مهر نوشت:

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت در حالی به واکنش‌ها درباره مجوز محمدرضا نعمت‌زاده برای فعالیت رسمی شرکت «فلیپ موریس» در ایران توضیح داده که رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، اخیرا در این باره افشاگری کرده است.

مجتبی خسرو تاج با اشاره به چرایی صدور مجوز برای واردات سیگار و صدور مجوز رسمی احداث کارخانه «فلیپ موریس» در ایران گفت: با اینکه این کالا برای سلامت مردم مضر می‌باشد و ما هم علاقه‌ای به استفاده آن در کشور نداریم اما متأسفانه این واقعیت وجود دارد که تعدادی از مردم سیگار می‌کشند.

وی گفت: از نظر قانونی ممنوعیتی برای واردات سیگار وجود ندارد و در این راستا وزارت صنعت، معدن وتجارت براساس قانون عمل می کند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سیگار جزء کالاهایی است که در طی سال‌های گذشته به‌دلیل نیاز بازار داخلی بخشی از آن بصورت قاچاق وارد کشورمی شود که دراین بین تعدادی از برندهای معروف به شکل رسمی تولید و وارد و برخی از انواع برندهای معروف نیز به دلیل عدم واردات رسمی به صورت قاچاق وارد می‌شوند.

خسروتاج با بیان اینکه قاچاق کالا از جمله سیگار می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، یادآور شد: بالا بودن سود بازرگانی، ممنوع بودن واردات کالا به رغم نیاز داخل، عدم رعایت مقررات فنی و بهداشتی، مسائل اجتماعی و اقتصادی در حاشیه مرزها یا نبود کار مناسب برای افراد بیکار در مناطق مرزی از جمله مواردی است که بعضا افراد را وارد موضوع قاچاق می‌کند.

وی ادامه داد: دلیل اصلی قاچاق یکی از برندهای سیگار قاچاق، ممنوعیت ورود رسمی سیگار به کشور بوده که نتیجه آن قاچاق این کالا شده است.

به گفته معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیگار مالبرو به دلیل نداشتن مجوز رسمی واردات در طی سال‌های گذشته عمدتا به صورت قاچاق وارد شده است و از این محل رقمی بالغ بر ۵۰۰۰ میلیارد ریال در سال که می‌توانسته است به حساب خزانه کشور برود، عملا به جیب قاچاقچیان و افراد مرتبط با آن‌ها رفته است.

خسرو تاج تصریح کرد: قطعا کالایی که به صورت رسمی وارد می‌شود، از نظر ضوابط استاندارد و بهداشت بهتر قابل کنترل هستند تا کالای قاچاقی که هیچ نظارتی بر آن‌ها اعمال نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هر کالا یا برند خاصی از محصولات که بتواند در شکل رسمی وارد شود دلیلی بری ورود به صورت قاچاق را ندارند چرا که شرکت‌های صاحب برند ترجیح می‌دهند در شکل رسمی وارد بازارهای جهانی شوند زیرا در شکل قاچاق همواره با ریسک تغییراتی در بازار کشور هدف روبرو خواهند شد که می‌تواند مشکل ساز باشد.

خسروتاج با بیان اینکه عده ای با صدور مجوز واردات سیگار به طور رسمی مخالفت می‌کنند، افزود: باید دید اولین کسانی که با ورود کالایی بصورت رسمی متضرر می‌شوند، چه افرادی هستند و می توان گفت قاچاقچیان عمده کسانی هستند که منافع خود را در انجام فعالیت‌های غیررسمی دنبال می‌کنند و به محض طرح موضوع واردات رسمی برای کالایی در کشور ، اولین گروهی اند که متضرر و دستشان از منافع باد آورده خالی می شود.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، معمولا باندهای قاچاقچی در هر کشور سعی می‌کنند با شبکه ارتباطات و فسادی که در جامعه بوجود می‌آورند، خود را مجهز به اهرم‌های فشار کرده و هر وقت مقاومتی را در مقابل قاچاق کالا ببینند، در صدد برخورد با آن برآیند.

خسرو تاج در ادامه با اشار به حواشی که در خصوص شائبه صهیونیستی بودن «فیلیپ موریس» توضیح داد: امروزه کسی در ایران نیست که با جنایات رژیم غاصب صهیونیستی آشنا نباشد و قطعا تکلیفی است برای همه حق جویان و حمایت از مظلومان که با هر صنایع و یا گروهی که حامی آرمان صهیونیستی است همکاری نکند و قطعا در ایران هم همینگونه خواهد بود.

وی ادامه داد: برای تشخیص شرکت‌های حامی آرمان صهیونیست‌ها، طبق قانون، تبصره ۱ ماده ۸ قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مصوبه مجلس شورای اسلامی کمیته‌ای وجود دارد که براساس مستندات وظیفه دارد در این خصوص رسیدگی‌های لازم را بعمل می آورد و لیست اینگونه شرکت‌ها را اعلام می کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: درخصوص مجوز صادره برای سیگار مورد نظر تا به حال گزارشی دال بر صهیونیست بودن شرکت سازنده اعلام نشده و تنها مرجع رسمی که طبق قانون می‌تواند اظهار نظر کند، همین کمیته است و تاکنون این کمیته در اظهارنظر رسمی هیچ‌گونه مستنداتی دال بر صهیونسیتی بودن شرکت سازنده سیگار فوق الذکر اعلام نکرده است.

خسرو تاج در خصوص این مطلب که گفته می شود مجوز فوق به صورت انحصاری صادر شده است؟ اظهار کرد: شرکت‌های صاحب برند معروف بعضا برای بازاریابی و حضور در یک کشور از یک و یا چند نماینده برای فروش و توزیع کالاهای خود بهره می‌برند.

وی افزود: مجوز صادره مرکز برنامه ریزی دخانیات برای نماینده رسمی این شرکت بوده است، لذا چنانچه سازنده، نمایندگی‌های دیگری را معرفی کند آنها نیز می‌توانند براساس ضوابط مدنظر، درخواست خود را ارائه دهند و پس بررسی طبق ضوابط اقدام خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: بنابراین هیچ انحصاری از سوی این وزارتخانه وجود ندارد و هر کسی که بتواند نمایندگی سازنده را داشته باشد می‌تواند درخواست خود را ارائه کند.

خسرو تاج در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه حکم قضایی برای جلوگیری از صدور مجوز واردات صادر نشده استريال افزود: حکم قضایی از شرایط و ضوابط خاصی باید برخوردار باشد که تابه حال چنین حکمی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت نیامده است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا این مجوز با امضای وزیرصنعت،معدن و تجارت صادر شده است؟ اظهار کرد: مدیریت مرکز نظارت بر امور دخانیات که سازمان رسمی مجوز دهنده واردات و تولید مواد دخانی است در طی سالهای گذشته و به خصوص این دو سه هفته اخیر مورد تهدید قرار گرفته بود تا از صدور مجوز برای واردات و تولید سیگار برند مذکور خودداری شود که این اقدام به معنی ادامه امر قاچاق سیگار و ایجاد منافع ۵۰۰ میلیارد تومانی به نفع قاچاقچی‌ها بود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: از این رو به منظور پرهیز از هر گونه تهدیدی که بالقوه می‌تواند متوجه مدیریت مرکز مذکور باشد، وزیر صنعت، معدن و تجارت از طرف مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور رأسا این مجوز را صادر کرد .

وی در پایان گفت: رفتار نعمت زاده این پیام را دارد که وی در مقابل با فساد به هیچ وجه کوتاه نمی آید لذا شخصا در این موضوع ورود کرد.

افشاگری رئیس کمیسیون اصل ۹۰

در روزهای اخیر محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با انتقاد از اظهارات متناقص وزارت امور خارجه در اعلام هویت یک شرکت که مجوز فعالیت در ایران را کسب کرده، گفته است: یک پرونده قطور در کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص وابستگی شرکت فیلیپ موریس تولیدکننده سیگار مارلبرو به صهیونیست‌ها تهیه شده است. به‌اعتقاد نمایندگان این کمیسیون، صهیونیستی بودن این شرکت قطعی است و در این رابطه باید اقدامات اساسی برای لغو مجوز فعالیت شرکت مارلبرو در ایران انجام شود.

وی با اشاره به اینکه اسم مدیر شرکت به‌جای فیلیپ موریس در اصل دیاموند و اصلیت یهودی آلمانی‌تبار دارد، افزود: نماد این شرکت یک شیر غرّان است که این تمثیل صهیونیست‌های یهودی است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ اضافه کرد: بسیاری از مدیران شرکت فیلیپ موریس مانند مدیر امور مالی از پیشگامان امضای قرارداد کمپ دیوید و حمله به طبس بوده‌‌اند.

پورمختار با بیان اینکه مارلبرو برای آنکه ماهیت صهیونیستی بودن خود را پنهان کند، اقدام به تأسیس یک هلدینگ کرده و تحت پوشش آن فعالیت می‌کند، تصریح کرد: کمیسیون اصل ۹۰ ایراد اصلی فعالیت این شرکت را در ایران متوجه وزارت امور خارجه می‌‌داند، زیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌استناد گزارش وزارت خارجه در صهیونیستی نبودن این شرکت اقدام به ارائه مجوز فعالیت به این شرکت کرده است.

به‌اعتقاد وی، وزارت اطلاعات رسماً صهیونیست بودن شرکت مارلبورو را اعلام کرده است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ با اعلام «هم اکنون منتظر بازگشت وزیر امور خارجه از وین هستیم تا با حضور در این کمیسیون توضیحات خود را در رابطه با گزارش‌های وزارت امور خارجه بیان کند» اظهار داشت: یکی از گلایه‌های اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از وزارت امور خارجه اعلام گزارش‌های متناقض است، زیرا یک بار شرکت مارلبرو را صهیونیستی و بار دیگر آن را غیرصهیونیستی اعلام می‌کند؛ این موضوع برای نمایندگان با سؤالات زیادی همراه است.

پورمختار اضافه کرد: یکی از دلایل وزارت امور خارجه در بلامانع بودن فعالیت شرکت مارلبرو در ایران حجم زیاد قاچاق این نوع سیگار به کشور است، حال باید پرسید: یعنی ما توانایی مقابله با قاچاق سیگار را نداشته و برای جلوگیری از این موضوع، اجازه تأسیس شرکت مارلبرو را در ایران صادر کرده‌ایم تا از قاچاق این سیگار جلوگیری کنیم؟

 

45503

کد خبر 387412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =