وابستگی هم میشود . متقلبین هم تنبیه میشوند .
 • ناصر A1 ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
  11
  شیر نخورید ... شیر اگه سالم هم باشه کلا ضرر داره واسه دستگاه گوارش ... پیش به سوی گیاهخواری
 • رضا A1 ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
  15
  مطمئن باشید محصولات پر چرب را در بسته بندی کم چرب عرضه خواهند کرد