اغتماد نوشت:

 بعد از حدود 10 روز از فوت مرحوم علی چراغی بر اثر ضرب وشتم توسط پیمانکار شهرداری، محمد، برادر علي،  از خاطرات آن روزها اين‌گونه ياد مي‌كند:

روز دوم بستري شدن برادرم در بيمارستان و قبل از رسانه‌يي شدن ماجرا، فردي به نام محمودي كه گويا مسوول حقوقي شهرداري منطقه 4 بود، به دنبال تماس خبرنگاران 20:30 كه گويا براي پيگيري واقعه به آنها زنگ زده بودند، براي ميانجيگري به بيمارستان آمد و 5 ميليون تومان هم براي درمان وي به حساب بيمارستان ريخت ولي از آن روز ديگر هيچ خبري از وي يا ساير مسوولان شهرداري نشده است. علي برخلاف آنچه رسانه‌ها نوشته بودند نه دستفروش بوده و نه كارگر تفكيك زباله بلكه به گفته برادرش، تا قبل از عيد امسال با محمد به خياطي مشغول بوده و بعد از عيد وانتي قسطي مي‌خرد و به جابه‌جا كردن بار مي‌پردازد: تعدادي از دوستان و اقوام ما در كار تخريب ساختمان‌ها مشغول به‌كارند. آنها به علي زنگ مي‌زدند كه فلان جا داريم ساختماني را خراب مي‌كنيم بيا بخشي از وسايل آن را بار بزن و ببر.

«فقط 18 ميليون هزينه بيمارستان شده و 10 ميليون هم هزينه مراسم و... كه با قرض و قوله جور كرده‌ايم، ديگر نمي‌دانيم چه بايد بكنيم! آن مرحوم نه بيمه بوده و نه حقوقي داشته است. واقعا نگران آينده همسر و فرزندان وي هستيم. مجبور شديم خانه اجاره‌يي‌اش را كه دو كوچه پايين‌تر از ما بوده را تحويل دهيم و آنها را به طبقه سوم خانه پدري‌مان بياوريم...»

اينها جملات ديگري است از برادر مرحوم چراغي. اخبار در مورد ضاربان و پيمانكار مورد نظر نيز همچنان متناقض است و در ابهام. بالاخره معلوم نشده كه چند نفر از ضاربان را گرفته‌اند و پيمانكار هم خود را معرفي كرده است يا خير. در حالي كه گفته‌هاي يك منبع موثق، هر چهار ضارب آن مرحوم هم اينك در بازداشت به سر مي‌برند و قرار است كه امروز نخستين جلسه دادگاه آن در شعبه.... برگزار شود.

گرچه برادر علي مدعي است كه هيچ اطلاعي به خانواده وي در مورد روند پرونده داده نمي‌شود: «از روزي كه شكايت كرده‌ايم هر دفعه كه براي پيگيري رفته‌ايم يا تماس گرفته‌ايم، جواب داده‌اند: خودمان خبرتان مي‌كنيم!» و با تعجب ادامه مي‌دهد «مگر ضاربان را گرفته‌اند؟ كي قرار است محاكمه شوند؟»

گلايه بعدي خانواده چراغي از عملكرد صدا‌و‌سيما است: نمي‌دانم ولي مي‌گويند صدا و سيما تحت فشار شهرداري گزارش روزهاي اوليه را پخش نكرد و فقط وقتي ماجرا رسانه‌يي شد و بالا گرفت مجبور شد به شكلي ناقص و گذرا گزارشي كوتاه را پخش كند.وي همچنين در مورد پاسخ‌هاي به قول خودش «بي‌ربط» شهرداري در مورد اين حادثه و تلاش آنها براي شانه خالي كردن از مسووليت خود مي‌گويد: «واقعا اينكه مي‌گويند طرف پيمانكار بوده و به ما ارتباطي ندارد چه معنايي دارد؟ مگر پيمانكاران براي شما كار نمي‌كنند؟ اگر به شما ارتباطي ندارند چطور با وانت مزداي دوكابينه آرم‌دار شهرداري در خيابان‌ها مي‌چرخند و به عنوان ماموران شهرداري با مردم برخورد مي‌كنند؟»عبداللهي چند روز قبل در صحن شورا اعلام كرد كه از خانواده چراغي حمايت خواهد شد و مدعي بود كه چند باري به خانواده وي سر زده است. درحالي كه به گفته محمد؛ وي تنها يك‌بار آنهم همراه مسجد جامعي به منزل‌شان آمده و قول‌هايي داده و رفته است. وي آهي مي‌كشد و ادامه مي‌دهد: «پدر من خودش بازنشسته شهرداري منطقه 11 است. چطور مي‌تواند از پس هزينه‌هاي يك خانواده پنج نفره ديگر هم برآيد؟ »

