فارس نوشت:

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طی ۲ هفته آینده خبرهای خوبی از وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن به اطلاع عموم خواهد رسید، گفت: سیاست دولت یازدهم در بخش مسکن هم تقویت عرضه و هم تقویت تقاضاست.

حامد مظاهریان در پاسخ به این سئوال که برخی کارشناسان معتقدند دولت برای تقویت عرضه مسکن و تقویت تقاضا برنامه ای ندارد، گفت: سیاست دولت یازدهم در بخش مسکن هم تقویت عرضه و هم تقاضا است اتفاقا دولت یازدهم در طول یک سال گذشته برنامه‌ریزی مناسب و قطعی برای تقویت عرضه مسکن کرده است.

او گفت: تصویب پرداخت 300 هزار وام مسکن در بافت فرسوده برای ساخت مسکن و 200 هزار وام مسکن روستایی در دولت یازدهم حاکی از توجه به ساخت و عرضه مسکن است.

مظاهریان گفت: یعنی از کل نیاز به مسکن اگر حدوداً در طول یک سال در یک دوره 15 ساله قرار بود 750 هزار واحد مسکونی در سال در ایران مسکن احداث شو،د فکر کنیم این عدد باید در 12 سال به طور مستمر به یک میلیون واحد مسکونی برسد تا بتوان به تقاضای مسکن به خوبی پاسخ داد.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: بنابراین از آن چیزی که ما فکر می‌کنیم در بخش عرضه نیاز است 50 درصد را تقویت مالی کرده و راهکارهایی برای آن اندیشیده و در بودجه دیده شده است.

او ادامه داد: در بخش تقویت طرف تقاضا معتقدیم کمک می‌کند خریدار مسکن بتواند در بازار مسکن اقدام به انتخاب و خرید مسکن کند و این همان چیزی است که می‌تواند به خریدار مسکن قدرت انتخاب بدهد.

مظاهریان گفت: این موضوع می‌تواند به سازندگان مسکن کمک کند مطابق با نیاز و خواسته خریداران اقدام به احداث مسکن کنند.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: دولت در بخش تقویت تقاضا برنامه مشخصی دارد و آن این است که بتوانیم وام‌های خرید مسکن را گسترده‌تر و متناسب با استطاعت مالی متقاضیان پرداخت کنیم.

مظاهریان گفت: این کار مستلزم آن است که دولت مابه‌التفاوت نرخ تسهیلاتی را که فکر می‌کنیم باید 14 درصد برای طبقه متوسط جامعه باشد پرداخت کند، بنابراین تصور می‌کنیم نرخ 14 درصد در استطاعت متقاضیان مسکن باشد.

او با اشاره به اینکه به هر حال نرخ سود تسهیلات 22 درصد است و این عدد 14 درصد مناسب است، گفت: دولت باید این مابه‌التفاوت و فاصله را بپذیرد تا بتوان متقاضیان خرید مسکن را تقویت کرد.

او در پاسخ به این سئوال که به هر حال پرداخت وام 80 میلیونی خرید مسکن چه زمانی نهایی می شود، گفت: این طرح فعلاً در بانک مرکزی در حال بررسی است تا در مورد آن اعلام نظر شود.

مظاهریان گفت: پرداخت وام 80 میلیون خرید مسکن به هر حال در بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در حال بررسی است و می‌‌توان انتظار داشت که در دو هفته آینده خبرهای خوبی در این خصوص به عموم مردم ارائه شود.

حال که بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن مهر موافقت کرده است به نظر می رسد تصویب پرداخت وام 80 میلیونی خرید مسکن نیز بزودی تصویب شود.

