آیا یزید مردم کوفه را با رقمی میلیاردی خریده بود؟/ پاسخ به یک شبهه تاریخی مطرح در شبکه های اجتماعی

چند کارشناس تاریخ اسلام به یک شبهه تاریخی مطرح شده درباره وضعیت مردم کوفه در زمان به شهادت رسیدن امام حسین(ع) و خریداری شدن دین آنها توسط یزید با مبلغی طلا پاسخ گفته اند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه، اخیرا در شبکه های اجتماعی موضوعی دست به دست می چرخید مبنی بر اینکه «یزید به هر نفر اهل خواص کوفه 30 هزار دینار طلا داد و دین آنان را خرید تا در مقابل امام حسین(ع) به میدان جنگ آیند» در واکنش به این مطلب، برخی کاربران رقم مطرح را معادل حدود 13 میلیارد تومان امروز خوانده و حق را به مردم کوفه می دادند و برخی این مطلب را کذب می دانستند و در نهایت موضوع به شوخی با وقایع تاریخی کشیده شد. صحت این موضوع در گفت وگوی این سایت با چندتن از متخصصان تاریخ اسلام بررسی شده است که در ادامه می خوانید.

استادان تاریخ معتقدند اگر چه مبلغ مورد اشاره در هیچ سند تاریخی وجود ندارد اما تطمیع مردم، سران قبایل و عشایر و سپاهیان از سوی دستگاه یزید برای مقابله با امام حسین (ع) صحت و سند تاریخی دارد.

یوسفی غروی: یزید با تطمیع و تهدید مردم را از امام حسین(ع) جدا کرد

محمدهادی یوسفی غروی اظهار کرد: «بیت المال کوفه انباشته شده بود و یزید به جای نعمان بن بشیر انصاری که عزل شده بود ابن زیاد را از بصره به کوفه و برای آمادگی رویارویی با امام حسین(ع) فرستاد. بیت المال فراوان از دست نعمان ابن بشیر والی قبلی به دست یزید رسید و او کیسه های زر را برای خریداری سران سپاهی که با مسلم ابن عقیل بیعت کرده و علیه ابن زیاد بیرون آمده بودند را سرازیر کرد که آن افراد را از جانب مسلم به سمت خویش جدا کند. این مطلب در کتاب تاریخ طبری مطرح شده است اما اینکه این ارقام را از کجا آوردند معلوم نیست.

ارقام مطرح شده در شبکه های اجتماعی سند تاریخی ندارد یعنی ما منبع تاریخی معتبری نداریم که مبالغ معینی ذکر کرده باشد و تنها این مطلب وجود دارد که یزید با دو عامل تطمیع و تهدید مردم را از مسلم بن عیقل و در نهایت از امام حسین(ع) جدا کرد و به تعبیر رایج، یزید روسای قبایل و عشایر کوفه را خرید.»

دکتر آیینه وند: سندی درباره پرداخت مبلغ مشخص از سوی یزید به خواص وجود ندارد

دکتر صادق آیینه وند، استاد تاریخ اسلام و رییس پژوهشگاه علوم انسانی عنوان کرد: «در زمان امام حسین(ع) مردم به سه گروه قابل تقسیم بودند، گروه اول کسانی بودند که نه به خاطر یزید بلکه به دلیل دنیاطلبی از یزید پشتیبانی کردند، گروه دوم کسانی بودند که بی طرف بودند و نوه پیامبر(ص) را تنها گذاشتند که آنان نیز مانند گروه اول گناهکارند و گروه سوم کسانی بودند که مخلصانه تا آخرین لحظه حیات خود در کنار امام حسین(ع) ماندند.

آنچه اخیرا در فضای مجازی مبنی بر پرداخت مبلغی مشخص از سوی یزید به خواص مطرح می شود، فضاسازی است و سندیت تاریخی در این باره وجود ندارد.»

حجت الاسلام صادقی: عواملی که فاجعه کربلا را ایجاد کرد فراتر از خریداری افراد و فریب با پول بود

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی صادقی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و کارشناس تاریخ اسلام معتقد است: «مطلبی صریح درباره ارتباط یزید با کوفیان و وعده‌های مستقیم او به آنان در دست نیست و تا آنجا که از منابع معتبر سراغ داریم سخنی از سی هزار دینار یا مبلغی مشابه برای تطمیع کوفیان وجود ندارد، آنچه وجود دارد، خریدن اشراف قبایل و دادن وعده های مالی از سوی ابن زیاد است.

اصل مطلب در مورد دادن وعده پست و مقام و مبالغ هنگفت به مردم کوفه درست است و یزید در صدد بود به هر شکل ممکن مردم بخصوص کوفیان را علیه امام بشوراند اما اینکه خود یزید ارتباطی با مردم کوفه داشته و به آنان وعده مالی داده باشد، در منابع چیزی نیافیتم. آنچه اتفاق افتاد تهدیدها و تطمیع‌های نماینده‌اش ابن‌زیاد در کوفه بود که البته منشأ آن خود یزید به شمار می‌رفت.