 

17302

کد خبر 371357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  58 0
  بترس از آه مظلوم .....................................
  • بی نام IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
   12 0
   يك سوال؛چرا ماموران شهرداري با بساز بفروشين محترم كه نصف خيابان را بند مي اورند و سد معبر مي كنند برخورد قاطع نمي كنند و فقط زورشان به دست فروش ها ميرسه
 • بی نام IR ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  61 0
  قالیباف باید پاسخگو باشد.
 • بی نام IR ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  32 0
  هی خدااااااا :
 • بی نام IR ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  66 2
  اقا جان چقد مساله رو بزرگش میکنید اقا یه اتفاقیه که افتاده . بچسبید به امریکا که یه نوجوان سیاهپوست رو با نهایت قساوت کشته اند الان یه ماهه خبر اول صدا و سیماست .
 • محم A1 ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  40 0
  خدا نکنه تواین مملکت برابدبختی مشکلی پیش بیاد.فقط باید گفت تاسف
 • بی نام A1 ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  68 0
  البته كه صدا و سيما هم خوب هواي شهرداري رو داره چند روزه دغدغه اصلي صدا و سيماي ما شده مرگ جوان 17 ساله سياه پوست آمريكايي در فرگوسن كه بعد از دزدي كشته شده ولي اخبار مربوط به اين پدر كه هم وطن و هم نژاد ما و صاحب چهارفرزند بوده و براي كسب حلال تلاش مي كرده و توسط ماموران شهرداري كشته شده هيچ بازتابي نداشته. بخاطر همين هيچ رغبتي به ديدن و شنيدن صداو سيماي ميلي ندارم.
 • مهدی IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  31 1
  به کار شما رسیدگی کنند ؟ پس طرح تفکیک جنسیتی رو که اجرا کنه ؟
 • علي A1 ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  27 2
  براي قاليباف كه مهم نيست مهم جداكردن زنان از مردان در شهرداري هست
 • بی نام A1 ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  24 1
  وقتی پرنده ای زنده است …. مورچه ها را میخورد, وقتی می میرد , مورچه ها او را می خورند زمانه و شرایط در هر موقعیتی می تواند تغییر کند … در زندگی به هیچ کس ظلم نکن و حقوق دیگران را ندیده نگیر . شاید امروز قدرتمند باشید …. اما یادتان باشد , زمان از شما قدرتمندتر است یک درخت میلیون ها چوب کبریت را می سازد … اما وقتی زمانش برسد… فقط یک چوب کبریت برای سوزاندن میلیون ها درخت کافی است … پس خوب باشید و خوبی کنید , دنیا دار مکافات است .
 • خزاعي A1 ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  36 4
  بچسبه به اين قضيه پس تكليف ساپورت و تكريم بانوان چي ميشه ؟
 • میلاد A1 ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
  0 0
  متاسفانه پس از قتل کارگر جوان در نقاط مختلف شهر تهران در چندین نوبت شخصا شاهد برخورد ماموران شهرداری که جری تر شده اند با تعدادی دستفروش بدبخت بودم.یک نمونه در گیری چند روز پیش ماموران شهرداری در چهار راه کوکاکولا تهران با چند دستفروش و یک پسرک بلال فروش بودم.ماموران بشدت برخورد کردند و تمام لوازم دستفروشان را ضبط کردند و حتی به چند دانه بلال پسرک هم رحم نکردند و وقتی با مقاومت پسرک مواجه شدند یکی از ماموران که بسیار قوی هیکل بود سیلی محکمی بر گوش پسرک زد که خون از دماغ کودک جاری شد با این حال به پیکاپ شهرداری چسبیده بود و با گریه خواهش می کرد کیسه بلالش را به او پس بدهند.در میان بهت و خشم عابران چند نفر به این رفتار اعتراض کردند و جوانی رفت سمت وانت شهرداری تا کیسه بلال پسرک را پس بگیرند و