 

 

23231

 

کد خبر 393834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  38 21
  این وامها به علت خاصیت تورم زاشون نه کمکی به خونه دار شدن نیازمند واقعی مسکن میکنه نه عملا باعث رونق بازار میشه فقط یک عده اجاره بگیر واحداشون افزایش پیدا میکنه دولت باید این اعتبارات رو دربخشهای دیگه مثل کشاورزی و کمک به نوسازی وبروزشدن صنایعی که قابلیت صادرات دارند هزینه کنه،برای کمک به مسکن هم بهترین راه فروش اقساطی آهن ومصالح اصلی به مردم در همه مناطق کشورهستش دراین صورت متقاضیهای واقعی اقدام به ساخت مسکن برای خودشون میکنند،نه سوداگرانی که اغلب سابقه ای تو این کار ندارن وفقط به طمع سود فراوان به این حوزه هجوم آوردن
 • مهربان توسی A1 ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  25 4
  وام صندوق پس انداز مسکن بدون خرید اوراق 20 تومانه و این کمه اما اگر 40 تومان بشه خوبه انشاا...
 • علی IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  33 8
  یعنی بازار مسکن از رکود در میاد ؟؟؟
 • علي EU ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  35 21
  اشتباه محضه. نبايد اصلاً در اين شرايط در خصوص افزايش مبلغ وام تصميمي گرفته بشه. اين تنها به نفع كسانيه كه خونه رو دستشون باد كرده و ميتونن حتي با قيمت بيشتري بفروشنش در حاليكه پولش فقط از جيب قشرضعيف تأمين ميشه. هميشه گفتن در چنين وضعي افزايش توليد از طرف دولت ميتونه كمك حال بشه نه افزايش مبلغ وام در اين كشور بي حساب و كتاب.
 • سیدعلی موسوی A1 ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  34 19
  دوباره قیمت ها افزایش پیدا میکنه. یا باید تورم را درست کنید اول بعد وام بدهید یا باید عرضه را اینقدر زیاد کنید تا هموزن با تقاضا و یا بیشتر باشه تا هرکسی نتواند به خودی خود قیمت ها را افزایش بدهد. وام 80 تومانی که باید 15 تومانش را بدهی برای خرید اوراق و 180 میلیون پس بدهی فایده نداره که هیچ ضرر هم داره و باعث میشه قیمت ها افزایش دوباره پیدا بکنه
 • بی نام A1 ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  38 20
  یعنی بازار یه تکونی میخوره...انشاالله
 • بینام A1 ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  37 9
  من میخام ابارتمان بخرم اگر این وام را زودتر اعلام کنند فقط حرف میزنند
 • بی نام A1 ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  50 24
  پس منتظر تورم 40 درصدی باشیم
 • بی نام A1 ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۶
  19 28
  مطمئن باشید با دادن وام 80 میلیونی اولش یه کمی مسکن گرون میشه ولی بعدش به آنچنان رکودی بره که روی رکود قبلی را هم سفید میکنه ، چون مردم همینطوریش هم توان خرید ندارند و از طرف دیگه بیش از سه الی چهار میلیون مسکن خالی یا در حال ساخت داریم که بیشتر از نیازه
 • بی نام IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۷
  11 22
  مسکن ممکن بره بالا ولی رکود شدید تر میشه
 • بی نام A1 ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۷
  29 8
  سریع باید خرید کرد وگرنه دیر میشه
 • رضا A1 ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
  9 7
  وقتی مصالح گرون میشه مردم چطور انتظار دارن بساز بفروش خونش رو ارزون بفروشه؟ شهرداری ها برای سال بعد پروانه ساخت و عوارض و ... رو چند برابر کردن و این یعنی باز هم گرون تر شدن قیمت تمام شده برای بساز بفروش. پس چه دلیلی داره طرف مالش رو مفت بده بره؟
 • مجید IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  10 0
  متاسفانه همش وعده و عیده در عمل چیزی نیست. این 80تومنم مثله وام های دیگه تا اوراق بخریو و امتیازشو بخری 50تومن میشه اونوقت باید 160میلیون تومن برگردونیم بانکداری اسلامی
 • حمید A1 ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  0 2
  مشکل مسکن، سنتی سازی آن و عدم اعتقاد به صنعتی بودن این فعالیت دارد. صنعتی سازی ساختمان باعث کاهش هزینه، افزایش سرعت و افزایش تولید آپارتمان می گردد.
 • مهدی ص A1 ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۳
  2 0
  با افزایش وام مسکن گران خاهد شد