۰ نفر
۲۷ دی ۱۳۸۸ - ۰۸:۱۴

ماهی‌های زیبایی که با نام فایتر در بازار شناخته می‌شوند، جانورانی غیرعادی ساکن در تالابهای گرم جنوب‌شرقی آسیا و چند زیستگاه دیگر هستند. تحقیقات نشان داده است شیوه نبرد این ماهی نشان از شخصیت او دارد.

فاطمه محمدی‌نژاد: بتا اسپلندن یا سیامی جنگجو، ماهی کوچکی است که مقیم تالاب‌های آب گرم جنوب‌شرقی آسیا و چند زیست‌گاه دیگر است. ماهی جنگجوی سیامی نر آن‌قدر مهاجم است که احتمالا تنها جانوری به حساب می‌آید که مبارزاتش سوژه مسابقات و شرط‌‌‌بندی‌ها شده است. ماهی جنگجو در میان حلقه‌ها و مجراها شنا می‌کند تا بتواند فرصتی برای حمله به حریف پیدا کند. این ماهی حتی به عکس خود نیز حمله می‌کند!

به گزارش نیوساینتیست، با وجود تمایل زیاد این نوع ماهی برای استفاده از دندان‌های تیز و دم خود برای تکه تکه کردن حریف، تحقیقات جدید نشان می‌دهد تفاوت میان شیوه مبارزه ماهی‌ها نشان‌دهنده شخصیت‌های گوناگون آن‌هاست.

ماهی‌های نر وقتی قلمرو خود را در خطر می‌بینند، مبارزه می‌کنند. اما آن‌ها مبارزات و فنون خود را با دقت انتخاب می‌کنند و اگر حریف اخیرا مبارزه دیگری داشته است، خیلی سریع و قدرتمند به وی حمله می‌کنند. این ماهی‌ها همچنین با در نظر گرفتن این‌که حریفشان یک ماهی باتجربه یا تازه‌کار است، مبارزه می‌کنند. حمله شلاقی به یک مافوق ایده خوبی نیست و ماهی‌های نر این کار را نمی‌کنند.

برخی از ماهی‌ها آتشین و پایدار حمله می‌کنند، درست مانند بازیکنان بوکس که حریفان خود را بر زمین می‌کوبند. برخی دیگر ملاحظه بیشتری می‌کنند و پیش از تصمیم به حمله با دقت حریف را زیر نظر می‌گیرند، درست مانند مبارزان هنرهای رزمی که منتظر علائمی از ضعف حریف می‌مانند. اما چرا؟

نگهبانی دادن
جولیانو ماتزی از دانشگاه کپنهاگ دانمارک و همکارانش دریافته‌اند که ماهی‌های نر از لحاظ شخصیتی به دو دسته تقسیم می‌شوند. آن‌ها یا پایدار هستند و تقریبا تمام وقت خود را صرف نگهبانی از مرزهای قلمرو خود و علامت دادن به همسایگاش می‌کنند؛ یا بازیگوش هستند و هر از گاهی برای سرک کشیدن به مکان‌هایی خارج از منطقه‌شان، به خود استراحت می‌دهند. این نشان می‌دهد که ماهی جنگجوی سیامی نیز باید به فهرست جانورانی که شخصیت‌های متمایز دارند، اضافه شود.

گروه ماتزی یک ماهی را به‌صورت انفرادی در مجموعه‌ای از حوضچه‌ها قرار داد تا ببیند با انتقال به حوضچه جدید و دیدن همسایگان جدید چه رفتاری از خود بروز می‌دهد. ماهی پایدار همانند قبل به نگهبانی دادن ادامه داد. این نتیجه در راستای مطالعات پیشین نشان می‌دهد که هر تغییری که در محیط زندگی ماهی‌های جنگجوی سیامی ایجاد شود، این ماهی به شیوه خود رفتار خواهد کرد.

با این حال ماهی بازیگوش زمان زیادی را در مکان‌هایی صرف کرد که می‌توانست بدون رویارویی با همسایگانش آن‌های را زیر نظر داشته باشد. این ماهی‌های تنها کمی پرخاشگر می‌شدند.
محققان معتقدند که ماهی پرخاشگر ترجیح می‌دهد مستقیم به سمت حریف رفته و با مبارزه با آن‌ها، حریف را بسنجد. اما برعکس، ماهی بازیگوش سعی می‌کند پیش از انجام هر عملی، برای مدتی شرایط را بررسی کند.

مورد دوم یعنی شناخت دشمن به نظر استراتژی بهتری می‌آید؛ اما نیازمند احتیاط و مراقبت زیادی است. اگر دو ماهی بازیگوش که هر دو در مبارزه قبلی خود شکست خورده‌اند با یکدیگر ملاقات کنند، ممکن است هر دو تصور کنند که حریف ضعیف است و بی‌رحمانه حمله کنند. و این کار ایده بسیار بدی خواهد بود.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 37693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =