محکومیت اعدام برای دو جوان ایرانی در اندونزی

ایرنا نوشت:

دادگاه منطقه ای 'سوکابومی' در استان 'جاوای غربی' اندونزی دو ایرانی را به اتهام قاچاق 40 کیلو و 100 گرم مواد روانگردان به اعدام محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا) روز پنجشنبه اعلام کرد 'ریو سیتومینگ' از شاکیان این پرونده روز گذشته و پس از جلسه دادگاه، گفت با توجه به اینکه حکم اعلام شده بیش از اندازه انتظار ما بوده است، به عنوان مدعی العموم منطقه 'سباداک' در حال بررسی احتمال ارائه تجدیدنظر هستیم.

'تفسیر سیمبرینگ' قاضی این پرونده نیز اعلام کرد که 'هاشم.م' 36 ساله و 'م.ع' 32 ساله دو ایرانی که اقدام به قاچاق کرده اند با نقض قوانین مرتبط با مواد مخدر اندونزی مرتکب خلاف شده اند.

شاکیان این پرونده از دادگاه درخواست حبس 15 تا 20 سال را داشته اند، اما 'یوریس راواندو' رییس بخش جرائم عمومی دفتر دادستانی 'سیباداک' اندونزی شهریور ماه امسال گفته بود این دو نفر در خطر مواجه شدن با حکم اعدام قرار دارند.

این افراد در حالی که قصد داشتند این مواد مخدر را در مجموعه طبیعی 'تانکوبان پراهو' در منطقه 'سوکابومی' استان جاوای غربی در زیر خاک پنهان کنند به وسیله پلیس مبارزه با مواد مخدر اندونزی بازداشت شدند.این دو ایرانی که اتهام مطرح شده علیه خود را انکار کرده اند هفتم اسفند ماه سال گذشته توسط سازمان ملی مبارزه با مواد مخدر اندونزی دستگیر شدند.هاشم یکی از متهمین گفته بود به دعوت ایرانی دیگر از تهران عازم جاکارتا شده و سپس در منطقه ای به نام 'پلابوهان راتو' با وی دیدار کرده است.این جوان 36 ساله گفت که در ابتدا انتظار داشته است دوستش زمینه اعزام وی به استرالیا را از طریق قایق به صورت قاچاق فراهم کند.مرد 32 ساله متهم دیگر پرونده پیش از این در دادگاه از وجود هر نوع مواد مخدر اظهار بی اطلاعی کرد و گفت فرد دیگری قصد داشته نقشه یک گنج را برای آنها ترسیم کند.این دو جوان ایرانی بهمن ماه سال 1392 دستگیر شدند.

گفته می شود هم اکنون حدود 100 ایرانی در اندونزی به اتهام قاچاق موادمخدر و اقامت غیرمجاز در زندان بسر می برند و سه زن اندونزیایی نیز در زندان های ایران به دلیل قاچاق موادمخدر به سر می برند که حکم اعدام دارند.براساس قانون اندونزی حکم اتباع خارجی که بیش از پنج گرم مواد مخدر به اندونزی حمل کنند، اعدام یا حبس ابد است.

'وکو ودیدودو' رییس جمهور اندونزی ی ماه گذشته با رد درخواست بخشش اعدام قاچاقچیان موادمخدر در این کشور، اعلام کرد که عزم اندونزی برای مقابله با مواد مخدر جدی است و در وضعیت اضطراری قرار دارد.

آمار نشان می دهد روزانه 40 تا 50 نفر در اندونزی بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می دهند.حدود چهار میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت 250 میلیونی اندونزی مواد مخدر مصرف می کنند که حدود یک میلیون و 200 هزار نفر از این افراد به دلیل شرایط بحرانی امکان درمان ندارند.

دادستان کل اندونزی اعلام کرده است حدود 130 قاچاقچی مواد مخدر در این کشور در انتظار اجرای حکم اعدام هستند و این افراد تلاش دارند تخفیف در مجازات دریافت کنند.

 

 

23231

 

کد خبر 394152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =