نسیم آنلاین نوشت:

هاشمی رفسنجانی گفت: احزاب می‌توانند ضربه‌گیر نظام باشند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امیدواریم پس از تصویب سیاست‌های کلی انتخابات در مجمع تشخیص، هیچ‌کس به خاطر انتخابات و مقدمات و مؤخرات آن نگرانی نداشته باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح دیروز در دیدار دبیران کل هفت حزب سیاسی کشور از جریان‌های اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل، با یادآوری و گرامیداشت 16 آذر و روز دانشجو و تبریک آن به همه دانشجویان کشور در دانشگاه‌های داخل و خارج، گفت: دانشجو دو امتیاز مثبت دارد که علاوه بر آگاهی، ذهنیاتش به وابستگی‌ها آلوده نیست.

او در این دیدار با تأکید بر نقش و جایگاه ارزشمند دانشگاهیان، دانشجویان و تحصیل‌کردگان فرهیخته که مجموعه بزرگی برای کشور هستند، گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران که مبنای آن مردم هستند، باید توجه و عنایت و تأکید بیشتری به نقش جوانان بویژه دانشجویان و تحصیل کردگان و استادان برای مسؤولیت‌های مدیریتی و اجرایی کشور داشت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این نکته که «امروز فرهیختگان، استادان و دانشجویان ما حق زیادی بر کشور دارند»، گفت: شاید بتوانیم با افتخار بگوییم که در حال حاضر کم روستایی در ایران است که دانشجو نداشته باشد و این امتیاز در کنار دانش آموزانی که نشان داده‌اند، تحلیل‌های درست و منطقی از اتفاقات دارند، آینده کشور را برای تعیین مسیر در جهت پیشرفت، توسعه و تعالی تضمین می‌نماید.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اهمیت حضور جوانان در مباحث سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، گفت: اگر احزاب، شاخه‌های جوانان و دانشجویان خود را فعال کنند، می‌توانند برای افق‌های دور دست برنامه‌ریزی کنند.

او با اشاره به اهمیت کادرسازی برای آینده نظام، گفت: اگر واقعاً می‌خواهیم مسلمان باشیم و اسلامی فکر کنیم، باید سنگینی وظیفه تلاش برای آینده انقلاب را بر دوش خود احساس کنیم و یکی از راه‌های آن تسلیح جوانان به علم، دانش و افکار سیاسی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تجربیاتی که از دوران مبارزه و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مسؤولیت‌های متعدد تقنینی، اجرایی و تدوین سیاست‌های کلی دارد، گفت: آموزه‌های اسلام اصیل نیز بر تکیه به مردم در بنای حکومت تأکید دارد و امام راحل که بی‌نظیرترین مجری احکام اسلام پس از سال‌ها انزوای سیاسی فقه شیعه بودند، در نخستین روز های پس از پیروزی، بر نظر خواهی از مردم جهت تعیین نوع حکومت اصرار و تأکید داشتند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این موضوع مهم که به دلیل آگاهی، دانش و رشد افکار عمومی، دیگر هیچ حکومت مستبدی در حاشیه امنیت نیست، گفت: مردم جهان به چنان درک سیاسی رسیده‌اند که برای احقاق خواسته‌های خویش باید وحدت نظر داشته باشند.

ایشان اتفاقات این روزهای هنگ‌کنگ و اعتراضات سیاه‌پوستان در آمریکا را مصداقی برای سخنان خویش خواند و گفت: حکومت‌های مستبد شاید بتوانند مردم را به صورت مقطعی خاموش کنند، ولی این فرق دارد با اینکه مردم بلند مدت برای موضوعی قانع شوند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خویش، تحزّب را راهکاری اسلامی برای اداره درست جامعه در عصر حاضر خواند و گفت: دنیا به تدریج به سوی تأثیرپذیری از آرای مردمی در سرنوشت سیاسی و اجتماعی جوامع پیش می‌رود و در این راستا، نقش احزاب بسیار برجسته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اصول قانون اساسی که مربوط به احزاب و تعدد آنهاست، گفت: احزاب می‌توانند ضربه‌گیر نظام باشند، چون اگر حزبی اشتباه و در اجرا کم کاری کند، بدون اینکه اصل نظام صدمه ببیند، مردم در انتخابات به برنامه‌های حزب دیگری روی می‌آورند و در این رقابت‌ها، احزاب نیز سعی می‌کنند عملکرد خود را در راستای رضایت مردم قرار دهند.

او خطاب به دبیران کل احزاب حاضر در جلسه، گفت: باید اعتدال که شیوه‌ی اسلامی و مورد تأکید قرآن در «و جعلناکم امه وسطا» و حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه است، سرمشق همه‌ی فعالیت‌های ما در امور سیاسی و اجتماعی باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با تأکید بر این نکته که «انتخابات لوازمی در پس و پیش دارد»، گفت: دخالت غیر مسؤولانه و هرگونه تلاشی که بر حضور حماسی مردم در انتخابات تأثیر منفی داشته باشد، همان حق‌الناس است که خداوند هم آن را نمی‌ببخشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تقویت روزافزون نقش ایران در مسایل منطقه‌ای، گفت: پیروزی‌های ایران از همان مقطعی شروع شد که امام راحل با تدبیر خویش، قطعنامه را پذیرفتند که همان مقدمه‌ای برای سقوط رژیم بعث و ارتقای جایگاه مردم ایران در منطقه شد و به فرموده خود ایشان جام زهر را در کامشان شیرین کرد، چون دیدیم پس از جنگ، شرق، غرب و همسایگانی که در جنگ حامیان مادی، نظامی و اطلاعاتی ارتش بعث بودند، برای ایجاد روابط با ایران مسابقه می‌گذاشتند.

او درباره گسترش گروه‌های تروریستی در جهان و ظهور این پدیده شوم در عراق، گفت: تروریست ویروسی است که در محیط‌های آلوده و نا امن بیشتر رشد می‌کند و برای از بین بردن آن که عامل بسیاری از بیماری‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در جوامع بشری است، باید عقلای جهانی به دور از تعصبات فرقه‌ای و مذهبی، تصمیمات معقولی بگیرند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، درباره سیاست کلی انتخابات که اخیراً در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث می‌شود، گفت: به خاطر روح آزادانه و فضای تحقیقی که در جلسات مجمع حاکم است، اعضا با توجه به همه نکات مثبت و منفی بحث می‌کنند و امیدواریم شاهد سیاست‌های جامعی و سپس در چارچوب آن قوانین عادلانه‌ای باشیم که پس از آن هیچ‌کس به خاطر انتخابات و مقدمات و مؤخرات آن نگرانی نداشته باشد.

در آغاز این دیدار آقای رئوفیان به نمایندگی از دبیران کل 7 حزب اصلاح‌طلب و اصولگرا مستقل حاضر در جلسه، ضمن ارائه گزارشی از تلاش‌های این جریان‌ها برای هم اندیشی، به بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص مسایل سیاسی بویژه نقش احزاب در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی پرداختند.

 

45231

 

کد خبر 389113

برچسب‌ها