ایرنا نوشت:

معاون فنی، مهندسی وخدمات ترافیک راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت: ارایه سند مالکیت خودرو به مردم توسط نیروی انتظامی دارای وجاهت قانونی است.

سرهنگ احمد رستمی عصر جمعه در برنامه زنده تلویزیونی مناظره با موضوع نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی و ابهام در ماده ۲۹ قانون راهنمایی و رانندگی افزود: نیازی نیست مردم برای اخذ سند مالکیت خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: پلیس راهنمایی و رانندگی بر اساس مقررات جاری، اقدامات و خدمات شماره‌گذاری و نقل وانتقال خودرو و شماره گذاری وسیله نقلیه (خودرو وموتورسیکلت) را برعهده دارند و براساس ماده ۲۲ مسوولیت صدور سند وسیله نقلیه به نیروی انتظامی سپرده شده است.

معاون فنی، مهندسی وخدمات ترافیک راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی به طرح ملی شماره‌گذاری پلاک خودرو به نام مالک وسیله نقلیه اشاره و تاکید کرد: این طرح از بهمن ماه ۸۲ به مرحله اجرا در آمده است و محوریت تخصیص شماره پلاک به نام فرد مالک ثبت می‌شود و مسوولیت‌های حقوقی وسیله نقلیه نیز بر عهده فرد مالک است.

سرهنگ رستمی اعلام کرد: با اجرای این طرح تاکنون نزدیک به ۲۵ میلیون نقل و انتقال و شماره‌گذاری خورو و موتورسیکلت در کشور انجام شده است.

وی، هدف پلیس راهنمایی و رانندگی را روزآمد کردن سیستم‌ها و سامانه‌های پلیس با استفاه از سامانه‌ها سایر دستگاه‌ها ذکر کرد.

به اعتقاد وی، ماده ۴۶ و ۴۷ قانون و مقررات پلیس راهنمایی ورانندگی نیروی انتظامی، اختیارات لازم را در اخذ کارت وسیله نقلیه برای ثبت سند مالکیت به نام فرد مالک پیش بینی کرده و مردم اجبار ندارند به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

صلاحیت دفاتر اسناد رسمی و نیروی انتظامی را باید در ثبت سند انتقال خودرو در نظر بگیریم

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این مناظره گفت: صلاحیت دفاتر اسناد رسمی در ثبت سند انتقال خودرو را باید به عنوان یک عقد و صلاحیت نیروی انتظامی در تعویض پلاک خودرو جداگانه در نظر بگیریم.

محمدمهدی انجم شعاع افزود: بهتر است دو مرجع راهنمایی و رانندگی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این زمینه باهم همکاری داشته باشند.

وی تصریح کرد: موضوع را باید مشخص کنیم، در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیش بینی شده که اسناد رسمی که مردم تنظیم می‌کنند به ثبت برسد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک ادامه داد: براساس ماده ۴۶ قانون ثبت اسناد را اختیاری اعلام کرده البته درمواردی خاص که با ملک ارتباطی ندارد قانونگذار این کار را اجباری اعلام کرده است.

انجم شعاع خاطرنشان کرد: نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از این موارد اجباری اعلام شده است.

وی به مصوبه سال ۵۹ درمورد نقل و انتقال وسایل نقلیه موتوری اشاره کرد و گفت: براساس این مصوبه ثبت این وسایل در دفاتر اسناد رسمی ممنوع است و در راهنمایی و رانندگی وقت انجام می‌شد که قانون مصوب سال ۸۹ این امر را نقض کرد.

وی تصریح کرد: ماده ۲۹ مصوبه سال ۸۹ دفاتر اسناد رسمی را به ثبت سند رسمی مکلف کرده است.

 

45503

کد خبر 376164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مجید A1 ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  56 8
  ﺗﻮﯼ ﺍﯾﻦ ﻣﻨﺎﻇﺮﻩ ﻫﻢ ﻣﻌﺍﻭﻥ ﺛﺒﺖ ﺑﻮﺩ ﻫﻢ ﻣﻋﺎﻭﻥ ﺭﺍﻫﻮﺭ ﻧﺎﺟﺎ ﭼﺮﺍ ﺣﺍﻻ ﺗﯿﯿﺘﺮ ﺷﻤﺎﺭ ﻓﻘﻂ ﻣﻌﺎﻭﻥ ﻧﺎﺟﺎ ﺭﻭ ﻣﺨﺎﺑﺮﻩ ﻣﯿﮑﻨﻩ
 • محمد A1 ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  65 2
  با سلام ما نفهمیدیم بالاخره سند خودرو باید در دفاتر ثبت اسناد تنظیم شود یا برگ سبز خودرو کفایت میکند؟
 • بی نام IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  8 1
  این همه نهاد نظارتی داریم، آیا مشخص نیست که چه مرجعی باید این اختلافات را حل کند ؟ اصلاً مناظره در این موارد چه معنایی دارد؟ نظر هیچ کدام از این عزیزان تعیین کننده نیست چون نیروی انتظامی و سازمان ثبت فقط مجری قانون هستند و قانونگدار شخص دیگری است.
 • بی نام A1 ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
  13 10
  متاسفانه سازمان ثبت اسناد فقط دنبال پولش هست و فكر مي كنه بخشي از درآمدش حذف خواهد شد.