عواملی که فاجعه کربلا را ایجاد کرد فراتر از خریداری افراد و فریب با پول است و این موضوع تنها بخشی از عوامل است؛ اگر عامل ترس بر جان و مال درست است مهم‌تر از آن فرهنگ عمومی و تحول ارزش‌های دینی و دگرگونی آنهاست. بنابراین می‌توان گفت دادن 30 هزار دینار معادل 3 میلیارد تومان امروز به هریک از خواص کوفه از سوی یزید، صحیح نیست ولی این به معنای نفی اصل تطمیع کوفیان بخصوص بزرگان آنان نیست. البته یزید متهم اصلی واقعه کربلاست و اینکه بعدها خواست از آن شانه خالی کند و مسوولیت آن را بر دوش ابن‌زیاد بگذارد، فریب‌کاری و دروغی بیش نبود چه اینکه خود برای اولین بار به حاکم مدینه دستور داد از امام بیعت بگیرد و در صورت سرپیچی، او را گردن بزند.»

/6262

کد خبر 371906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رامین A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  این عرب ها همیشه تاریخ پول دارن٬اگه یزید الان بود یه تیم فوتبال میخرید...
  • بی نام IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
   18 6
   البته اگه یزید الان بود ممکن بود بازیکن های تیم مقابل را با وعده بازی سال آینده تو تیم خودش هم بخره
  • آرش IR ۰۳:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
   33 21
   یزید همین الانم هست تیم فوتبال می خره، به داعش کمک مالی می کنه، هزینه سوخت هواپیماهای اسرائیل رو پرداخت می کنه، علیه مالکیت ارضی ایران فعالیت می کنه، سید حسن نصرالله رو هم تروریست می دونه، فتوای جهاد نکاح و حرمت زیارت قبور رو صادر می کنه و... الان که فکر می کنم می بینم یزید شرف داشت به بعضی سران عرب امروز
 • بی نام A1 ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  16 1
  شاید واحد پولشون مثل چند سال پیش ترکیه بوده و 20 تا صفر جلوی پولشون داشتند
 • بی نام IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  54 22
  ممنونم خبرانلاین مطلب عالی بوذ
 • دامن باغ. IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  العان هم اگرازمون وامتحانی پیش اید.یقین داشته باشید..که همان اتفاق خواهد.افتاد.کوفه همان کوفه است.ومردمش همان مردم.وعراق کشوری نفرین شده است.که جگرزینب کبری.س..ازدست مردمش خون شد..
  • بی نام IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
   15 4
   العان؟
  • بی نام IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
   24 0
   دوست عزیز فرقی نمی کند کدام شهر باشد، مردم اکثر شهرهای دنیا رو میشه با پول خرید متاسفانه
 • بی نام A1 ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  9 1
  خبر آنلاین میشه خواهشا از کارشناس های خبره استفاده ... بله روایت داریم با چهار هزار دینار و دویست درهم بین مردم کوفه پخش کرده ... ابن زیادگفت: كتب إليّ يزيد بن معاوية بأربعة آلاف دينار و مائتي ألف درهم، أفرقها عليكم، و أخرجكم إلى حرب عدوّه الحسين بن عليّ ابن أعثم، الفتوح، 5/ 157
 • بی نام A1 ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  10 3
  حالا چه یک دینار چه 30هزار دینار کشتن امام حسین رو توجیه میکنه
 • بی نام IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  11 0
  اگر سریال معصومیت از دست رفته اقای میر باقری را بیاد آورید یکی از یاران سابق امام علی علیه السلام که در حساب و کتاب عالی بود اندوخته ی بی شماری را بعنوان بیت المال رسیدگی میکردخزانه دار بود بنابراین به پشتوانه ی این بیت المال ابن زیاد هر انچه خواست کرد
 • بی نام IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  5 0
  ظاهرا دلیل تغییر موضع مردم کوفه همان تغییر والی کوفه از نعمان بن بشیر به عبیدالله بن زیاد بوده است. کوفیان نعمان را چندان قبول نداشتند والبته خود یزید را هموغرورشان اجازه نمی داد که یک نفر از شام بر عراق حکومت کند. یزید عبیدالله را که از مردان دارای ریشه و جایگاهی در عراق بود گذاشت و نعمان را برداشت و عبیدالله از در دوستی درآمد و هوای امام حسین را از سر کوفیان انداخت و آن ها انگار نه انگار قولی به امام داده بودند.
 • بی نام IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  1 8
  العان نه مجید دلبندم الان
 • بی نام US ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۴
  3 0
  عالی بود. ممنون
 • بی نام IR ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
  16 6
  جالبه در این موارد به تاریخ طبری استناد میکنید. پس اگر کتاب تاریخ طبری معتبر است چرا فیلتر است؟ چرا موارد دیگرش را کذب می دانید؟
  • سید A1 ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
   4 3
   بی نام عزیز تاریخ طبری در بعضی جاهاش مملو از داستان های تخیلی هست. هرچند به هیچ کتاب تاریخی بطور کامل نمیتوان اعتماد کرد ...
 • بی نام A1 ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۲
  8 1
  فقط خداوند میدانند که اگر ما در آن زمان قرار داشتیم .پشت امام می ماندیم یا نه؟ انشالله که خودشان یاریمان کنند که گول هیچ یزید زمانه را نخوریم