نخست وزیری اسرائیل هزینه مذاکره با خود را هر روز افزایش می‌دهد

بنیامین نتانیاهو نخست وزیری رژیم اسرائیل خیال آشتی با جامعه جهانی را ندارد . ایالات متحده و نماینده این کشور در خاورمیانه از هر دری که وارد می‌شود، صلح از پنجره به واسطه فعالیت‌های اسرائیل خارج می‌شود . یک سال است که موضوع مورد بحث میان اسرائیل و فلسطین ،شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس است . یک سال است که باراک اوباما و تمامی اعضای حاضر در تیم دیپلماسی او عزم خود را جزم کرده‌اند تا نتانیاهو از اسرائیل را دوشادوش محمود عباس از فلسطین قرار دهند .

 یک سال است که باراک اوباما و جورج میچل نماینده او در خاورمیانه در مواجهه با نتانیاهو از تندروترین سیاستمداران اسرائیلی ره به جایی نبرده‌اند . بر این یک سال تلاش باید سفر اخیر جورج میچل به منطقه را هم اضافه کرد . میچل همچنان در منطقه به سر می‌برد . درست چند ساعت پس از این دیدار میچل با نتانیاهو بود که نخست وزیری این رژیم تاکید کرد که دولتش قرار نیست از بخش‌هایی از کرانه‌باختری عقب‌نشینی کند . پیش از این نتانیاهو ادعا می‌کرد که عقب‌نشینی موضوعی ست که باید در چهارچوب مذاکرات حل و فصل شود. اکنون اما با گذشت زمان و بالا رفتن هزینه مذاکره ، بی‌بی هم قیمت را بالا می‌برد و تاکید دارد که بخش‌هایی از کرانه باختری را هیچ‌گاه در اختیار فلسطینی‌ها قرار نخواهد داد.


این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که میچل از چند روز پیش در قالب نخستین سفر خود به منطقه در سال 2010 میلادی به خاورمیانه آمده است تا شاید بتواند این‌بار گره کور این مذاکرات را باز کند . با این همه حضور او هم در منطقه نتوانست قفلی هر چند موقت بر دهان نخست وزیری اسرائیل باشد . نتانیاهو تعارف را به کناری نهاده و تاکید کرد که دولتش از بخش‌هایی از اسرائیل تحت هیج شرایطی عقب‌نشینی نخواهد کرد . نتانیاهو ادعا می‌کند که دولتش این بخش‌ها را نگاه خواهد داشت تا مانع از برهم خوردن امنیت اسرائیل به واسطه موشک های فلسطینی شود .
نتانیاهو در این خصوص گفت: پیام ما واضج است: ما اینجا کشت و کار می‌کنیم. ساختمان سازی داریم. این بخش ها همواره قسمتی از اسرائیل خواهد بود .
نتانیاهو پس از دیدار با میچل در نشست هفتگی با اعضای کابینه تاکید کرد که دولت او برای ازسرگیری مذاکرات گزینه‌های چندانی پیش‌رو ندارد . میچل پس از دیدار با مقام‌های اسرائیلی برای دیداری دیگر با محمود عباس راهی اردن شد .

 

 

کد خبر 39542

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =