تسنیم نوشت:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از وزیر نفت خواهش می‌کنم کمک کنند ما بتوانیم فرمول دراز مدت برای قیمت خوراک پتروشیمی تعیین کنیم تا سرمایه‌گذاران بدانند امکان‌سنجی واحدها و وضعیت آینده چگونه خواهد شد.

محمدرضا نعمت زاده در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست اظهار داشت: نقش پلیمر برای همه شرکت‌کنندگانی که صاحب نظر هستید کاملا روشن است. در چند دهه گذشته با سرعت چشمگیر رو به رشد بوده و تجارت جهانی آن نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار در سال است و اگر نزدیک به ۳ هزار میلیارد دلار گردش فروش نفت را در نظر بگیریم، حدود یک پنجم ارزش فروش نفت خام جهان را در برمی‌گیرد.

وی افزود: قرار بود ما به تولید نزدیک به ۵ میلیون تن پلیمر برسیم، در سال گذشته بیش از ۶ میلیون تن تولید داشتیم که امیدواریم با راه اندازی واحدهای جدید در خط اتیلن غرب امسال این ظرفیت از ۷ میلیون تن فراتر برود.

نعمت‌زاده تصریح کرد: در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی گفتیم ما در تولید صنایع تکمیلی و پلیمری کمبود داریم، با راه‌اندازی اولین واحد در اراک ایشان گفتند مشکلتان حل شد، من گفتم امروز بله ولی برای فردا نیاز به ظرفیت‌سازی بیشتر داریم.

وی افزود: آنچه مورد تأکید قرار گرفت، استحصال گاز است چه همراه نفت و چه گازهای مستقل، بهترین خوراک پلیمرها همان ترکیبات گازی است که در هوا می‌سوزد که جداسازی آن در اغلب پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی با دستور وزیر نفت شروع شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قطعا اگر توسعه از بالادست شروع شود، سرمایه‌گذاران راغب خواهند بود سرمایه‌گذاری بیشتری بکنند و اگر در بالادست محصولات پلیمری تولید شود من یقین دارم پایین‌دست پا به پای آن رشد پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: هم مواد اولیه مهم است که باید تلاش کنیم مواد پلیمری را مواد اولیه‌اش را تهیه کنیم و در ادامه به صنعتمان رونق دهیم، اگر بالای ۱۰ درصد رشد سرمایه‌گذاری داشته باشیم، رشد محصولات پتروشیمی بالای ۱۵ تا ۲۰ درصد خواهد شد. از وزیر نفت خواهش می‌کنم کمک کنند ما بتوانیم فرمول دراز مدت برای قیمت خوراک پتروشیمی تعیین کنیم تا سرمایه‌گذاران بدانند امکان‌سنجی واحدها و وضعیت آینده چگونه خواهد شد.

وی افزود: تعیین یکساله قیمت قطعا جوابگو نیست، در گذشته هم تصمیم هیئت مدیره نفت برای ۱۰ سال بود که امیدوارم با توجه به سیاست‌گذاری کشورهای اطرافمان بتوانیم ما هم سیاست مشخصی را برای خوراک تدوین کنیم. من از واحدهای پایین‌دست و ان‌هایی که در نمایشگاه حضور دارند، تقاضا دارم محور اصلی فعالیتشان را بگذارند برای صادرات، ما اگر بخواهیم پلی اتیلن و ABS و ... به صورت خام صادر نشود باید بتوانیم محصولات پایین دستی‌مان را صادراتی کنیم تا برای کشور برگشت ارزی داشته باشد.

وی افزود: بالاخره صادرات پتروشیمی بالادست هم ارزش ملی دارد، باید پایین دستی را توسعه دهیم تا اگر بالادستی یک دلار صادر می‌کند، پایین دست ۳ دلار صادر کند. باید بتوانیم آلیاژهای مختلف را از پلیمر تولید کنیم.

 

45503

کد خبر 377245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =